Bradford zažil další násilí

  • 50
Během další vlny rasových nepokojů, které začaly o víkendu v severoanglickém městě Bradford, bylo v úterý večer zadrženo devět mladíků bílé pleti. Až na jednoho byli všichni zadržení nezletilí. Většinu z nich policie podezírala z držení zbraní.
Prohlédněte si fotografie.

Narozdíl od víkendové vlny násilí, která zachvátila čtvrť s převahou obyvatelstva původem z indického subkontinentu, propuklo nejnovější násilí ve dvou čtvrtích s většinovým obyvatelstvem bílé pleti.

I v noci na úterý bylo město neklidné
Násilí se v ulicích Bradfordu rozpoutalo i v noci na úterý. Několik desítek mladíků bílé pleti házelo po policistech kamení, cihly a lahve. Pořádkovým jednotkám trvalo dvě hodiny, než se jim podařilo obnovit pořádek. Nejméně patnáct lidí bylo při nepokojích zatčeno.

Nejhorší násilí v Británii za posledních 20 let
V sobotu byli obyvatelé Bradfordu svědky nejhoršího rasově motivovaného násilí ve Velké Británii za uplynulá dvě desetiletí. V ulicích města proti sobě bojovalo asi tisíc bělochů a Asijců, jejich společným nepřítelem pak byli policisté, kteří se na mnoha místech stali terčem útoků rozezleného davu. Asi 120 policistů bylo při nepokojích zraněno.

Potyčky trvaly devět hodin, mladíci při nich zapalovali auta, rabovali obchody. Srážky vyprovokovalo shromáždění krajně pravicové a otevřeně rasistické organizace Národní fronta.

Rasový útok rodina v Accringtonu přežila.

Burnley zachvátily rasové střety.

Oldham se bouřil pro rasu.

Pětinu obyvatel Bradfordu tvoří etnické menšiny
V Británii, kde žije téměř 60 milionů obyvatel, tvoří etnické menšiny jen zhruba šest procent obyvatel.

V Bradfordu s necelým půl milionem obyvatel je však z různých etnických skupin 22 procent lidí. Pocházejí většinou z Pákistánu a Bangladéše. Mnozí z Asijců, kteří se dopouštějí násilností, jsou považováni za "ztracenou generaci", která nemá kořeny ani v zemi svých předků, ani v Británii, kde se narodili a kde vyrůstají.

Na některých místech žijí etnické komunity od bílých obyvatel tak odděleny, že to připomíná situaci v Severním Irsku, kde je podobná bariéra mezi katolíky a protestanty.

Bradford v sevření strachu
Debatu o rasismu a soužití různých skupin obyvatel rozvířila v minulých dnech i zpráva lorda Ouseleyho o příčinách rasových nepokojů v Británii. Herman Ouseley, bývalý předseda Komise pro rasovou rovnost, v ní kritizuje rasovou nesnášenlivost v zemi. Bradford se podle jeho zjištění ocitl v sevření strachu, lidé se o rasových problémech odmítají otevřeně bavit, protože se bojí následků.

"Existuje strach postavit se proti špatnému jednání, protože lidé mají obavy, že budou označeni za rasisty. Existuje strach konfrontovat kulturu gangů, ilegální obchod s drogami a rostoucí rasovou nesnášenlivost, zastrašování a nadávky," praví se v připravované zprávě, jejíž některé pasáže již pronikly na veřejnost.

Rasová segregace ústí v násilí
Politické vedení ve městě je slabé, praktikuje se uzavírání "dvojích dohod", aby se zabránilo nepokojům a udržel klid. Samozvaní vůdci komunit udržují kontrolu a segregaci prostřednictvím strachu a hrozeb.

Jednou z příčin rasových problémů je podle zprávy nízká úroveň vzdělání a oddělování ve školách. Mnohé děti opouštějí základní školy bez jakýchkoli znalostí o tom, jak žijí jiné komunity. V Bradfordu je například 63 soukromých škol pro muslimy. 

"Největším znepokojením je to, že vztahy mezi jednotlivými komunitami by se měly zlepšovat, místo toho se však zhoršují. Existují známky toho, že se komunity rozdělují podle měřítek rasy, kultury a víry."

Zpráva, kterou zadala městská rada v Bradfordu, byla vypracována ještě před nynější vlnou násilností. Je založena na rozhovorech s obyvateli Bradfordu, které byly provedeny od loňského listopadu do letošního dubna.

Policejní vůz projížděl 8. července ráno kolem převržených a ohořelých aut ve městě Bradford po nejnovějších rasových nepokojích v severní Anglii, největších za posledních 20 let. Při střetech mezi mladými bělochy a mladíky asijského původu zasypaly v Bradfordu oba tábory zvláštní zásahovou jednotku kameny, láhvemi a zápalnými bombami. (10. července 2001)

Při bojích bělochů s Asiaty a policií byllo v sobotu zraněno 120 policistů. Srážky vyprovokovalo shromáždění krajně pravicové a otevřeně rasistické organizace Národní fronta. (10. července 2001)

Při rasových nepokojích v Bradfordu bylo o víkendu zraněno 120 policistů. Násilnosti pokračují. (10. července 2001)

Za hořící barikádou stoupá kouř. Anglický Bradford zachvátilo o víkendu rasové násilí. (10. července 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video