Šéf zpravodajství ČT Roman Bradáč během volby pětice finalistů, kteří se

Šéf zpravodajství ČT Roman Bradáč během volby pětice finalistů, kteří se ucházejí o post generálního ředitele České televize (7. září 2011) | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

Bradáč: Moravcovy výroky jsou nedůstojné, s pořadem ale počítám

  • 27
Výroky Václava Moravce o "mordpartě" jsou nedůstojné, zvláště před volbou nového ředitele České televize, řekl jeden z kandidátů na tento post Roman Bradáč. Jako jediný finalista volby v televizi zároveň pracuje a právě to je podle něj výhoda. Bradáč tak reagoval na otázky čtenářů iDNES.cz v on-line rozhovoru.

"Já osobně jsem dalek tohoto způsobu komunikace. Přijde mi to nedůstojné. Zejména v době krátce před volbou nového GŘ," uvedl doslova Bradáč na otázku, která se týkala nedávných výroků moderátora Václava Moravce.

Ten totiž nedávno hodnotil jednotlivé kandidáty na místo nového ředitele  a šéfredaktor zpravodajství z něj nevyšel příliš dobře. Podle Moravce patří k současnému vedení, které udržuje televizi v zakonzervovaném stavu.

"Zaměstnanci mu dali přezdívku mordparta. A pokud zvítězí mordparta, bude pro mě ctí být z České televize vyhozen," řekl Moravec. Přes tyto výroky ale Bradáč potvrdil, že s diskusním pořadem Otázky nadále počítá.

Odpovědi Romana Bradáče čtenářům čtěte zde

Vypořádal se také s otázkou, zda jeho dlouholeté působení v televizi není spíše na škodu jeho kandidatuře na post generálního ředitele. Na to poukazují také televizní odbory.

"Je dlouhou dobu součástí dnešního managementu, takzvaného týmu Jiřího Janečka, který přispívá k destabilizaci a ke komercionalizaci televize veřejné služby a uvnitř ČT nemá absolutně žádný kredit," vyčetly televizní radě, že Bradáče tajným hlasováním posunula mezi pětici finalistů.

Bradáč ale věc vidí opačně. "Dlouholetou praxi a zkušenost v ČT považuji za svoji výhodu. Navíc jsem měl i tu možnost, že jsem 5 let mohl působit ve Spojených státech a z bezprostřední blízkosti sledovat, jak fungují televize na největším televizním trhu světa," řekl v chatu. Podle něj mu zkušenost pomůže jednak rychle rozpoznat, co funguje špatně, i zjednat nápravu.

Kandidáti on-line

Rozhovor čtenářů iDNES.cz s Romanem Bradáčem uzavírá sérii chatů s kandidáty na ředitele ČT. Přečtěte si také odpovědi:

Petra Dvořáka
Hynka Chudárka
Jana Svobody

iDNES.cz pozval na on-line všech pět finalistů volby ředitele ČT. Účast odmítl Radomír Šimek s tím, že vysvětlování si nechá až pro slyšení před Radou ČT. To se bude spolu s volbou ředitele ČT konat ve středu 21. září.

Několik čtenářů se také zajímalo o koncesionářské poplatky a zda se plánuje jejich zvýšení. "ČT musí využít vnitřních úspor na získání dodatečných prostředků, a to by měla intenzivně realizovat v nejbližších dvou až třech letech. A to jak v oblastech režijních nákladů, tak i při výrobě pořadů. Dokud ČT nezrealizuje všechna možná úsporná opatření, nelze natahovat ruku po navýšení televizních poplatků," reagoval na tyto dotazy Bradáč.

Slibuje lepší obraz i víc menšinových sportů

Roman Bradáč je jedním z kandidátů, který přiznal, že se před volbou setkal s politiky. Konkrétně jednal s poslancem za ODS Václavem Menclem. Politik ho požádal o názor, zda vidí v průběhu volby nějaké pochybení.

Pokud by se Roman Bradáč stal ředitelem, divákům mimo jiné slibuje zvýšení kvality obrazu a zvuku. Zároveň ale varuje, že ČT se v roce 2015 ocitne v situaci, kdy bude její chod při stávající výši koncesionářského poplatku neudržitelný.

Ve svém kandidátském projektu Roman Bradáč plánuje zejména větší profilaci stávajících televizních kanálů. ČT 1 by se stala garantem původní dramatické tvorby (nejméně s 20 premiérami ročně), ČT 2 by se věnovala dokumentům, vědě a výrazným filmovým dílům, ČT24 by zůstala zpravodajskou stanicí a ČT4 by Bradáč rád posunul od velkých sportovních klání k menšinovým sportům.

Chce snížit počet manažerů i kmenových zaměstnanců. Pracovníkům vyššího a středního managementu by pak naordinoval dvakrát ročně společné setkání, aby se zlepšila vzájemná informovanost a výměna názorů.

Čtyřiačtyřicetiletý Roman Bradáč je v současné době výkonným ředitelem ČT24. Pro ČT pracuje od roku 1994, nejprve byl redaktorem zahraničního oddělení, pak toto oddělení vedl, pět let působil jako zpravodaj v USA a po svém návratu mimo jiné vedl kancelář nyní už bývalého generálního ředitele Jiřího Janečka.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video