Brazilci zatkli deset teroristů, plánovali útok během olympiády

  • 288
Brazilská policie zadržela skupinu, která připravovala útoky při srpnové olympiádě. Uvedl to deník Globo s odkazem na ministerstvo spravedlnosti. Všichni zadržení lidé jsou Brazilci. K zásahu došlo jen několik dní poté, co první džihádistická skupina v Jižní Americe vyjádřila podporu Islámskému státu.

Policie desetičlennou skupinu zatkla ve státě Paraná na jihu země. Úřady uvedly, že skupina nepatřila k takzvanému Islámskému státu (IS), teroristickou organizaci se ale údajně pokusila kontaktovat. Někteří ze zatčených prý věrnost IS přísahali přes internet.

Ministr spravedlnosti Alexandre de Moraes podle BBC uvedl, že všichni zadržení lidé jsou Brazilci. Jde o mladé lidi, z nichž jeden je nezletilý. Moraes je popsal jako „absolutní amatéry“.

Úřad prezidenta Michela Temera již oznámil, že svolal mimořádné zasedání vlády. „Jde o domnělou teroristickou buňku, která posílala přes internet podezřelé vzkazy o přípravách na údajný atentát,“ řekl ve čtvrtek ministr spravedlnosti de Moraes.

Skupina podle něj v komunikaci zmiňovala použití zbraní a guerilové taktiky pro atentát během her, které v Riu de Janeiro začínají 5. srpna. Jeden ze zatčených se podle The Wall Street Journal pokoušel koupit v Paraguayi útočnou pušku AK-47, není však jasné, zda se mu to nakonec podařilo.

Zadržení byli podle ministerstva spravedlnosti v hledáčku policie od dubna a byli součástí „skupiny zvané Ochránci šaríi“. Další dvě osoby byly ve čtvrtek předvedeny na policii k výslechu, ale pak byly propuštěny.

Ministerstvo spravedlnosti v prohlášení uvedlo, že policejní operace, nazvaná Operace Hashtag, se týkala osmi brazilských států (Amazonas, Ceará, Paraíba, Goiás, Minas Gerais, Rio de Janeiro, Sao Paulo a Rio Grande do Sul).

K IS se už přihlásili první džihádisté v Jižní Americe

K zásahu došlo jen několik dní poté, co brazilská džihádistická skupina Ansar Chiláfa Brazil slíbila věrnost vůdci Islámského státu Abú Bakrovi al-Badádímu. Zřejmě se jedná o první islamistickou skupinu v Jižní Americe, která se k teroristické organizaci přihlásila, píše The Independent. Není ale jasné, zda ve čtvrtek zadržení měli s touto skupinou nějaký kontakt.

Britský list The Daily Telegraph rovněž v úterý informoval, že o akreditaci na olympiádu v Riu požádali čtyři lidé podezřelí z napojení na teroristické organizace.

Čtveřice, jejíž totožnost nebyla zveřejněna, patří mezi 11 000 lidí, kterým byla z bezpečnostních důvodů účast na olympijských hrách znemožněna, sdělily brazilské bezpečnostní služby. Dotyční jsou podle deníku The Daily Telegraph na seznamu osob, které jsou sledovány celosvětově rozvědkami.

Akreditaci na olympiádu potřebují všichni zaměstnanci médií, VIP hosté, představitelé, sportovci a další lidé, kteří chtějí mít přístup do vyhrazených oblastí.

Bezpečnostní koordinátor pro olympijské hry v Riu Andrei Augusto Passos Rodrigues uvedl, že jeho podřízení „prověřili zhruba 460 000 lidí a u asi 11 000 z nich akreditaci nedoporučili“.

Brazilské úřady zřídily protiteroristické centrum

Brazilské úřady vytvořily před olympijskými hrami protiteroristické centrum a spolupracují s bezpečnostními agenturami z USA, Británie, Francie, Španělska, Belgie, Paraguaye a Argentiny.

Protiteroristický tým sleduje mimo jiné 24 hodin denně hotely, kde budou představitelé a VIP hosté v průběhu her ubytováni, sportoviště a tréninkové areály.

Brazílie tento týden také zesílila bezpečnostní opatření na letištích, kde nově cestující musejí procházet screeningovou kontrolou i na domácích letech, zatímco dosud se taková kontrola prováděla pouze na linkách do zahraničí.

Brazilské úřady očekávají, že na olympiádu přijede do Ria de Janeiro kromě deseti a půl tisíce atletů také přes půl milionu zahraničních turistů. Na jejich bezpečnost má dohlížet na 85 000 policistů a vojáků, což je skoro trojnásobek proti minulým olympijským hrám v Londýně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video