Bradáčová tvrdí, že policie tajila před státními zástupci mnoho kauz.

Bradáčová tvrdí, že policie tajila před státními zástupci mnoho kauz. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Policie tajila před státními zástupci desítky případů, tvrdí Bradáčová

  • 187
Spor nejvyšší žalobkyně Lenky Bradáčové a šéfa protikorupčního policejního útvaru Tomáše Martince nepolevuje ani po Martincově rezignaci. Bradáčová v rozhovoru pro MF DNES uvedla, že tento útvar vyšetřoval mnoho případů bez vědomí státních zástupců. Kvůli tomu jich prý mnoho vyšumělo do ztracena.

Nepořádné vyšetřování případu firmy Amun.Re, jíž ČEZ zaplatil pět miliard korun za solární projekty, může sloužit jako příklad. Úředníci Finančního a analytického útvaru ministerstva financí zmapovali v roce 2011 podezřelé finanční toky kolem zmíněné firmy a svá zjištění poslali detektivům protikorupční policie. Ačkoliv šlo o závažná zjištění, detektivové z elitního útvaru pro odhalování korupce je dva měsíce "ověřovali" a pak celý spis založili. Skutečné vyšetřování začíná až nyní, po více než roční prodlevě.

Velký rozhovor s Lenkou BradáčovouČtěte ve čtvrtek 2. 5.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Ta vznikla i proto, že detektivové do svého vyšetřování nepustili státního zástupce, který by zřejmě zvolil jiný postup. Co je ovšem ještě horší: podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové nejde zdaleka o jediný případ, kdy detektivové útvaru vedeného Tomášem Martincem vyšetřovali na vlastní pěst. "Kauz, v nichž policisté útvaru postupovali mimo zákonný dozor státního zástupce, byly desítky," řekla Bradáčová v rozhovoru pro MF DNES.

Jde o zásadní výrok. Martincův útvar řeší nejvážnější případy korupce, jež se často dotýkají i vysoce postavených politiků či vlivných podnikatelů. Policisté, kteří vyšetřují bez vědomí žalobců, mohou sami vybrat, koho z nich obviní a koho nechají být.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová

Bradáčová si však nemyslí, že by se to stávalo kvůli snaze zamést citlivé kauzy pod koberec. Chybu vidí ve špatném systému, kvůli kterému jsou detektivové protikorupčního útvaru zavaleni prací na několika kauzách najednou, místo aby měli čas intenzivně pracovat na jednom důležitém úkolu. "Vedení policie by mělo udělat revizi všech těchto případů a říct, kde k pochybení došlo a proč," říká Bradáčová.

Policejní prezident Martin Červíček už revizi nařídil. "Nebereme to na lehkou váhu, není možné obejít státního zástupce ve věcech, u kterých má podle zákona být. Na druhou stranu je nutné říct, že ten útvar má dobré výsledky. Nebál se jít ani do politicky třaskavých kauz a určitě tak bude pokračovat dál," řekl Červíček.

Slibuje i systémové změny: protikorupční útvar by měl brzy dostávat na stůl výrazně menší počet případů, aby se jeho kriminalistům uvolnily ruce.

Osobní spor vyvrcholil odstoupením Martince

Pražská vrchní státní zástupkyně se na začátku dubna obrátila na Červíčka kvůli "nepravdivému přenosu informací" mezi zastupitelstvím a protikorupční policií. Čeho konkrétně se výhrady Bradáčové vůči šéfovi protikorupční policie Martincovi měly jednat, Bradáčová neupřesnila.

V jednom komerčním rádiu však mimo rozhovor uvedla, že Martinec na ni "vyrábí podjatost". Nevěděla, že její slova rádio nahrává a později je zveřejní (co konkrétně Bradáčová mimo záznam řekla, čtěte zde). Frekvence 1 totiž s odkazem na neexistující zdroj uvedla informaci, že v kauze IT zakázek na ministerstvu práce policie prověřuje i manžela Bradáčové.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová

Martinec však nařčení ze strany Bradáčové odmítal. "Kategoricky odmítám, že by náš útvar konstruoval jakýkoliv případ a že bychom jakékoliv informace prodávali," prohlásil Martinec (více čtěte zde). Nakonec však pod tlakem ze své funkce odstoupil (více čtěte zde).

Bradáčové se už dříve zastal ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který zpočátku s jejím jmenováním otálel (více o tom čtěte zde). Na Martincův krok reagoval slovy: "Jsem velmi rád, že pan policejní prezident situaci řešil a že ji vyřešil rychle."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video