Britský premiér David Cameron na slavnostním zahájení nového zasedacího období britského parlamentu (25. května 2010)

Britský premiér David Cameron na slavnostním zahájení nového zasedacího období britského parlamentu (25. května 2010) | foto: AP

BP musí za únik ropy platit, řekl britský premiér při návštěvě USA

  • 8
Novopečený britský premiér David Cameron při své první návštěvě v USA debatoval s americkým prezidentem Barackem Obamou o terorismu i úniku ropy. Cameron řekl, že společnost BP by měla uhradit všechny škody, které únik ropy v Mexickém zálivu napáchal.

Nový britský premiér David Cameron ve Spojených státech během své první návštěvy země ve funkci znovu kritizoval loňské rozhodnutí skotské vlády propustit z vězení libyjského atentátníka odsouzeného na doživotí kvůli útoku v Lockerbie, který v roce 1988 stál život 270 lidí. Za "velmi špatný" tento verdikt označil po jednání s britským ministerským předsedou i americký prezident Barack Obama (o tom, jak se má atentátník na svobodě, si přečtěte tady).

Šéf Bílého domu rovněž uvedl, že uvítá jakékoliv nové informace o tom, proč byl agent libyjské tajné služby Abdal Basat Alí Midžrahí propuštěn na svobodu. Cameron nicméně uvedl, že vyšetřování případu nepovažuje za nutné, protože i bez něj je podle něj jasné, že šlo o chybné rozhodnutí.

Ve Spojených státech se před návštěvou britského premiéra objevily informace, že na Libyjcově propuštění měla podíl petrochemická společnost BP. Firma už přiznala, že za Midžrahího intervenovala u tehdejší labouristické vlády, protože se bála, že průtahy s propuštěním nepříznivě ovlivní její jednání s Libyí o těžbě ropy v libyjských pobřežních vodách.

BP musí za únik ropy v Mexickém zálivu zaplatit

Nebyla však prý zapojena do jednání o jeho transferu, jež bylo v kompetenci skotské vlády. BP již v uplynulých měsících upadla do značné nepřízně americké veřejnosti kvůli úniku ropy ze svého poškozeného vrtu v Mexickém zálivu.

Cameron zdůraznil, že rozumí americkému hněvu vůči BP a že je nutné, aby firma zastavila únik ropy, vyčistila záliv a uhradila škody, jež způsobila. Oba státníci se ale podle něj shodli v tom, že je třeba, aby původně britská společnost, která zaměstnává mnoho lidí, zůstala silná.

Obama v minulosti BP kvůli ekologické havárii opakovaně kritizoval. Cameron byl naopak doma kritizován za to, že se BP dostatečně nezastal.

Oba politici spolu během úterka strávili tři hodiny, což je relativně dlouhá doba.

Na tiskové konferenci se pak předháněli v ujišťování o tom, jak je spojenectví obou zemí nadále výjimečné, těsné a důležité. Shodli se například na další strategii v Afghánistánu, ale také ohledně postupu proti Íránu podezíranému z přípravy jaderné bomby. Podobný názor prý mají i na nápravu veřejných rozpočtů, kdy zejména nová britská vláda nyní chystá výrazné škrty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video