Druhé místo Susan Boyle jistě nebylo předem plánované, ale je logické.

Druhé místo Susan Boyle jistě nebylo předem plánované, ale je logické. | foto: Profimedia.cz

Boyleové skončilo věčné dětství, úspěch je samota

  • 27
Pád pěvecké hvězdy Susan Boyleové byl nevyhnutelný. Organizátoři soutěže Britain's Got Talent využili toho, že 48letá stará panna se smutným osudem – tlustá, zarostlá, podivínská, zřejmě lehce retardovaná – výborně zpívá a špatně vypadá.

Showbyznys totiž čas od času potřebuje deviaci, "jinost", chce "vidět skřeta", aby se sytí Římané v aréně zrůdně pobavili.

I ten údiv botoxových porotců v jednom z nejsledovanějších klipů současnosti byl špatným tyátrem, protože z konkurzu moc dobře věděli, co přijde. Věděli, a stejně zneužili, neboť naivita a neatraktivnost a outsiderství v kombinaci s talentem a sladkobolnou písní Sním svůj sen (rozuměj o kariéře) tak strašně moc dojímají.

Udělali z ní hvězdu, ale jako když se hodí bezbranné dítě do arény. Davová reakce "jé, ono to zpívá" byla součástí kalkulu.

Ještě bezohlednější však je, co se se Susan děje nyní. V rozmezí osmi týdnů se z kostelní dobrovolnice a strážkyně koček v zapadlém skotském městečku stala celosvětová celebrita.

V mládí šikanovaná dívka, kterou nikdo nikdy nepolíbil, měla senzacechtivému světu předvést novou verzi mýtu o popelce, stát se "inspirací pro obyčejné lidi". Jenomže sentimentalita se snadno mění v zlomyslnost a hněv, a tak mezi vzestupem a pádem zažila nejen chválu a přízeň mocných, ale i posměch, pohrdání – a hlavně jí ani na okamžik nedopřáli soukromí.

Okamžikem nečekaného triumfu to správně mělo skončit, Susan by z něj nějaký čas žila a dál snila. Jenomže oni jí dotlačením do finále definitivně rozmetali její životní příběh. "Nešťastníku, budeš mít, co sis přál," řekl Platon.

Její druhé místo jistě nebylo předem plánované, ale je logické. Svět se nabažil, získal od ní, co potřeboval, a její "story" skončila. Už se z ní nic nedá vyždímat. Po finále se v londýnském hotelu zhroutila, ječela, že soutěž nenávidí, a házela sklenice s vodou po okolostojících. Nakonec ji zdrtil atak úzkosti. Ani v tomto bodě nepřestává být její lidská tragédie organizátory manipulována. Skrytě se sází na to, že se hrdinná Susan "vrátí" a opět oslní.

Jenomže ona nemá šanci pokračovat. Zase tak výjimečně zpívat neumí (kdo chce dobrý zpěv, pustí si Pavarottiho), nebude mít repertoár a tantiémy ze studiového zpěvu ji neuživí. Co s ní bude, nikoho nezajímá.

Skončil život okolím chráněného outsidera, úspěch už jí mohou závidět, někdo se ji pokusí využít, jiný z ní vytáhne peníze. Veřejnosti postačí zpráva, že jí je "líp", a všichni na ni s úlevou mohou zapomenout. Když někomu ublížíme, výčitky nám nedovolí se o něj starat. Ať se klidí z očí.

Zajímalo by mě, kdo si tohle vzal na odpovědnost? Mají ve vedení televize ITV etickou komisi? Je při vstupu do soutěže zajištěna ochrana integrity účastníků?

Susan skončilo věčné dětství, protože úspěch je samota. Jak se může vrátit ke svému outsiderství? Nemá kam. Reálně hrozí, že by mohla spáchat sebevraždu.

A "hrdinka na jeden hit" není jedinou poškozenou. Pseudoterapeutickým kýčem, v němž soukromí bezbranné ženy zdevastovala zmanipulovaná empatie, jsme utrpěli všichni.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video