Roman Majerník (na snímku) pracuje podle informací MF DNES v obchodním oddělení jedné strojírenské firmy na Teplicku.

Roman Majerník (na snímku) pracuje podle informací MF DNES v obchodním oddělení jedné strojírenské firmy na Teplicku. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Bratr exministra Řebíčka jde k soudu kvůli korupci

  • 43
Statisíce na úplatcích od lidí, kterým hrozilo trestní stíhání, vybírala trojice kriminalistů ze severočeských Teplic. Mezi nimi i bratr exministra dopravy Aleše Řebíčka z ODS. Teď za to byla parta, přezdívaná v lázeňském městě "teplická spravedlnost", obžalována. Hrozí jim až osm let vězení.

Na korupční praktiky Romana Majerníka, Radka Turišina a Adama Řebíčka upozornila loni v červnu MF DNES poté, co se na ni obrátil podnikatel Michael Bartes. Ten podle svých slov musel trojici v letech 2006 až 2008 zaplatit zhruba tři miliony korun.

Policie uzavřela vyšetřování minulý týden. "Všichni tři byli obžalováni pro dva trestné činy - přijímání úplatku a zneužívání pravomoci veřejného činitele," uvedla náměstkyně krajského žalobce v Ústí nad Labem Lenka Bradáčová. Mužům hrozí až osm let vězení.

Podle podnikatele Michaela Bartese vše začalo v době, kdy vedl autobazar. Policisté za ním přišli s tím, že jej vyšetřují pro zpronevěru. "A buď že dám dvě stě tisíc, nebo jsem skončil," popsal Bartes.

Nahrávka jako důkaz

Podnikatel podle svých slov platil. Policisté však nevěděli, že si všechny schůzky tajně nahrává. Když platit přestal, skončil na tři měsíce ve vazbě. Nahrávky, které má k dispozici i MF DNES, sloužily vyšetřovatelům jako jeden z hlavních důkazů. "Zajistili mnoho dalších důkazů, ale základem obžaloby je jednání, které popisoval deník MF DNES," řekla náměstkyně Bradáčová.

Z trojice obžalovaných se redakci nyní podařilo kontaktovat jen Řebíčka, nechtěl se však vyjádřit. Když se před rokem dozvěděl, že jej Bartes chce udat, měl přitom jasno. "Já jsem teďka na volný noze, takže mně ta podmínka, kterou dostanu, sice ublíží, ale prostě pojedu dál. Brácha (exministr Aleš Řebíček) už je taky odstřelenej, takže jemu to taky neublíží," říkal do telefonu Bartesovi.

"Brácha" Aleš Řebíček po zveřejnění kauzy ohlásil, že se kvůli útokům na jeho rodinu stahuje z politiky. Nyní je řadovým poslancem a ve volbách už kandidovat nechce. Případ se ho přitom osobně nedotýkal. Z vlády Mirka Topolánka odešel už dříve při obměně ministrů. (čtěte Kvůli bratrovi zapletenému do vydírání Řebíček vzdal boj o Sněmovnu)

Turišin u policie zůstal

Z trojice obviněných zůstal u policie jen Turišin. Už dva roky je však postaven mimo službu a bere polovinu platu. Zároveň už musel před jiným soudem vysvětlovat, proč chtěl 250 tisíc korun po jiném podnikateli. Také jemu údajně nabízel, že zajistí, aby se vyhnul vykonstruovanému obvinění. Loni v září dostal podmínku, rozsudek zatím není pravomocný.

Majerník pracuje podle informací MF DNES v obchodním oddělení jedné strojírenské firmy na Teplicku. Adam Řebíček se v období, kdy byl jeho bratr ministrem, vypracoval z detektiva na významného zaměstnance gigantu ČEZ a pak získal práci ve státní společnosti Správa dopravní železniční cesty, kde je dosud. Podle ředitele Jana Komárka je řadovým referentem. Rozhodne se o něm až po skončení soudního líčení.

Turišin a Řebíček spolu pracují také pro futsalový klub Blaticflora Teplice. Řebíček je zde výkonným a Turišin sportovním ředitelem. Druhý jmenovaný si však jako policista, byť postavený mimo službu, přivydělávat ve vedlejším poměru nesmí. "Já to ale nedělám za peníze jako zaměstnání. Pracuji tu z lásky k fotbalu zadarmo," tvrdil Turišin v lednu.

Krátce poté zmizelo jeho jméno z webových stránek klubu, v kolonce sportovní ředitel byla až do minulého týdne jen e-mailová adresa s jeho jménem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video