Snímek Džochara Carnajeva z jeho profilu na ruské sociální síti VKontakte (19.

Snímek Džochara Carnajeva z jeho profilu na ruské sociální síti VKontakte (19. dubna 2013) | foto: Reuters

Carnajeva drží v naprosté izolaci, jednou za týden si může zavolat

  • 24
Nesmí se setkávat, ani mluvit s ostatními vězni. Navštěvují ho jen jeho právníci, psycholog a zřídka nejbližší rodina. Rok po útoku na bostonském maratonu žije atentátník Džochar Carnajev v naprosté izolaci, popsal The New York Times.

Dvacetiletý Džochar Carnajev tráví většinu času bez jakéhokoli kontaktu s lidmi. Muž, který má na svědomí krvavý útok na bostonském maratonu, při kterém loni zemřeli tři lidé a přes 260 utrpělo zranění, sedí ve vězení Devens nedaleko Bostonu. Spojené státy si útok připomenou vzpomínkovou ceremonií, na kterou dorazí mimo jiné americký viceprezident Joe Biden nebo guvernér státu Massachusetts Deval Patrick.

Proč je Carnejev v naprosté izolaci?

Podle prokuratury jsou důvody k izolaci jasné: podílel se na vraždách Američanů, použil při výrobě bomby za pomoci instrukcí teroristů z Al-Káidy, neprojevil žádnou lítost a stále může mít dosud neznámé spolupachatele, kteří jen čekají, až jim pošle zakódovaný vzkaz a vyzve je k dalším útokům.

Carnajev má nařízen speciální dohled, jenž mají jen odsouzenci, kteří podle ministerstva spravedlnosti představují největší hrozbu.

Carnajev, který se narodil v Čečensku, se nemůže setkat s ostatními vězni. Nesmí s nimi mluvit, ani se s nimi modlit. Navštěvují ho jen právníci, psycholog a občas rodina. Ta však velmi málo.

Mladík, který spáchal atentát se svým starším bratrem Tamerlanem, jenž zemřel při přestřelce s policií, může týdně napsat jeden třístránkový dopis. A jednou si smí také zavolat.

Americký soud nedávno zakázal Carnajevovým právníkům i rodině zveřejňovat cokoli, co jim atentátník řekl či napsal. Dokumenty a útržky zpráv, které média zveřejnila ještě před zákazem, ale dávají nahlédnout do jeho současného života za mřížemi.

Loni v květnu rodině napsal, že "vše je v pořádku" a že dostává k jídlu kuře s rýží. Carnajev, který loni v dubnu přežil dramatickou přestřelku s policí a s těžkým poraněním skončil na čas v nemocnici, také svým blízkým napsal, že má stoupence. Ti poslali na jeho účet okolo tisíce dolarů (asi dvacet tisíc korun).

Carnajev však dostal nejen peněžní podporu, často dostává i dopisy. Dosud jich dostal zhruba tisíc. Mnozí ho vyzývají, aby konvertoval ke křesťanství, řada lidí ho však obdivuje a fandí mu.

Jako třeba pětatřicetiletá svobodná matka z Wisconsinu Crystel Claryová. Ta mu napsala už asi deset dopisů, v nichž ho morálně podporuje a píše mu i o nejnovějším dění, třeba o hudbě nebo filmech.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video