Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová | foto: Michal Růžička, MAFRA

Bradáčová mění zákony, aby si Krejčíř a další příště neodvezli majetek

  • 152
Žalobci chtějí propříště zabránit praxi, kdy se Radovan Krejčíř a další zločinci znovu dostávali k již jednou zabavenému majetku. Připravují proto novelu, která by k němu jako první pustila věřitele. Ačkoli ji sepsali ještě před návštěvou Krejčířových právníků na majetkovém úřadě, Krejčířova kauza legislativní proces určitě urychlí.

Právníci uprchlého miliardáře si totiž pro původně zabavený majetek přišli po jeho odblokování soudem dříve než věřitelé (více čtěte zde). Podle informací iDNES.cz to přitom není ojedinělý případ a poškození mají smůlu téměř vždy. Podivnou praxi redakci potvrdily dva zdroje: vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová a bývalý zaměstnanec Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Pokud není trest propadnutí věci či majetku uložen, musí být odsouzenému pachateli vráceny všechny zajištěné hodnoty zpět. Zákon nestanoví žádnou ochrannou lhůtu k uplatnění práv jiných osob,“ shrnuje současný stav vrchní státní zástupkyně Bradáčová. Krejčířův majetek přitom státu nepropadl, byl odsouzen za podvod jen k deseti letům vězení. Dál dluží věřitelům 56 milionů korun.

Poškozeným může nyní pomoci jen zvláštní institut přezajištění. Zkrátka „zmražení“ věcí ve prospěch státu se odblokuje a hned se zas věc zablokuje pro poškozené. Toho ovšem soudy využívají zřídka a v případě Krejčíře to podle soudce ani nešlo.

Na stole jsou dvě verze řešení

Vilu odnést nemohli

Rozhodnutí soudu má přece jen jeden důsledek, který Krejčířovy věřitele potěšil. Díky němu se odblokovala i luxusní vila Krejčířových v Černošicích u Prahy. A tu advokáti odnést nemohou. Exekutoři na ni mají políčeno už delší dobu a nyní konečně mohou přistoupit k dražbě. Exekutor už se dokonce objednal ve vile na prohlídku, aby ji mohl ocenit (čtěte zde).

Ve středu zároveň padla snad už poslední překážka. Krajský soud v Praze podle ČT definitivně zamítl v odvolacím řízení žalobu Kateřiny Krejčířové, manželky odsouzeného podnikatele. Ta se domáhala vynětí vily z exekuce (více zde).

Zdroj blízký Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových přitom uvedl, že odsouzený (nebo jeho advokáti) je téměř vždy rychlejší a hned po odblokování majetku přichází na úřad. Pamatuje si i na další konkrétní případ. Ten se týkal členů Berdychova gangu, kterým také soud neuložil propadnutí majetku a odsouzení se ihned po jeho odblokování přišli na úřad hlásit o zabavená auta.

Mluvčí majetkového úřadu Pavel Hortig to nijak nerozporoval, ale neodpověděl ani na jednoduchou otázku, kolika pachatelům vydal úřad majetek. „Směřujte dotaz na Ministerstvo spravedlnosti, do jehož agendy tato problematika spadá,“ odepsal.

Žalobci si to nechtějí nechat líbit. Proto už nejvyšší a vrchní státní zastupitelství společně s dalšími odborníky připravilo novelu zákona, podle které by se měl trest propadnutí majetku ukládat za splnění určitých podmínek povinně. Zabavené věci by si rozebrali exekutoři. Kdyby to však neprošlo, má Vrchní státní zastupitelství „plán B“: navrhne ochrannou lhůtu, v níž by „odblokovávaný“ majetek mohli poškození převzít přednostně. Trvala by podle Bradáčové dva až tři měsíce.

Návrhy mají šanci projít. „Určitě tomu bránit nebudu. Poškození mají mít přednost,“ říká poslankyně ČSSD a bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Rychlejší o dva dny

Vydání věcí Krejčířovým právníkům proběhlo předminulý týden za poněkud nestandardních okolností. Exekutoři se podle své komory dožadovali majetku uprchlého miliardáře včas - už 5. srpna - tedy ještě když bylo část věcí možno vydat. Majetkový úřad jim však odpověděl až po třech dnech, tedy 8. srpna, že už nemůže vyhovět. Přitom mezitím ještě vydával část věcí právníkům Krejčíře.

Mezi 4. a 6. srpnem odvezli z úřadu movité věci včetně vzácných obrazů Václava Špály v ceně 30 milionů korun. Exekutor má sice ještě naději, že cennosti pro věřitele zajistí u advokátů, ale ta je spíše teoretická. Stačí říct: Vrátili jsme věci klientovi a už nevíme, co s nimi udělal.

Všechno začalo 27. června, když městský soud po letech odblokoval Krejčířův majetek. Ještě nějakou dobu trvalo, než rozhodnutí nabylo právní moci, a pak byl majetek volný. Advokátka rodiny Krejčířových Karolína Babáková už v pondělí uvedla, že „klienti si komunikaci s médii nepřejí“, jejich vyjádření není k dispozici.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video