Břeclavsko vystrojilo pohřby běžencům

Břeclav - Nikoli na posvátné pohřební hranici hinduistů, ale v moravské zemi skončili Indové, kteří se utopili při pokusu ilegálně vstoupit do Česka. Tři Indy, kteří počátkem června utonuli v rozbouřené řece Moravě, pochovali včera dopoledne zástupci tří vesnic z Břeclavska. Protože se policii dosud nepodařilo zjistit totožnost mrtvých, pohřbily je obce na vlastní náklady.

Po deváté hodině ranní spustil rakev s prvním mrtvým do země František Šedivý, starosta Moravské Nové Vsi, za pomoci jednoho z místních radních. Rozloučit se s neznámým mužem přišla ještě místostarostka a matrikářka. U pohřbu asistovala policie.

"Fotografovali si vykopaný hrob, to, že tam rakev s mrtvým skutečně dáváme, a číslo, pod kterým bude na policii veden. Na hrob dáme udělat i nějaký náhrobek neznámému," řekl starosta.

Utonulí byli částí skupiny dvaceti běženců, která se pokusila tajně přejít česko-slovenskou hranici. Ze skupinky se podařilo zachránit tři muže, tři mrtvá těla vyplavila řeka na český břeh a čtyři na slovenský.

U zbytku skupiny policie předpokládá, že se jim buď podařilo dostat do tuzemska, nebo že se vrátili zpět, nebo se rovněž utopili. Avšak přestože se konalo několik pátracích akcí, další mrtvá těla nebyla v řece Moravě nalezena.

Kvůli tomu, že se policistům nepodařilo utopené Indy identifikovat a předat jejich těla pozůstalým, musely je na své náklady pohřbít obce Moravská Nová Ves, Tvrdonice a Lanžhot.

"Před pohřbem lékaři z těl odebrali vzorky, které uložili v laboratořích. Ty vzorky mohou v budoucnu posloužit případné identifikaci. Na zjištění totožnosti utonulých mužů spolupracujeme s indickou ambasádou," uvedla jihomoravská policejní mluvčí Dagmar Bartoníková.

Podle starosty Moravské Nové Vsi Františka Šedivého byl pohřeb levný. "Obřadní síň je totiž naše, všechno ostatní bylo za slušnou cenu," prohlásil starosta. Převoz mrtvého spolu s pohřbem přitom běžně stojí patnáct až dvacet tisíc korun.

Podobný scénář jako v Moravské Nové Vsi měly i pohřby v Tvrdonicích a v Lanžhotě. Uprostřed tvrdonického hřbitova, v rakvi pod žulovými deskami a jen s cedulkou a číslem 354 odpočívá druhý z utopených Indů.

"Protože všechny mrtvé rozvážela najednou stejná pohřební služba, zaplatí každá obec zhruba šest a půl tisíce. To je velice rozumná částka. Podstatně víc bude asi stát uskladnění mrtvých těl v mrazících boxech. Tam je stanovena částka za den a Indové v nich leželi celý měsíc. To bychom ale snad platit neměli," neměl zatím úplně jasno starosta Tvrdonic Jan Netopilík, který byl na pohřbu pouze s místní matrikářkou. Na obecní hrob z žulových desek budou prý místní nosit alespoň kytičku.

Indové za svým snem, který se jim už nikdy nesplní, urazili tisíce kilometrů. Ty, kteří je poslali do rozbouřených vln řeky, přitom policie stále nezná. "Nelze dokonce vyloučit ani variantu, že jim cestu ukázal jeden z utonulých," doplnila Bartoníková.

"Částka za pohřeb nás nepoloží, mrtvý bude pohřben na našem hřbitově. Raději bych ale v té rakvi viděl toho převáděče," vyjádřil mínění mnoha místních lidí lanžhotský místostarosta Jaroslav Křetina.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video