Richard Brabec

Richard Brabec | foto: Karel Pešek, MAFRA

Ministr Brabec chce 9 miliard použít na výměnu 150 tisíc lokálních kotlů

  • 131
Ambiciozní plán, který má pomoci zlepšit ovzduší hlavně v nejvíce postižených regionech, v Moravskoslezském a v Ústeckém kraji, má ministr životního prostředí Richard Brabec. „Rádi bychom přesvědčili Evropskou komisi, aby nám z operačního programu Životní prostředí dala 9 miliard korun na výměnu 150 tisíc lokálních kotlů,“ řekl Brabec.

Pokud Česko Evropskou komisi o plánu přesvědčí, měly by miliardy z unijního programu pomoci zafinancovat výměnu kotlů v celé České republice, ale především skokově zlepšit kvalitu ovzduší v těch regionech, kde je nyní jeho kvalita nejhorší. „Lidem by se začalo výrazně lépe dýchat,“ věří Brabec.

Svůj plán představil po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou v Českém hydrometeorologickém ústavu v Praze-Komořanech. Premiér se postupně setkává s ministry po šesti měsících vlády ve funkci. Úterní ranní schůzka s Brabcem se uskutečnila na den přesně půl roku poté, kdy prezident Miloš Zeman jmenoval koaliční kabinet ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Brabec po schůzce oznámil, že se ministerstvu podaří snížit skluz při čerpání peněz z evropských fondů - a to minimálně o 10 miliard korun.

„Já si dnes troufám oznámit, určitě mi to pak budete mockrát připomínat, ale i s tím rizikem to udělám, že série opatření, která jsme udělali, by měla přinést efekt, že bychom měli zachránit minimálně 10 miliard korun, které byly kriticky ohroženy, že bychom je vrátili do Bruselu,“ řekl Brabec. Z toho polovinu letos a druhých pět miliard v roce 2015. Systém čerpání evropských peněz bude podle něj nastaven jinak, jak doslova řekl, „uživatelsky přítulně“ pro žadatele.

Premiér Sobotka přidal další dvě priority, které pro Brabcovo ministerstvo vidí. Jsou to podle něj především novela zákona o posuzování vlivu na životní prostředí (EIA), která je pro Evropskou unii vedle služebního zákona druhou klíčovou podmínkou, aby Česko dosáhlo na evropské peníze, a novela zákona o ochraně  zemědělského půdního fondu.

Ta sníží platby za vyjmutí ze zemědělského půdního fondu, které musí investoři uhradit, pokud chtějí stavět na orné půdě. Sazby byly až do roku 2011 minimální, pak je však ve snaze zpomalit rozvoj fotovoltaických elektráren výrazně navýšila vláda Petra Nečase. (více o chystané novele zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video