Bouře bortí plány na dobytí Bagdádu

  • 1466
Plány na dobytí Bagdádu bortí písečná bouře. V poušti je vidět na několik metrů. Do vzduchu nemohou vrtulníky. Spojenecké jednotky mohou zůstat stát až do čtvrtka. Do Bagdádu, který zůstává terčem bombardérů a lze zaslechnout i střelbu z blížící se fronty, Američanům a Britům chybí sto kilometrů.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

Kvůli písečné bouři velitelé americké 101. letecké divize přerušili operaci, které se měly zúčastnit i vrtulníky Apache. "V takových podmínkách nelze létat," řekl poručík Patrick Gioia.

Letecká divize doprovází spojenecké pozemní invazní jednotky, které pilotům poskytují logistické zázemí a munici. Kolona se nyní nachází poblíž Nadžafu asi 100 kilometrů od Bagdádu.

Západně od města Násiríja, kde zastavil konvoj americké námořní pěchoty se 40 nákladními auty s municí, potravinami a pohonnými hmotami, viditelnost klesla na několik metrů.

"Počasí ovlivňuje dění na bitevním poli, ale navzdory tomu a iráckému odporu je náš postup na dobré cestě," ujistil generálmajor Victor Renuart.

Bouře může trvat až 60 hodin
Předpovědi naznačují, že písečná bouře, která začala v pondělí ráno a zpomalila postup spojenců, by mohla trvat několik dní. "Důstojníci vojákům řekli, že by mohla trvat až šedesát hodin," řekl reportér agentury Reuters.

Po setmění se bouře zmírnila, začalo pršet a blýskat se. Podle předpovědí se začne definitivně uklidňovat od středečního rána. "Vítr však bude ještě ve středu dost silný, aby unášel písek," podotkl meteorolog Jim Andrews.

"Zpomalilo nás to," komentovali bouři američtí důstojníci v terénu. Zpochybnili tak tvrzení spojeneckého velení, že moderní zbraně umožňují udržovat a zvyšovat tlak na nepřítele za každého počasí. - Přišel čas přehodnotit taktiku?

IRÁCKÁ KRIZE

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Mapa
Stav bojiště - úterý 25.3.

Vývoj bojů
Basra se bouří proti režimu
Patrioty opět zaměřily spojenecký letoun
Dobytý přístav čeká na první loď
Do hi-tech války vstupují delfíni
V Iráku bojují i polské speciální síly

Pozadí války
Spojenci naráží na Saddámovy fidájíny
Kuvajťané začínají cítit nervozitu
Uprchlíci nepřišli. Tábory zejí prázdnotou
Den 6: Jak válčí písek (válečný deník)

Česko
Nad Českem přelétaly bombardéry
Česko vyhodilo dalšího iráckého diplomata
Česko poslalo Kuvajtu vadné masky
Česko nabízí polní nemocnici
Člověk v tísni vyhlásil sbírku pro Irák

Co se chystá?
U Bagdádu hrozí chemické zbraně
V Bagdádu vojáky čeká smrtící bitva

Skandál?
Rusové zbrojili Irák, tvrdí Bílý dům

Oběti a zajatci
Potvrzené oběti války se počítají na desítky
Piloti mají kurs přežití, ale zajetí se bojí
Pentagon poznal své piloty

Co je s diktátorem?
Britové: Saddám projev předtočil
Saddám přežil, tvrdí tajné služby
Saddáma prý zachránila transfúze

Ekonomika
Válka na síti předběhla sex a Spearsovou
Ropa odráží pochyby o rychlém vítězství

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
*
Irák v datech * pozadí krize *

Útok na Bagdád má zpoždění
Bouře zasáhla i Bagdád, k němuž spojenci směřují. Ve městě bylo během dne šero jako za soumraku. Svítila auta i pouliční osvětlení. I když nemohly vzlétnout vrtulníky, zůstává město terčem náletů spojeneckých bombardérů.

Před půlnocí místního času otřáslo městem opět několik výbuchů. Terčem náletů byly pozice irácké elitní Republikánské gardy. Na útoky odpověděla podle svědků protivzdušná obrana.

Po nočních náletech přestala vysílat irácká státní televize provozovaná Saddámovým synem Udajem. "Televize v hotelu, kde jsou ubytováni novináři, se po explozích ocitly bez signálu," uvedl reportér agentury Reuters.

Exploze zněly Bagdádem i odpoledne poté, co nad městem proletěla bojová letadla. Reportér agentury Reuters slyšel nejméně dvanáct explozí. Detonace se ozývaly přibližně z oblasti, kde čekají irácké jednotky na spojence postupující z jihu.

Na spojence čekají elitní gardy
Kromě bouře zpomaluje postup spojenců odpor Republikánských gard. Koaliční vrtulníky, které létaly, dokud to počasí dovolovalo, se snaží irácké elitní jednotky zlomit ze vzduchu.

Spojenci se soustředí zejména na Medínskou divizi se silným tankovým praporem, považovanou za klíčovou mezi gardovými jednotkami, střežícími přístupové cesty k Bagdádu.

Střet s Medínskou divizí považuje za kritický okamžik postupu na Bagdád například britský premiér Tony Blair.

Do bojů mezi městy Hilla a Karbalá se zapojoval do počátku písečné bouře 11. útočný vrtulníkový oddíl se stroji Apache. Medinská divize útoky oplácela střelbou z osobních i automatických zbraní.

"Jsem si jist, že Medínská divize byla výrazně oslabena," uvedl v pondělí večer americký generál Stanley McChrystal.

Pro dobytí Bagdádu neexistuje časový plán
Spojenci mohou u Bagdádu vytvořit dvě fronty. Pěchota mířící od Násiríje zaujme postavení na východě nebo jihu, vojáci třetí pěší divize, kteří stojí zhruba 100 kilometrů od města na západním břehu Eufratu, budou útočit ze západu.

Britský vojenský zdroj se domnívá, že spojenci zaujmou pozice v okolí metropole a vyčkají s útokem, než je doženou podpůrné jednotky a zabezpečí týl. "Útok začal. Máme zpoždění," řekl jeden z důstojníků po prolomení klíčové cesty k Bagdádu v Násiríji.

Pro útok na metropoli neexistuje časový plán. "Může to trvat týden, dva, měsíc. Hlavní věc je dobýt město s minimem obětí na obou stranách," uvedl britský zdroj, podle něhož se proto nepočítá s kobercovými nálety.

Spojence čeká boj v telefonní budce
V ulicích Bagdádu čeká spojence ten nejhorší vojenský scénář - vyčerpávající boje s místními bojůvkami. Váleční stratégové přirovnávají boje ve městě k souboji na nože v telefonní budce.

Podle vojenské teorie ztrácí armáda při dobývání města skoro třetinu vojáků. Takovou cenu USA neplatily už po generace. Doufají, že se jí díky nové taktice, výcviku, mimořádné obezřelosti a troše štěstí vyhnou i tentokrát. - V Bagdádu vojáky čeká smrtící bitva

PŘEČTĚTE SI:
Dobytý přístav čeká na první loď - předchozí vývoj

Postup spojeneckých vojsk na Bagdád zastavila u irácké Karbaly písečná bouře. (25. března 2003)


Video