Brazilský prezident Michel Temer. (31. srpna 2016)

Brazilský prezident Michel Temer. (31. srpna 2016) | foto: AP

Prezident Brazílie se vyhne soudu v korupční kauze, podrželi ho poslanci

  • 8
Brazilský prezident Michel Temer nebude souzen v souvislosti se svým obviněním z korupce. Rozhodli o tom ve středu večer poslanci brazilského parlamentu. Zamítli prezidentovo dočasné odvolání, po němž by případ řešil nejvyšší soud. Nepříliš přesvědčivá podpora však podle médií může ohrozit klíčové ekonomické reformy, které hodlá Temer prosadit.

Temer byl jako vůbec první úřadující prezident Brazílie v červnu obžalován z přijímání úplatků, které údajně dostával od šéfa masokombinátu JBS vyšetřovaného kvůli korupci (více čtěte zde). Letos na jaře podle obžaloby obdržel v přepočtu zhruba 3,5 milionu korun. Prezident veškerá obvinění odmítá.

Při hlasování získal na svou stranu 263 přítomných poslanců, zatímco pro jeho vydání soudu se vyslovilo 227 zákonodárců. Aby mohl být souzen, musely by se proti němu sjednotit dvě třetiny poslanců, což odvrátil vcelku s přehledem.

„Poslanecká sněmovna, která zastupuje brazilský lid, se vyjádřila jasně a nezpochybnitelně. Tohle není žádné osobní vítězství, to je vítězství demokratického právního státu,“ prohlásil Temer v televizním projevu. Zároveň zdůraznil, že se chce nyní zaměřit na zásadní ekonomické reformy, které obnoví v zemi hospodářský růst.

Někteří poslanci se však nechali slyšet, že Temer nemá zcela pevný mandát a s reformami by se mělo počkat až na nové vedení země, které vzejde z voleb v příštím roce. Současného prezidenta přitom ohrožuje ještě další obvinění, tentokrát z maření vyšetřování korupce, kvůli němuž může parlament o jeho vydání hlasovat v brzké době znovu.

„Temer je křivák“

Pozdně večernímu hlasování předcházela vypjatá emotivní debata, při níž se Temerovi odpůrci pokoušeli všemožně oddálit hlasování, aby získali na svou stranu další poslance.

„Temer je křivák a měl by si vyřešit svou situaci před spravedlností. Brazílii by neměla vládnout banda kriminálníků,“ řekl Elvino Bohn Gass, poslanec levicové Strany pracujících, z níž pocházela před rokem sesazená prezidentka Dilma Rousseffová. Podobně ostrá slova volily desítky dalších zákonodárců, mnohdy za potlesku svých kolegů.

Temerovi stoupenci naopak argumentovali tím, že pro stabilitu země není možné, aby se každou chvíli měnil prezident. Temera podle nich bude možné soudit později, až skončí jeho mandát.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video