Akmal Shaik

Akmal Shaik | foto: iDNES.cz

Bratranci Brita se v Číně snaží odvrátit historickou popravu. Prosí i prezidenta

  • 38
Do první čínské popravy Evropana za poslední půl století zbývají už jen hodiny. Kat by měl život Brita Akmala Shaika utnout v úterý v západočínském Urumči. Na poslední chvíli přijeli do Číny jeho bratranci a budou se snažit zvrátit trest smrti, který Shaik dostal za pašování drog.

Soohail a Násir Shaikové odletěli do Číny včera a jejich cíl je jasný. O přezkoumání případu budou žádat čínský Nejvyšší lidový soud i místní soud v Urumči, kde policisté Akmala v září 2007 se čtyřmi kilogramy heroinu zatkli.

O pomoc "za pět dvanáct" budou ale sourozenci prosit i samotného prezidenta Chu Ťin-tchaa a také komisi lidového shromáždění, která posuzuje žádosti o milost. Na všech frontách chtějí upozornit, že jejich příbuzný trpí maniodepresivní psychózou a při pašování ho gang podvedl.

Nepomohla ani Brownova osobní přímluva

Odborníci ale upozorňují, že to při osvobozování třiapadesátiletého otce tří dětí nebudou mít jednoduché. Čínská justice totiž není právě proslulá svojí shovívavostí a nejvyšší tresty promíjí jen zřídka.

Jejich mise navíc není zdaleka první, kterou Britové na osvobození Shaika podnikli. Podle BBC se citlivá otázka přetřásala za poslední půlrok na nejvyšší diplomatické úrovni desetkrát a u čínského prezidenta orodoval osobně i britský premiér Gordon Brown. - více čtěte zde

Nic nepomohlo a v tuto chvíli jsou všechny legální cesty k propuštění vyčerpané. "Čínské soudy posuzovaly tento případ nezávisle v souladu s právem. Pašování drog je všude vážný zločin," řekla ke snahám o propuštění mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jü.

Gang psychicky nemocného zneužil

Případ ale není tak jednoznačný, jak by se mohlo z vyjádření mluvčí diplomacie zdát. Skupina na obranu lidských práv Reprieve upozorňuje, že byl Shaik do Číny vylákán muži, kteří mu měli zařídit hvězdnou kariéru v pop music.

TREST SMRTI V ČÍNĚ

- V roce 2008 Čína podle Amnesty International popravila 1718 lidí.
- V Číně se tak podle odhadů uskutečnilo 72 % všech světových poprav.
- Úřady vyměřily nejvyšší trest za 60 různých druhů přestupků včetně krácení daní nebo zpronevěry.
- Odsouzenci na smrt jsou většinou zastřeleni, ale některé provincie používají smrtící injekci.
                       Zdroj: BBC

Gang ho ale nakonec zneužil a musel pro ně pašovat drogy. Divné chování aktivisté přičítají jeho duševnímu stavu. Jedna z lékařských zpráv uvádí, že Shaikhovy akce "jsou s největší pravděpodobností ovlivněny nějakou formou psychózy".

V případě, že by zklamaly všechny snahy o osvobození, tak chtějí Soohail a Násir alespoň návštívit bratrance v žaláři, kde čeká na popravu. Bylo by to poprvé za poslední dva roky, kdy uvidí své příbuzné.

Do západočínského Urumči už se vydali i pracovníci ambasády, kteří chtějí Brita vidět a orodovat u místních úřadů. Zatím není jasné, jestli kat Akmala usmrtí kulkou nebo injekcí. Přesný čas popravy mu úřady mohou sdělit i jen 24 hodin před vykonáním trestu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue