Bratislavané se bojí zítřků a říkají: Nesmí umřít !

Rozpálené ulice hlavního města Slovenska si žily svým, na první pohled normálním životem, jako by ani prezident Rudolf Schuster nebojoval se smrtí. Nad letní bratislavskou idylkou se však vznášely obavy o budoucnost, obavy z návratu Vladimíra Mečiara, i když jako by této možnosti většina Slováku ani nemohla uvěřit.
"Ano, napadlo mě, že kdyby Schuster nedej bože zemřel, mohl by se Mečiar stát prezidentem, ale hned jsem si řekl, že to snad ani není možné. Tak aspoň věřím, že se z toho prezident ještě dostane. Prostě nesmí umřít," říká třiadvacetiletý bratislavský student Juraj Kysela.

"Mečiar, to by bylo opravdu hrozné, snad Schustera ti Rakušané ještě zachrání, i když už to, že nám v cizině musí zachraňovat prezidenta, je ostuda," konstatuje k tomu devatenáctiletý Martin Roll.

To, že by se Slovensko mohlo vrátit zpět do mečiarovských časů, si nedokáže představit ani devatenáctiletá Miroslava Frištálová. "Mečiar, to snad ne. To by bylo opravdu zle," hrozí se. "To bychom mohli na nějakou slušnou budoucnost zapomenout," dodává.

Devětačtyřicetiletý Emil Hudec však tvrdí, že Mečiar se už k moci dostat nemůže a že by případné předčasné prezidentské volby bývalý premiér určitě nevyhrál. "Kdo by ho volil?" diví se Hudec, ale pak připouští: "Babky na středním Slovensku by mu ale asi pořád hlas daly," dodává. "Pokud by se ale Mečiar opravdu vrátil k moci, byla by to pro tuhle zem katastrofa," dodává Hudec a stejně jako většina Bratislavanů i on věří, že se rakouským specialistům podaří slovenského prezidenta ještě zachránit. "Vždyť i Havla zachránili," usměje se.

Daleko bezprostředněji než zdánlivě vzdálená a neskutečná, ale podle průzkumů veřejného mínění zcela reálná hrozba návratu Vladimíra Mečiara k moci působí na slovenské občany šokující nedostatky v lékařské péči o hlavu státu. "Aspoň tady člověk vidí, jak by dopadl, kdyby se těm našim doktorům dostal do rukou," říká u kávy v jedné z kaváren v Michalské ulici jedna postarší paní své vrstevnici. "Řeknu ti, když si uvědomím, co vyvádějí ti naši doktoři s prezidentem, děkuju bohu, že jsem zdravá. To naše zdravotnictví je katastrofální," dodává rozhořčeným hlasem.

"To, co se tady děje kolem prezidenta, je prostě hrozné, děsivé, je to ohromná ostuda," nadává padesátiletý inženýr Tibor Molnár. "Pokud se stát nedokáže postarat ani o prezidenta, představte si, jak se asi stará o nás, normální lidi." "Nemyslím, že by problém byl jen v přístrojích. Je hlavně v přístupu doktorů," tvrdí Juraj Kysela. "Myslím, že naši doktoři to celé podcenili. A pak se také stačilo dívat na tiskové konference. Čeští doktoři a ten Rakušan, to byl proti těm našim úplně jiný svět. To, že to s naším zdravotnictvím není v pořádku, se říká už léta a teď se to prostě projevilo," dodává Kysela. "Pokud jim dáváte úplatky jako moje babička, tak se o vás postarají," konstatuje Hudec.

Třiadevadesátiletý stařík, který sedí na lavičce nedaleko parku, však celý problém vidí trochu jinak. "Ale jaký prezident. Je tam jen rok a všichni se z toho mohou zbláznit, vozí ho tam a zase jinam a teď s ním ješt ě budou létat po světě. A pro obyčejného člověka ani nedojede sanitka, když ji potřebuje. Je to celé komedie. Každý musí někdy umřít," dodává s vyhaslým pohledem vrásčitý muž.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video