Podle tureckého prezidenta byl radikál s belgickým občanstvím zatčen loni v červnu v jihotureckém Gaziantepu u syrské hranice. V červenci ho úřady deportovaly do Nizozemska a varovaly úřady v Bruselu, že jde o „zahraničního teroristického bojovníka“.
Belgičané však prý varování ignorovali a muže pustili na svobodu. Erdogan původně radikála nejmenoval. Jeho kancelář však podle agentury Reuters později upřesnila, že hlava státu hovořila o Brahimu El Bakraouim. Ten spáchal v Bruselu sebevražedný atentát.
Belgický ministr spravedlnosti Koen Geens tureckou kritiku odmítl. El Bakraoui podle něj v Belgii nespáchal žádné teroristické činy, a nemohl být proto zadržován. V době vyhoštění z Turecka ho policie evidovala pouze jako běžného kriminálníka.
Už po loňských listopadových teroristických útocích v Paříži Ankara uvedla, že Turecko francouzské úřady před jedním z atentátníků dvakrát varovaly. Paříž na to prý ale nijak nereagovala.
Další stovky atentátníků v Evropě?
S odvoláním na zdroje z evropských a blízkovýchodních tajných služeb ve středu agentura AP informovala, že Islámský stát (IS) vyslal do Evropy nejméně 400 bojovníků, aby páchali teroristické útoky podobné těm z Paříže a Bruselu. Úkolem islamistů je prý vybrat si čas, místo a způsob útoku tak, aby způsobili co největší krveprolití.
Fotogalerie |
Na území Sýrie, Iráku a zřejmě i bývalého Sovětského svazu jsou podle AP výcvikové tábory, odkud do Evropy přicházejí džihádisté, kteří vytvářejí poloautonomní teroristické buňky. O devadesáti bojovnících IS na všech možných místech Evropy mluvil před svým zabitím na pařížském předměstí Saint-Denis už loni i strůjce pařížských atentátů z 13. listopadu Abdelhamid Abaaoud.
Závěť v počítači
Na další možné atentátníky se snaží Belgičané dostat skrze indicie, které po sobě zanechali teroristé z tohoto týdne. Ve středu belgický prokurátor Frederic Van Leeuw uvedl, že po sobě Brahim Bakraoui zanechal závěť. Policie v jeho počítači našla vzkaz, ve kterém si stěžoval, že už se necítí v bezpečí. Nechtěl prý riskovat, že skončí v policejní cele.
Belgičtí policisté počítač našli při raziích v kontejneru na odpadky v bruselské čtvrti Schaerbeek. Bakraoui si ve své závěti stěžoval, že nemá důvod žít.
„Stále na útěku, nevím, co dělat dál, jsem všude hledán, už nejsem v bezpečí a (vím), že když budu čekat ještě o něco déle, riskuji, že skončím vedle někoho v cele,“ citoval z útočníkovy vůle Van Leeuw.
Policisté v Schaerbeeku zasahovali poté, co dostali adresu od taxikáře, který atentátníky vezl na letiště (psali jsme zde).
V úterý v noci tam podle deníku The Guardian našli 15 kilogramů výbušnin, 150 litrů acetonu, 30 litrů peroxidu vodíku, kufr plný šroubů a hřebíků a další materiály, včetně plastových krabic potřebných k zabalení výbušnin.
Belgický tisk: Pyrotechnik Laachraoui se na letišti odpálil
Policie bratry Brahima a Khalida ve středu označila jako jedny ze strůjců úterních útoků v Bruselu. Starší Brahim se odpálil na letišti, identitu jeho dvou kompliců zatím úřady nepotvrdily, podle deníku De Standaard se však v odletové hale odpálil Najim Laachraoui. Média o něm hovoří jako o hlavním pyrotechnikovi teroristů a dosud soudila, že z místa činu uprchl.
Brahimův mladší bratr Khalid útočil ve stanici metra Maelbeek. Oba bratři měli bohatou kriminální minulost. Policie je poprvé vyšetřovala už před několika lety, byli obviněni z terorismu i loupeží (více čtěte zde).
K prvním útokům došlo v úterý kolem osmé hodiny ranní. Nejdříve na letišti Zaventem explodovaly dvě nálože u přepážek společností American Airlines a Brussels Airlines, v půl desáté pak výbuch otřásl stanicí metra Maelbeek nedaleko sídla Evropské komise.
Belgická policie se domnívá, že trojice útočníků na letiště přijela ve třech vozech - v taxíku, Renaultu Clio a v černém Audi S4. Krátce po výbuších svědci viděli odjíždět audi se třemi či čtyřmi lidmi a poznamenali si číslo registrační značky vozu.
Policejní vyšetřování údajně ukázalo, že audi odkazuje na jistého 22letého Turka z nizozemské provincie Limburg, který je v hledáčku tajných služeb od loňského dubna, kdy s několika lidmi odcestoval do Saúdské Arábie.
Podle poslední bilance zemřelo při útocích 31 lidí, dalších 261 bylo zraněno. Počet obětí se však může ještě změnit.
Online reportáž |