Bratr Změna

Bůh nám přitom pomáhej, řekl jako jediný z adeptů na lidoveckého předsedu Miroslav Kalousek. Přišel, zazářil a zvítězil. Lidovci si v Kalouskovi, v muži "s pověstí", zvolili pana Razantního, bratra Změnu. I když se mu na moment zatřásly ruce, žádný z rivalů neprojevil před delegáty tolik síly a vůle.

Otázka Proč on? zněla přesněji Proč riskovat v poločase vlády změnu?

Odpověď najdeme v průzkumech: lidovci mají prázdnou ideovou stodolu, staří voliči jim pozvolna odcházejí do nebe a mladí se na šedivá kvádra, zákaz potratů a politický styl "je to tak, leč možná jinak" hned tak nepohrnou. Brzy by nemuseli "být při tom".

Delegáti sjezdu dostali odpověď v projevech. Před obědem se Svoboda řečnicky ptá, proč lidovci netáhnou. Kalousek před večeří odpovídá: jsme nesrozumitelní! Před obědem Svoboda defétisticky vysvětluje, že mívali odjakživa do deseti procent, opoziční role jim nesluší a nelze prosadit vše.

Před večeří Kalousek drnčí brněním: máme na víc, nesmí se už příště říkat, "s kým" půjdou lidovci, ale "kdo" půjde s lidovci"! Buvolí nátura a pragmaticky manažerský přístup k politice zabraly. O kontroverzním Kalouskově působení na ministerstvu obrany v polovině devadesátých let špitaly jen poražené kuloáry.

Kalousek je politikem s minulostí, se škráblou pověstí. Jeho náměstkovská éra se kryje s dobou nejproblematičtějších ekonomických kauz - vadných padáků, prodělečného modelu zásobování armády, megalomanského projektu modernizace tanků...

Před zákony je ale čistý jako kostelní svíčky. Přesto mu dějepis už neodpáře minulost náměstka, za jehož zády se psaly nevýhodné smlouvy. Delegáti KDU-ČSL nicméně usoudili, že veřejná pověst klášterní chovanky není ve zdejší politice nutná - "každý má něco".

Lidovci mají tedy předsedu, který už neputuje po evropských velkoměstech, ale obrací se k domácím vískám a regionům. Vyměnili levicově zaměřeného křesťana za politika, jenž opakuje "jsme křesťanská nesocialistická síla".

Tak o tom mluví i program lidovců pro 21. století. Tak se to patří připomenout i Špidlovi. A tak se to hodí i pro případ příští vlády, kterou zřejmě sestaví ODS. Protože Šrámkovo "být vždy při tom" ze stranické tradice ani pan Kalousek nevymete.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue