Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Brazílie a Německo žádají OSN, aby odmítla plošné špehování lidí

  • 11
Německo a Brazílie požádaly Valné shromáždění OSN o přijetí rezoluce. Ta by odsoudila plošný sběr osobních informací jako přílišný zásah do soukromí. I když to návrh přímo neuvádí, jedná se o reakci na aféru týkající se amerických tajných služeb a jejich plošného sledování lidí.

Právě Německo a Brazílie jsou mezi státy, jichž se sledovací kauza nejvíce dotkla. V říjnu se ukázalo, že NSA zřejmě monitorovala i mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové, mezi sledovanými státníky údajně byla i brazilská prezidentka Dilma Rousseffová. V Evropě celkem Američané sledovali stamiliony telefonních hovorů.

Text rezoluce bude v pátek projednávat jeden z výborů OSN, Valné shromáždění by o ní mohlo hlasovat koncem tohoto měsíce nebo v prosinci.

Rezoluce přijatá Valným shromážděním není na rozdíl od rezolucí Rady bezpečnosti závazná. Bude-li však pro ni hlasovat dostatečná většina zemí, získá značnou morální a politickou váhu. Pro Spojené státy by to byla výstraha, že mezinárodní společenství bere aféru se sledováním vážně a nechce, aby se o této věci mlčelo.

Dokument vyzývá země, aby si uvědomily, že v digitální éře se zjednodušily podmínky pro "sledování, zachycování komunikace a sběr dat, což může ohrozit lidská práva". Podle něj je nezákonné sledování vážným narušením soukromí a může ohrožovat právo na svobodu projevu, a tím i samotné základy demokratické společnosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video