Bouřlivá profesionalizace Bundeswehru

Německá debata o profesionalizaci armády má řadu obdobných rysů s debatami v jiných členských zemích NATO, současně však obsahuje i specifika vyplývající z německé historie a charakteru demokratického režimu. O samotném faktu vytvoření německé armády se počátkem padesátých let vedly bouřlivé vnitropolitické i mezinárodněpolitické debaty.

Německá levice (sociální demokraté a komunisté) se postavila proti křesťanským demokratům, kteří se o ni zasazovali. Takzvaná militarizace Spolkové republiky Německo byla v roce 1955 i záminkou ke vzniku Varšavské smlouvy.

Záměrem představitelů demokratického Německa i západních Spojenců při konstituování Bundeswehru nebylo přitom pouze vytvořit dostatečně mohutnou sílu proti hrozbě komunistického vpádu a posílit tak západní svět, ale současně vytvořit v Německu moderní demokratickou armádu, zbavenou  ducha "prušáctví" a "expanzionismu".

V tomto směru plnila a plní i osvětovou roli, protože vojáci základní služby poznávají armádu jako přirozenou součást německé společnosti, ve které hraje důležitou roli koncept vojáka jako "občana v uniformě" (nikoliv elitního a anti-civilního militaristy).

Přesto je z pohledu mnoha německých společenskopolitických sil model armády založené na všeobecné branné povinnosti překonán, nosné strany německého systému (CDU a SPD) se jej však snaží uchovat. Nicméně 15. dubna 2002 spolkový ministr obrany Rudolf Scharping prohlásil, že se výrazně zvýší počet vojáků z povolání a vojáků sloužících na stanovenou dobu.

Vládní Spojenectví 90/Zelení požadují profesionální armádu, avšak chtějí toho dosáhnout politickým rozhodnutím. Odmítají nesystematické převádění zodpovědnosti na soudní orgány s různě formulovanými protesty (odkazujícími převážně na nesoulad povinné služby s lidskými právy).


Video