Brazilské prezidentce hrozí sesazení. Poslanci podpořili ústavní žalobu

  • 27
Brazilští poslanci podpořili ústavní žalobu proti prezidentce. Pro sesazení Dilmy Rousseffové se vyjádřila potřebná dvoutřetinová většina. Nyní se debata přesune do Senátu. V ulicích brazilských měst sledovaly přímý přenos z parlamentu statisíce lidí.

Pro sesazení prezidentky se vyslovilo 342 z 513 poslanců. Porážku ještě před koncem hlasování přiznal šéf vládní Strany pracujících. Debata by se z Poslanecké sněmovny nyní měla přesunout do Senátu, který o dalším politickém osudu první prezidentky v dějinách země rozhodne s konečnou platností.

Rousseffová je podezřelá z manipulace rozpočtovou statistikou v roce 2014, která měla umožnit její znovuzvolení. Prezidentka tvrdí, že se ničeho špatného nedopustila a nebyla z ničeho obviněna. Nynější tažení za své odvolání označuje za „puč“ proti demokraticky zvolené vládě.

Konfety v Poslanecké sněmovně

Hlasování o ústavní žalobě proti prezidentce se v dolní komoře parlamentu odehrávalo ve velmi zjitřené atmosféře. Zákonodárci se častovali urážkami. Opoziční poslanci se shlukli kolem mikrofonu a oslavovali každý jednotlivý hlas proti nepopulární prezidentce. Někteří zákonodárci doprovodili svoje hlasování vystřelovacími konfetami.

Jestliže Senát v samostatném hlasování impeachment podpoří, což je podle agentury Reuters pravděpodobné, mohla by se Rousseffová stát první sesazenou brazilskou hlavou státu po téměř čtvrtstoletí. Prezidentský úřad by v takovém případě převzal pětasedmdesátiletý viceprezident Michel Temer, který je ovšem zapleten do rozsáhlého korupčního skandálu kolem státní ropné firmy Petrobras a sám může čelit pokusům o odvolání.

Brazílie chystá hlasování o impeachmentu, prezidentka mluví o spiknutí

Právě na hlasování v Senátu se chce Strana pracujících nyní zaměřit. „Boj bude nyní pokračovat v ulicích a v Senátu,“ uvedl šéf poslaneckého klubu Strany pracujících José Guimarăes. „Povedeme dialog se Senátem, aby napravil krok pučistů řízených lidmi bez mravní autority,“ uvedl také podle agentury AFP.

Senátoři rozhodnou v květnu

Vláda je podle šéfa štábu brazilské prezidentky Jaquese Wagnera přesvědčena, že Senát záležitost zamítne. Ústavní žalobu na Rousseffovou podporuje podle průzkumů více než 60 procent Brazilců. Desetitisíce jejích stoupenců i odpůrců se v neděli shromáždily před sídlem parlamentu v metropoli Brasília a sledovaly debatu na velkoplošných obrazovkách. Poražení stoupenci prezidentky se však ještě před oznámením konečného výsledku začali stahovat.

Senát bude o záležitosti hlasovat 11. května. Ke vznesení oficiální žaloby na prezidentku bude třeba souhlas prosté většiny senátorů. V takovém případě by Rousseffová během čekání na konečný verdikt byla přechodně zbavena funkce, a to až na dobu 180 dní, napsala AFP.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue