Palestinci u domu zbořeného izraelskými úřady kvůli chybějícímu povolení k...

Palestinci u domu zbořeného izraelskými úřady kvůli chybějícímu povolení k výstavbě. | foto: Profimedia.cz

Izrael boří palestinské domy postavené z peněz EU. Nemají povolení, tvrdí

  • 809
Izraelské úřady nechávají ve východní části Jeruzaléma a na Západním břehu každoročně zdemolovat stovky palestinských staveb, které nezískaly potřebná stavební povolení. Jenže právě to se v posledních letech ukazuje být pro Palestince téměř nemožné. Ke kritice ze strany OSN se hlasitě přidala i EU, která velkou část zbořených obydlí financovala.

Ve vesnici Umm al-Chajr v Palestině pobíhá bezmocně skupinka lidí okolo velkého bagru přibližujícího se k velkému plechovému kvádru označenému modro-zlatou vlajkou Evropské unie. Dosud v něm žili se svými rodinami. Izraelští vojáci je však rychle odklidí z cesty a bagr se dá do práce. Domovy 21 palestinských obyvatel postupně srovná se zemí, jeden kus plechu za druhým. A z Palestinců se stanou bezdomovci.

Podle aktuálních statistik místní pobočky OSN potkal jen v letošním roce podobný osud celkem 1 020 Palestinců žijících na územích Západního břehu a východní části Jeruzaléma, která Izrael částečně spravuje už skoro 50 let.

Izraelské úřady nechávají zdemolovat ty palestinské stavby, které nezískaly potřebná stavební povolení. Jenže to se v posledních letech ukazuje být pro Palestince téměř nemožné. Ze stovek žádostí podaných během posledních dvou let se ho povedlo získat pouze v jednom případě.

Kvůli demolicím palestinských domovů se tak na hlavy izraelských politiků snáší čím dál větší mezinárodní kritika.

EU je zaplatí, Izrael obratem zboří

„Izraelská vláda vytváří velmi negativní podmínky pro životy Palestinců, které je nutí k odchodu z Izraelem spravovaných oblastí území Západního břehu,“ řekla na nedávné konferenci Natalie Groveová, zástupkyně kanceláře komisaře OSN pro lidská práva. Tento izraelský postup je podle ní systematický a dlouhodobý.

Povolení téměř nelze získat

Demolice palestinských obydlí izraelská vláda zdůvodňuje tím, že si jejich majitelé pro stavbu neobstarali stavební povolení. Jenže něco takového se v letech 2002 až 2012 povedlo pouze pěti procentům z téměř čtyř tisíc palestinských žadatelů.

V roce 2014 pak už Palestinci dostali jen jedno povolení a v loňském roce ani jedno.

V porovnání s tím postavila izraelská vláda v osadách na okupovaných palestinských územích od roku 2009 téměř třináct tisíc nových bytových jednotek. Tato výstavba je podle všech mezinárodních aktérů od USA po OSN nelegální podle mezinárodního práva, které okupujícímu státu zakazuje přesouvat své obyvatele na území, jež okupuje.

Kromě toho izraelské lidskoprávní organizace upozorňují, že izraelská vláda každý rok po stovkách postupně legalizuje obydlí osadníků, která si také postavili v rozporu s izraelským právem. Izraelská obydlí, ať s povolením nebo bez něj, se na okupovaných palestinských územích demolují jen v nejzazších případech, poukazují aktivisté.

Izraelská vláda však v reakci na její slova jakékoli špatné zacházení s Palestinci kategoricky odmítla.

Kromě OSN se v posledních letech o Palestince bez střechy nad hlavou začali zajímat i další mezinárodní aktéři, kteří se snaží jejich ztráty zmírnit prostřednictvím humanitární pomoci.

Jejím největším poskytovatelem je dlouhodobě Evropská unie a její jednotlivé členské státy. Ty mimo jiné financují také výstavbu stovek nových obydlí pro Palestince, kteří se předtím stali kvůli izraelským demolicím bezdomovci.

Jenže právě tato humanitární pomoc EU ještě prohlubuje neshody s izraelskou vládou. Ta se totiž od loňského roku pustila také do hromadných demolicí projektů vystavěných z peněz EU. Během těchto dvou let nechala izraelská vláda srovnat se zemí 70 takových budov a jen za první polovinu letošního roku pak už 91.

Demolice vadí i USA

Podle unijního velvyslance v Izraeli Larse Faaborg-Andersena poničil či zkonfiskoval Izrael od roku 2009 celkem 170 obydlí financovaných EU a okolo dalších 600 úplně zdemoloval. Zdemolované budovy přišly evropské daňové poplatníky na víc než 2,5 milionu eur.

K unijní kritice se v posledních dnech přidala také Francie, která sama také několik budov pro Palestince staví a izraelské úřady je v minulém týdnu nechaly zdemolovat. „Francie odsuzuje demolice několika budov financových francouzskou vládou v palestinské vesnici Nabi Samuel na okupovaném Západním břehu,“ stojí v prohlášení francouzské vlády.

„Toto je potřetí za tento rok, co izraelská armáda zdemolovala budovy postavené díky francouzské humanitární pomoci, včetně demolice školy postavené za naše peníze letos v únoru.“

Několikrát se letos negativně o izraelských demolicích vyjádřily také Spojené státy. Ty jsou podle vyjádření ministerstva zahraničí aktuální vlnou izraelského ničení palestinských budov, především těch postavených za peníze EU, velmi znepokojeny.

Izrael se však kritice brání a argumentuje stavebními předpisy, které platí pro všechny. „Izrael nemůže akceptovat nelegální výstavbu, ať ji mají na svědomí místní, nebo ji pomáhají stavět zahraniční aktéři,“ reagovalo letos v červenci izraelské ministerstvo zahraničí na kritiku ministrů zahraničních věcí EU a dopis osmi z nich, v němž Izrael obviňují z porušování mezinárodního práva. To totiž okupujícímu státu zakazuje nuceně vystěhovávat obyvatele okupovaných území.

„Je vidět jasný pokus EU uměle vytvářet politickou realitu,“ dodal k tomu izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Blížící se rekord

Izraelské demolice palestinských obydlí se odehrávají ve východní části Jeruzaléma (která je pod izraelskou kontrolou od šestidenní války v roce 1967, přičemž v roce 1980 ji židovský stát de facto anektoval zákonem o nedělitelnosti hlavního města, - pozn. red.) a především v takzvané oblasti C, jíž izraelská vláda spravuje díky dohodě s Palestinci uzavřené v roce 1993 v Oslu.

Tehdy se v rámci mírových dohod dočasně rozdělila Palestina do třech zón, podle typu pravomocí. Oblast A tak tak ovládá palestinská vláda a o pravomoci nad oblastí B se obě strany dělí.

Oblast ovládaná pouze Izraelem zabírá okolo 65 procent území Západního břehu, tedy většinu území, s nímž se počítá pro budoucí palestinský stát. Jenže demolice palestinských domovů a neustálé rozšiřování izraelských osad proměnila složení obyvatel v této oblasti tak, že zde žije více izraelských obyvatel než palestinských.

Přehled demolicí podle mise OSN
RokPočet stržených budovPočet vystěhovaných lidí
2008311869
2009271619
2010352478
20115601 006
2012604886
20136631 103
20146011 215
2015551636
2016 (k 19. srpnu)7381 042

Tento rok se z hlediska počtu Palestinců vyhnaných ze svých domovů blíží k rekordu. Nejvíce Palestinců připravila izraelská vláda o střechu nad hlavou v roce 2014, ale k překonání tohoto rekordu už letos zbývá Izraeli srovnat se zemí obydlí „jen“ necelým dvěma stovkám Palestinců.

Od roku 2008, kdy začala OSN počty zdemolovaných palestinských domovů sledovat, přišlo o střechu nad hlavou už více než 7,8 tisíce Palestinců.

Demolice palestinských domovů a dalších objektů a také neustálé rozšiřování izraelských osad také výrazně omezuje přístup palestinských podnikatelů k přírodním zdrojům. Podle zprávy Světové banky z roku 2013 připraví izraelský postup v oblasti C každý rok Palestince o 3,4 miliardy dolarů, neboli 35 procent HDP palestinské ekonomiky.

Izraelský bagr demoluje palestinské budovy postavené za peníze EU:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video