Obyvatelé Rio de Janeira protestují proti vysokým nákladům na organizaci...

Obyvatelé Rio de Janeira protestují proti vysokým nákladům na organizaci fotbalového šampionátu. (30. května 2014) | foto: Reuters

Brazílie pět dní před výkopem: nekonečné zácpy a válka v ulicích

  • 39
Necelý týden před začátkem fotbalového šampionátu se situace v Brazílii nezlepšuje. Ve velkých městech se demonstruje a pouliční nepokoje se tak dají očekávat i během mistrovství. V Sao Paulu policie proti demonstrantům zakročila i slzným plynem, omračujícími granáty a obušky.

Radnice v Sao Paulu momentálně hasí stávku zaměstnanců městské hromadné dopravy. Svou nespokojenost s nízkými platy dávají najevo zrovna v době, kdy se do města valí davy fotbalových fanoušků. Většina z nich vyhlíží datum 12. června, kdy na místním stadionu Itaquerao začne zápas domácích proti Chorvatům.

Vedení velkoměsta však svírá obava, že se fanoušci na stadion nedostanou, informoval server The Guardian. Ještě v pátek ráno byla třetina stanic metra v největším brazilském městě uzavřena a sáhodlouhé kolony způsobily dopravní kolaps. V ranní špičce dosáhly zácpy celkové délky 250 kilometrů, popsal server BBC.

Stávkující požadují navýšení platů minimálně o 12 procent. Vedení města s tím nesouhlasí a nabízí nárůst maximálně o 8,7 procenta. Dosavadní vyjednávání ztroskotala a stávka pokračuje. Stávkující přitom již dříve ustoupili z původně požadovaných 16,5 procenta.

Prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter i přesto zachovává optimismus. "Jakmile šampionát propukne, nálada se podle mě zlepší," nechal se podle BBC slyšet první muž fotbalu. FIFA je podle něj o úspěchu světového mistrovství přesvědčená.

Stávky jsou v Brazílii na denním pořádku

Četné stávky zažívá nejen Sao Paulo. Pouličním protestům už delší dobu čelí celá Brazílie. Její obyvatelé kritizují mimo jiné i přemrštěné náklady na organizaci fotbalového mistrovství, které Brazílii stálo 14 miliard dolarů. Další miliardy spolknou olympijské hry, které se uskuteční v roce 2016 v Rio de Janeiru.

Protesty provázely dokonce i přípravy brazilských fotbalistů, kteří jsou v Brazílii za normálních okolností zbožňováni. Týmový autobus v Rio de Janeiru na konci května obklopilo několik stovek lidí, kteří orodovali za zlepšení podmínek ve školství (více čtěte zde).

Návštěva Brazílie vykolejila i libereckého manažera Jana Nezmara, jenž v zemi nedávno absolvoval stáž. "Nemám z toho dobrý pocit. Fotbal v Brazílii je okouzlující věc, ale nemůže zakrýt obrovské problémy, které zemi trápí," popsal pro iDNES.cz Nezmar (více o jeho poznatcích čtěte zde).

Situaci máme pod kontrolou, tvrdí brazilská vláda

Brazilská vláda proto čelí obrovskému tlaku. "Všude na světě je to tak, že se tyto velké inženýrské projekty vždycky vyřeší na poslední chvíli a situace se uklidní," chlácholila média prezidentka Brazílie Dilma Rousseffová. V průběhu turnaje budou podle ní demonstrace zakázány.

Prezidentka je přesto v napětí. Kromě nepokojů v průběhu šampionátu se musí obávat i případného neúspěchu brazilských fotbalistů. Ten může u fanoušků uvolnit ventil společenské frustrace. A to Rouseffová, která bude v říjnu obhajovat prezidentský post, nemůže potřebovat (více o postoji prezidentky čtěte zde). 

Vláda proto nic nepodceňuje a nachystala mohutná bezpečnostní opatření. Do ulic povolá na 13 tisíc vojáků, vzdušný prostor má chránit 77 letadel. Kromě bezpečnostní situace ale panují i vážné pochybnosti, že Brazilci stačí nachystat veškerou potřebnou infrastrukturu. Na počátku června FIFA konstatovala, že tři stadiony stále nejsou připravené.

Ostré protesty v Sao Paulu. Policie se s demonstranty nepáře:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video