Bratislavskou poštu asi zamořil fosgen

  • 8
Bratislavskou poštu na Vlasteneckom námestí zamořil fosgen, tvrdí slovenský list Pravda. Odvolává se na své zdroje. Policie nechce složení plynu, který zamořil poštu a dostal 51 lidí do nemocnice, komentovat a na případ uvalila embargo. Plyn vážně poškozuje dýchací cesty.

Podle listu Pravda zajistili chemici na poště ve čtvrti Petržalka stopy fosgenu a chlorpikrinu, který rovněž dráždí dýchací cesty.

Plyn zamořil poštu ve čtvrtek. Všichni, kteří s ním přišli do styku, včetně těhotné ženy a zasahujícího hasiče, jsou podle lékařů v pořádku. V pátek dopoledne je po 24hodinovém pozorování lékaři propustili z nemocnice.

"Testy ukázaly, že se tam něco zjistilo, ale ještě nemáme definitivní výsledky. Pacienti jsou bez těžkostí. U nikoho se zdravotní stav nezhoršil, léčba nebyla potřebná, propustili jsme je," řekl náměstek ředitele petržalské nemocnice Milan Liška.

Policejní embargo
"Vyšetřovatel si zatím nepřeje zveřejňovat žádné podrobnosti," vysvětlil Pravdě důvody mlčení o složení plynu ministr vnitra Vladimír Palko.

Podle mluvčí bratislavského policejního ředitelství Silvie Mihálikové by zveřejnění podrobností mohlo zmařit další vyšetřování. "Nebudu to komentovat," reagovala na dotaz, zda může potvrdit, že se jednalo o fosgen a chlorpikrin.

Fosgen se používal jako bojový plyn už v první světové válce. Zamoření bratislavské pošty je podle dostupných informací první případ na Slovensku, kdy plyn zasáhl větší počet lidí.

"Absolutně si nedovedu vysvětlit, jak se mohl objevit na poště. Za třicet let mě nenapadlo uvažovat v rovině, že by někdo mohl mít doma fosgen, sarin nebo něco podobného. Jsou to látky, které se vyráběly v první a druhé světové válce," řekl slovenskému listu zdroj obeznámený s případem.

Policie čtvrteční případ vyšetřuje jako podezření z trestného činu obecného ohrožení. Do případu se zapojila i tajná služba. "Rozdělili jsme našim pracovníkům úkoly, když zjistí relevantní informace, poskytneme je policii," řekl mluvčí Slovenské informační služby (SIS) Vladimír Šimko.

Policie odmítla sdělit, jak se nebezpečné plyny na poštu dostaly a odkud se šířily. "Měřením byla zjištěna přítomnost směsi plynů dráždivých a dusivých látek, které jsou hodnoceny jako nebezpečné. Tým specialistů pracoval na místě do pozdních večerních hodin, pracovníci civilní ochrany zkoumali prostředí pomocí plynové chromatografie," popsala Miháliková.

"Vyšetřování ukáže, zda šlo o nějaký chuligánský žert, nebo nic vážnějšího," poznamenal Palko. "Momentálně se nedá vyloučit žádný motiv," doplnil ho Šimko.

Ředitel kontrolní laboratoře slovenské civilní ochrany, kde se vzorky získané na poště analyzovaly, připustil, že jde o velmi nebezpečnou dusivou a dráždivou látku. Více odmítl sdělit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video