Brambory a vejce šokují upjatý Pákistán, ryjí do politiků i extremismu

  • 30
V Pákistánu je novým hitem satirická píseň tří mladíků, kteří bez skrupulí kritizují poměry v celé společnosti. Nevyhýbají se ani politice a náboženskému extremismu. Hudební klip se stal okamžitým hitem na serveru YouTube a šíří se po celém světě. V konzervativní muslimské zemi zní jako nečekaný liberální výkřik.

Tři pákistánští mladíci, kteří si říkají Beygairat Brigade, tedy Bezectná brigáda, nahráli svůj videoklip Aalu Anday (Brambory a vejce) na internetový server YouTube v polovině října, a jejich příspěvek už zaznamenal víc než 350 000 zhlédnutí. Všiml si ho místní tisk a patří k všeobecně přetřásaným a sdíleným na sociálních sítích, jako je Facebook nebo Twitter, napsal list The New York Times.

Bezectná armáda

Samotný název skupiny je satirou na pákistánské nacionalisty a konzervativce, o nichž místní sdělovací prostředky často referují jako o Ghairat Brigade - Brigádě cti. Místní muzikanti už v minulosti vytvořili písně démonizující Západ, zvláště pak Spojené státy, ale jen zřídka se pouštějí do zesměšňování armády nebo náboženských extremistů. A zatím žádný z nich se ani nepřiblížil k úspěchu, jaký má Beygairat Brigade.

Aalu Anday - Beygairat Brigade

Píseň zpívaná v jazyce paňdžábí z nejzalidněnější a nejlépe prosperující pákistánské provincie kousavě komentuje současné společensko-politické prostředí v zemi, kde v posledních letech vytrvale nabírá na síle náboženský radikalismus a stoupá násilí, a kde zároveň mizí tolerance vůči náboženským menšinám.

Pozornost letos vyvolal například případ guvernéra, který se postavil proti kontroverznímu pákistánskému zákonu o rouhačství. Zavraždil ho člen jeho vlastní ochranky, kterého poté mnozí v zemi včetně zákonodárců oslavovali a vítali záplavou růžových lístků a girlandami květin.

Píseň mimo jiné zmiňuje fakt, že vrazi a náboženští extremisté jsou v Pákistánu opěvováni jako hrdinové, zatímco někdo jako Abdus Salám, jediný místní vědec, který získal Nobelovu cenu, je přehlížen, protože patří k menšinové sektě ahmadí.

"S Kadrím zacházejí královsky," zpívá hlavní vokalista v narážce na Málika Mumtáze Kadrího, který v lednu zabil guvernéra provincie Paňdžáb Salmána Tasíra. Další verš "kde Adžmal Kasab je hrdina", připomíná jediného přeživšího pákistánského útočníka ze skupiny, která v roce 2008 provedla teroristický útok v indické Bombaji.

A zmínka "duchovní zkoušel prchnout v závoji", je odvolávkou na obléhání Červené mešity v Islámábádu v roce 2007. Tehdy se tam opevnili islámští ozbrojenci a hlavní klerik se pokusil dostat přes vojenský kordón v ženském přestrojení.

Prostě jsme jen položili pár otázek, říká skupina

Popularita songu na internetu se přelila i do sousední Indie. A na členy skupiny nyní míří záplava otázek, zda se teď o sebe nebojí, když si dovolili vysmívat se mocným. V písni se v jednu chvíli objeví například v angličtině napsaný plakát: "Tento klip sponzorovali sionisti."

"Nečekali jsme tak obrovskou reakci," připustil sedmadvacetiletý hlavní zpěvák Alí Aftáb Saíd, který je z Láhauru považovaného za hlavní město pákistánské kultury.

K napsání písně podle jeho slov skupinu inspirovala vražda guvernéra Tasíra. Členové kapely se ale v žádném případě nepokládají za revolucionáře, aktivisty nebo intelektuály. Jen mají pocit, že jejich píseň zastupuje ty, kdo nevěří v extremismus a chtějí žít v míru. "Prostě jsme jenom muzikanti, kteří položili pár otázek," tvrdí Saíd.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video