Ústecká krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová informuje novináře v Praze,

Ústecká krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová informuje novináře v Praze, že soudce poslal do vazby středočeského hejtmana a poslance ČSSD Davida Ratha. (16. května 2012) | foto: Dan Materna, MAFRA

Bradáčová: Martinec mi dal nepravdivé informace, ÚOKFK se musí změnit

  • 94
Důvodem mediální přestřelky mezi Lenkou Bradáčovou a odcházejícím šéfem protikorupční policie Tomášem Martincem byly nepravdivé informace, které Martinec návladní poskytl. Podle nich mělo být zahájeno stíhání manžela Bradáčové, nic takového se však nestalo.

Bradáčová se s ředitelem protikorupčního útvaru sešla na začátku března. Martinec jí na tehdejší schůzce osobně informoval o tom, že proti jejímu manželovi bude v následujících dnech zahájeno trestní stíhání v kauze IT zakázek na ministerstvu práce a sociálních věcí.

"Nutno poznamenat, že tyto informace byly předány paní doktorce Bradáčové, aniž by o tom věděl dozorový státní zástupce od příslušného policisty, který provádí šetření," uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na zvláštní tiskové konferenci, kterou spolu s Bradáčovou svolal.

Bradáčová na brífinku novinářům sdělila, že informace navíc nebyly pravdivé. "Dozorový státní zástupce se informace dozvěděl ode mě. Na základě toho mi odůvodnil a vysvětlil, že pravdivé nejsou tak, jak byly předány," řekla vrchní žalobkyně.

Mediální přestřelka mezi vrchním zastupitelstvím a Útvarem pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) se rozpoutala poté, co rádio Frekvence 1 zveřejnilo nahrávku, kterou pořídilo po rozhovoru s Bradáčovou. Ta prohlásila, že na ni Martinec a ÚOKFK připravují kauzu (co konkrétně Bradáčová mimo záznam řekla, čtěte zde). To, co proběhlo v médiích, Zeman označil za "mediální western".

Pražská vrchní státní zástupkyně se po rozhovoru pro rádio na začátku dubna obrátila na policejního prezidenta Martina Červíčka, oficiálně kvůli "nepravdivému přenosu informací" mezi zastupitelstvím a protikorupční policií. Ředitel útvaru Martinec to odmítl, nakonec však minulý týden informoval o tom, že k 15. květnu ve funkci skončí.

Nutná změna ve fungování protikorupční policie

Podle Zemana i Bradáčové je potřeba změnit systém, jakým protikorupční útvar funguje. Podle Bradáčové jsou totiž problémy ve spolupráci mezi jejím úřadem a ÚOKFK dlouhodobé. Důvodů je prý několik. "Útvar zpracovává veliké množství kauz a jeho personální možnosti nestačí na to, aby velké kauzy byly vyšetřovány skutečně týmově," prohlásila státní zástupkyně.

Kromě toho navíc útvar podle Bradáčové prověřoval některé kauzy takzvaně na vlastní pěst, bez vědomí státního zástupce. Jako příklad uvedla případy týkající se solárních elektráren, mimo jiné i společnosti Amun Re. Poznatky prý Bradáčová uvedla v podnětu, který dala Červíčkovi.

Řešením stávající situace by mohlo být například zúžení okruhu věcí, kterými se protikorupční policie bude zabývat. Tím by příslušníci útvaru měli větší prostor pro práci. "Bavíme se o koncepčních problémech v rámci ÚOKFK. S panem policejním prezidentem se o tom bavíme v podstatě od jeho nástupu do funkce a myslím si, že spějeme k určitému výsledku," upřesnil Zeman.


Video