Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: MF DNES

Budou pražští strážníci bez bot? Oklamali mě, tvrdí vítěz tendru na výstroj

  • 93
Pražským strážníkům už brzy dojdou zásoby bot, přitom zakázku na nové páry městská policie teprve vypsala. Musí ji totiž opakovat, poslední tendr skončil fiaskem. Strážníci se s vítězným dodavatelem přou kvůli kvalitě podrážky. Prý jim podstrčil jiné, horší boty. To firma odmítá a už padlo i trestní oznámení.

Pražští strážníci, kteří se těšili na nové boty, si budou muset ještě počkat. První páry nových bot přitom měly dorazit do policejních skladů v březnu. Vedení Městské policie Praha se ale rozhodlo, že výrobky od firmy, která vyhrála výběrové řízení za 24 milionů korun, nepřevezme. Dodavatel má teď zásoby obuvních dílů, které leží bez užitku. Jednání městské policie považuje za podraz.

Vedení pražské městské policie tvrdí, že firma Xena se pokusila podstrčit strážníkům jiné boty než ty, se kterými vyhrála soutěž. To ale jednatel firmy Vlastislav Římský odmítá. „Cítíme se tím vážně poškozeni,“ říká ke krokům policie.

Náklady, které firma do zakázky na nové boty dosud vložila, odhaduje na sedm milionů korun. Jednání strážníků si proto nechce nechat líbit a už podal trestní oznámení. „Mohu potvrdit, že jsme dostali trestní oznámení. Do měsíce musíme rozhodnout, zda věc předáme policii, nebo ji vyhodnotíme jinak,“ řekl redakci iDNES.cz obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek.

Manipulace s podpisem?

Xenu jako vítěze soutěže potvrdila 22. prosince loňského roku Rada hlavního města Prahy, která zároveň ředitele městské policie pověřila, aby s touto firmou podepsal smlouvu. Ještě před podpisem smlouvy se ale obě strany sešly a dohodly menší změnu. Aspoň to tvrdí Římský.

„11. listopadu 2015 si nás pozvali na městskou policii a oznámili nám, že jsme pravděpodobným vítězem veřejné zakázky za 24 milionů 100 tisíc korun na služební taktickou obuv. Z jednání vzešlo, že mají prázdné sklady a chtěli by obuv dodávat co nejdříve, ale že bota by potřebovala zpevnit torzní systém,“ popsal údajnou schůzku Římský. Požadovaná změna se měla týkat dvou typů bot, nízké a vysoké taktické obuvi.

Vysoká taktická bota, jakou měla firma Xena dodat pražské městské policii. (4.5.2016)

Nízká taktická bota, jakou měla firma Xena dodat pražské městské policii. (4.5.2016)

Římský musel zajistit jiného subdodavatele a nechat do bot všít jinou podešev. Vzorek takové boty i se smlouvou prý jeho zástupce odevzdal městské policii. Když ale v březnu Xena nové, zpevněné boty přivezla do policejních skladů, nastal problém. Strážníci je odmítli převzít s vysvětlením, že jsou jiné než ty, se kterými firma zvítězila ve výběrovém řízení. Římský poté zjišťoval, kde došlo ke komunikačnímu šumu.

Našel svůj podpis tam, kde ho nečekal. „Můj podpis byl zcela jistě použit z původní smlouvy a navíc byl antedatován dnem 11. 1. 2016. Tím fakticky došlo k zfalšování mého podpisu pod dokument, který já jsem nepodepsal,“ vysvětlil. Domnívá se, že městská policie vyňala jím podepsaný list ze smlouvy na nové boty se zpevněným torzním systémem a přilepila ho ke smlouvě na jiné boty. A má pro to důkaz. Redakci iDNES.cz předložil kopie emailů mezi městskou policií a zástupci firmy Xena, které prokazují, že se ještě po tomto datu - tedy po 11. 1. 2016 - obě strany emailem domlouvaly na tom, kdy smlouvu podepíší.

Dopis ředitele Městské policie Praha.
Dopis ředitele Městské policie Praha.

Dopis ředitele Městské policie Praha.

Šéf pražských strážníků ale manipulaci se smlouvou odmítá. „Nevím o tom, že by někdo manipuloval s nějakým podpisem,“ říká. Redakce iDNES.cz má ale k dispozici kopii dopisu firmě Xena, ve kterém Šuster připouští, že smlouva byla rozešita a byla k ní přiložena jiná specifikace obuvi. Přiznává v dopisu také, že datum podpisu smlouvy neodpovídá realitě. „Datum 11. 1. 2016 vychází ze skutečnosti, že v tento den měla být smlouva od obou smluvních stran podepsána,“ píše.

Je to jiná bota. Horší, tvrdí strážníci

Šéf strážníků Šuster ale zpochybnil, že by ke schůzce, na které se měla domluvit změna boty, kdy došlo. „Myslím, že můžu kategoricky odmítnout, že bychom požadovali nějakou změnu v té botě. Ani jsme to nemohli požadovat, protože když je ukončena veřejná zakázka výběrem dodavatele, tak smlouva i grafická příloha jdou ke schválení Radě města Prahy,“ řekl. Nějaké schůzky sice podle něj proběhly, ale jen kvůli doladění dílčích detailů.

Podle Šustera je to naopak firma Xena, kdo se dopustil nekalých praktik. „Nechceme se nechat vmanipulovat do situace, kdy budeme odebírat věc, která nebyla testována strážníky a neprošla výběrovým řízením. Bota, kterou se nám pokoušeli dodat, je jiná a v horší kvalitě. Kdyby dodávali to, s čím vyhráli, tak nemáme žádný problém,“ uvádí Šuster.

Římský to odmítá. Vyžádaná změna prý byla pro firmu spíše nevýhodná, protože kvůli ní musela sehnat dražší podešve a jiného subdodavatele.

Městská policie tento týden vypsala nové výběrové řízení na obuv. „V úterý jsme vypsali novou zakázku a předpokládám, že ji stihneme realizovat v horizontu do konce července. Pokud se nestane nic nepředvídatelného,“ doufá ředitel Šuster. V předchozím řízení uběhl od vypsání soutěže do podpisu smlouvy jeden rok a dva měsíce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video