Špinavé české plasty skončily v brazilském přístavu Rio Grande.

Špinavé české plasty skončily v brazilském přístavu Rio Grande. | foto: www.ibama.gov.br

Brazilci objevili kontejner s toxickým kalem a plenkami, připlul prý z Česka

  • 41
Brazilci objevili ve svém přístavu Rio Grande kontejner s 22 tunami toxického odpadu. Do jihobrazilského přístavu se podle místních úřadů náklad špinavých plastů dostal nelegálně z Česka přes Hamburk.

Podle brazilského ministerstva životního prostředí měly být v kontejneru pouze čisté plasty určené k recyklaci. Podle webu magazínu Businessweek inspektoři místo toho při kontrole 3. srpna našli kontaminované usazeniny, znečištěné obaly a špinavé plenky. Server Últimas Notícias píše, že kontejner obsahoval i potravinové obaly a zbytky krmiva pro zvířata.

Náklad do Brazílie dopravila jihokorejská společnost Hanjin Shipping, která už dostala pokutu 852 tisíc dolarů (16,4 milionu korun) a náklad musí ze země nejpozději do 26. srpna odvézt.

V hamburském přístavu, přes který měl kontejner putovat, o případu ještě nemají žádné informace. "Zjišťujeme, zda jsou v pořádku dokumenty, a náklad kontrolujeme jen, když se nám zdá něco v nepořádku," řekl mluvčí hamburské celnice.

O kontejneru budou Češi s Brazilci jednat

Pokutu už úřady vyměřily i firmě Recoplast, která měla náklad zpracovat. Musí zaplatit 227 tisíc dolarů (4,4 milionu korun). Společnost se však podle svého šéfa Daniela Marcona proti postihu odvolá, protože prý objednala čisté plasty.

Brazilské ministerstvo životního prostředí tvrdí, že v průvodních dokumentech k nákladu stojí v kolonce země původu Česko. Převoz pak prý zorganizovala hongkongská společnost Dashan. Podle Jiřího Beneše z tiskového oddělení ministerstva zahraničí se brazilské úřady na české velvyslanectví ještě neobrátily.

V rámci Basilejské úmluvy, kterou podepsala Brazílie i Německo, je nelegální vyvážet odpad určený k likvidaci, ale je legální jej vyvézt za účelem recyklace. Basilejská úmluva vstoupila pro Česko v platnost v roce 1992.

Ministerstvo životního prostředí z poslední doby ví o třech případech ilegálního vývozu odpadů z České republiky do třetích zemí. Odpad byl pokaždé zjištěn nizozemskými úřady již při pokusu opustit Evropu přes Rotterdam. Češi, kteří se odpad pokusili vyvézt za moře, pokaždé dobrovolně zajistili vrácení odpadů do ČR nebo jejich zpracování v jiné zemi.

Brazilská policie loni ve třech přístavech odhalila více než 1 400 tun údajně toxického odpadu převáženého v 89 lodních kontejnerech. I tento odpad pocházející z Británie byl označen jako materiál určený k recyklaci.

Brazilský přístav Rio Grande


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video