Bouřící se lékaři schválili dohodu s pojišťovnami

  • 346
Sdružení praktických lékařů dostalo mandát k uzavření kompromisní dohody se zdravotními pojišťovnami. Ty slibují navýšení plateb na pacienta ze současných 36 na 42 korun. Stávkující lékaři původně chtěli 55 korun za každého registrovaného pacienta.
Online duel - stávka lékařů

ON-LINE DUEL KE STÁVCE LÉKAŘŮ: Svaz pacientů vs. ČLK

Místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek v podvečer sdělil iDNES.cz, že vedení sdružení dostalo mandát uzavřít s pojišťovnami předběžnou dohodu.

„Pro už je nadpoloviční většina našich členů,“ uvedl Jelínek s tím, že ještě pokračuje počítání hlasů, které odevzdávali lékaři v jednotlivých okresech.

A s tímto „požehnáním“ také zástupci lékařů půjdou na páteční schůzku se zástupci pojišťoven. Tam by si měli vyjednavači definitivně plácnout.

„To je pro praktické lékaře velmi dobrý kompromis. Bude to pro ně znamenat doslova platový skok,“ reagoval na dohodu mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Lékaři podle něj dostávali skutečně málo. Ministerstvo ale zůstává v tomto případě spíše divákem.

Jednání, které zpočátku vypadalo to jako zdánlivě jasná věc, se v průběhu dne zkomplikovala.

„Dohodli jsme se na 42 korunách za pacienta, pojišťovny s tím souhlasí, pro je i většina našich lékařů. Například zástupci Prahy zvedli pro tento návrh ruku před chvílí v Národním domě,“ hlásil místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek v poledne. Z 280 přítomných byli jen tři proti a tři se zdrželi.

Odpoledne už převažovaly regiony, kde lékaři o návrhu dohody hlasovali a také ji podpořili. „Podpora je osmdesát procent,“ podotkl Jelínek.

Všichni lékaři proti
Velmi ostře ale proti kompromisu vystoupili například lékaři ve Zlínském kraji. „Všech 208 lékařů, kteří se sešli na jednání, bylo proti. Předpokládám, že budeme dál jednat se zástupci lékařů z jiných krajů,“ řekl iDNES.cz po čtvrté hodině odpoledne zlínský šéf Lubomír Nečas.

Jelínek v tu samou dobu řekl: „Teď jsou sečteny dvě třetiny hlasů z celé republiky. Mírně převažuje souhlas.“

Hlasy z jednotlivých regionů se přepočítávaly na procenta. Když se pro vyslovilo přes padesát procent lékařů, znamenalo to schválení dohody.

Pojišťovny varují: Dobří lékaři ztratí motivaci
Pojišťovny podle všeho dodrží slíbených 42 korun, i když z toho nejsou nijak nadšené. „Tento návrh s největší pravděpodobností projde, v současné době ho propočítáváme, bude však znamenat, že znemožníme rozdílné hodnocení dobře a špatně pracujících lékařů,“ řekl v poledne v Českém rozhlase výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Tento muž přichází s varováním, o kterém se podrobně rozpovídal v rozhovoru pro MF DNES i ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák.

Protestní akce lékařů

Reportáž iDNES.cz: Praktici zavřeli, fronty zůstaly

„Podle mého názoru není v zájmu pacientů, aby se platby zvedaly úplně všem lékařům, bez ohledu na to, jak kvalitně pracují,“ sdělil Horák. „Pokud by tato varianta byla přijata, neměli bychom prostor na motivaci lékařů,“ varuje. - více zde

Jaromír Gajdůšek mluví také o tom, že praktičtí lékaři budou zvýhodněni proti jiným doktorům. „Ti ostatní na to bohužel zřejmě doplatí, nikdo jiný nebude mít tak obrovský nárůst jako praktičtí lékaři,“ tvrdí.

A na jejich adresu přidává ještě další ostrá slova. „Je třeba se také dívat na využití ordinací, na rozsah pracovní doby i na efektivitu práce, o tom nikdo nehovoří, každý jenom hovoří - zaplaťte nám,“ stěžuje si zástupce pojišťoven.

S protesty začali lékaři na Zlínsku
Nespokojenost praktických lékařů v poslední době narůstala. Nejdřív se ozývali zdravotníci ve Zlínském kraji, kteří už mají za sebou dvě protestní stávky. Ta dnešní, třetí, se už týká celé země.

Protestní akce lékařů

„Uzavření ordinací je krajní řešení, ale my už jsme nevěděli, jak pojišťovny donutit k jednání,“ tvrdí předseda krajského sdružení praktických lékařů ve Zlíně Lubomír Nečas.

Pokud už pacienti za svým lékařem vyrazili a on neordinuje, měli by na dveřích ordinace najít kontakt na jiného, nestávkujícího lékaře. Ošetření by se měli dočkat také v nemocničních ambulancích nebo na pohotovosti.

Za stávkou stojí i Česká lékařská komora. „Praktické lékaře podporujeme za předpokladu, že bude zachována dostupnost akutní zdravotní péče,“ řekl iDNES.cz šéf komory Milan Kubek. „Protest je oprávněný, přejeme si, aby jejich práce byla lépe ohodnocena,“ dodal.

Proč máme být biti? stěžuje si šéf Svazu pacientů
Požadavky lékařů naopak zpochybňoval Svaz pacientů. Tomu mimo jiné vadilo, že lékaři chtějí navýšit pravidelnou měsíční platbu, kterou dostávají, i když je pacient i několik let nenavštíví.

„Jasně jsme řekli, že nesouhlasíme s tím, co se dnes odehrává, ať už tomu říkají stávka či zavírají ordinace z důvodů údajného školení,“ řekl iDNES.cz předseda Svazu pacientů Luboš Olejár.

„Pokud je to školení, ať si to dělají o víkendu. Pokud je to stávka a vyjednávají o penězích, ať to dělají mimo pracovní dobu, ale ať neberou pacienty za své rukojmí. Proč máme být my jako pacienti biti? Takový druh sporu je kontraproduktivní,“ stěžuje si Olejár.

Slova doprovází i konkrétními činy - právě píše ředitelům pojišťoven dopis, v němž je žádá, aby praktickým lékařům dnešní den neproplatili.

O co jde lékařům

Sami lékaři říkají, že jejich protest má upozornit na špatnou situaci. Částka, kterou měsíčně dostávají od pojišťoven na jednoho pacienta ze své kartotéky, je podle nich příliš nízká. Z 36 korun měsíčně ji chtěli původně zvednout na 55.

Údaje z pojišťoven, které si nechala zjistit MF DNES, naznačují, že skutečné příjmy lékařů nejsou nadprůměrné. Praktik dostane od pojišťovny v průměru asi 100 tisíc korun měsíčně. Jenže z toho musí zaplatit sestru, pronájem ordinace a další výdaje.

Pražská lékařka Irena Kudrnovská například spočítala, že jí po odečtení nákladů zůstane necelých dvacet tisíc. „Až odejde naše generace do důchodu, nebude nás mít kdo nahradit. Mladým ty peníze nestačí,“ vysvětluje lékařka.

Všeobecná zdravotní pojišťovna už v úterý přistoupila na kompromis a navrhla zvednout platbu na 42 korun, ač původně chtěla o čtyři koruny méně. Ředitel pojišťovny Pavel Horák navíc v rozhovoru pro MF DNES přislíbil, že kvalitní lékaři dostanou více peněz. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video