Ministr životního prostředí Richard Brabec v diskusním pořadu iDNES.tv Rozstřel (17. ledna 2017) | foto: František Vlček, MAFRA

Nevidíme důvod k vydání Babiše a Faltýnka, shodlo se vedení hnutí ANO

  • 666
Vedení ANO nevidí důvod pro vydání svého předsedy Andreje Babiše a šéfa poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Novinářům to ve čtvrtek po večerním jednání řekl místopředseda hnutí Richard Brabec. Výbor ANO považuje kauzu za politicky motivovanou.

Brabec nepředpokládá, že poslanci budou mít hlasování závazné, jednat o tom bude v úterý jejich klub. Někteří členové vedení řekli novinářům, že Babiše a Faltýnka ve Sněmovně podpoří.

Vydání obou politiků k trestnímu stíhání ve středu doporučil poslancům mandátový a imunitní výbor Sněmovny, Babiš a Faltýnek vyšetřování označují za účelovou snahu poškodit ANO před volbami. Dolní komora bude o vydání Babiše a Faltýnka jednat zřejmě 6. září.

Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství. Pokud oba politici obhájí v říjnových volbách své mandáty, bude muset o jejich vydání rozhodnout Sněmovna znovu.

„Výbor hnutí ANO je přesvědčen, že nynější kauza Čapí hnízdo je politicky motivovaná a má zásadně ovlivnit nadcházející parlamentní volby. Proto výbor hnutí ANO nevidí důvod pro vydání předsedy Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka Poslaneckou sněmovnou k trestnímu stíhání,“ citoval Brabec z dnešního usnesení. Jednání se zúčastnila dvacítka lidí z širšího vedení strany.

„Rovněž jsme se zabývali otázkou morálního kodexu a případného konfliktu s možnou kandidaturou a konstatovali jsme, že kandidatura obou pánů není v rozporu s morálním kodexem hnutí, protože ten se zabývá pouze případem, kdy proti reprezentantovi hnutí je podána obžaloba pro úmyslný trestný čin nebo nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti a ve spojení s výkonem veřejné funkce,“ pokračoval.

O tom, jak budou Babiš a Faltýnek hlasovat na plénu, prý nemluvili. „Necháme to určitě na obou pánech. Další debata bude pokračovat v úterý na poslaneckém klubu, který potom určitě také zaujme nějaký postoj. Předpokládáme, že tam nebude žádné závazné hlasování, ale to všechno uvidíme,“ řekl Brabec.

Zástupci hnutí se za poslance postavili

První místopředseda Sněmovny Radek Vondráček je rozhodnutý hlasovat proti vydání. „Všechno, co jsem si o té kauze dokázal zjistit, mě vede k tomu, že budu proti vydání našich poslanců. Mám k tomu silné důvody,“ řekl. Proti vydání bude také Brabec.

Předsedkyně Asociace krajů České republiky Jan Vildumetzová přečetla novinářům stručné stanovisko, podle nějž všech pět hejtmanů ANO stojí za Babišem a Faltýnkem. „Vyjadřujeme jim plnou podporu a jsme přesvědčeni, že je za tím očividná snaha před důležitými volbami, ve kterých jde o všechno, poškodit pana Babiše a celé hnutí ANO,“ prohlásili hejtmani.

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo od sklonku roku 2015. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert, který Babiš tehdy vlastnil. Poté změnila formu vlastnictví. Babiš označuje policejní žádost za účelovou, její načasování má podle něj poškodit ANO ve volbách. Podle Faltýnka policejní žádost účelově zatajuje zásadní důkazy, které vyvracejí její konstrukci kauzy.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky.
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek.
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • Koncem roku 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů.
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video