Komisař bostonské policie Ed Davis odpovídá na tiskové konferenci otázky

Komisař bostonské policie Ed Davis odpovídá na tiskové konferenci otázky ohledně zadržení Džochara Carnajeva. | foto: Reuters

Bostonská policie viní FBI, že jí před Carnajevem nevarovala

  • 0
Americký Federální úřad pro vyšetřování čelí rozsáhlé kontrole kvůli postupu v případu bombových útoků na bostonském maratonu. Šéf bostonské policie vyčítá FBI, že si důležité informace schraňovala pro sebe až do chvíle, kdy byl zabit starší z bratrů Carnajevových, šestadvacetiletý Tamerlan.

O existenci složky vedené FBI na Tamerlana Carnajeva se bostonský komisař Ed Davis podle svých slov dozvěděl až v okamžiku, kdy byl starší z bratrů několik dní po útoku zastřelen na útěku před policií. Do té doby údajně neměl ani nejmenší tušení, že federální vyšetřovatelé jsou již dávno obeznámeni ruskou výzvědnou službou o potenciální hrozbě představované starším z bratrů.

Výbuchy v Bostonu

Na Tamerlanovo nebezpečné chování upozornila Moskva FBI již před dvěma lety. Ruská tajná služba pátrala po tom, zda muž s čečenským původem, který do USA přicestoval v roce 2002, nenavázal kontakty s extremisty a nevyznává radikální islám. FBI Tamerlana sice v roce 2011 vyslechla, ale nepovažovala ho jako hrozbu a propustila ho.

Šéf bostonské policie naznačuje, že se FBI dopustila pochybení, když získané informace nepředala bostonským vyšetřovatelům, kteří se po masakru na maratonu útočníky snažili vypátrat. Podle Davise by bostonští policisté po Tamerlanovi "pátrali intenzivněji", pokud by je FBI informovala o tom, co věděla.

Kéž bych o tom věděl, lamentuje komisař

V informačním vakuu se podle něj nenacházeli jen běžní policisté, ale také tamní sekce specializující se na sdílení informací o terorismu mezi jednotlivými vládními agenturami. FBI tuto divizi v souvislosti s Carnajevem údajně nikdy nekontaktovala.

"Musíte se podívat na časovou osu toho, kdo co věděl, a na základě toho se rozhodnout, jestli došlo k chybám, nebo ne," citoval Davise zpravodajský server telegraph.co.uk. Podotkl také, že by si přál, aby v době pátrání po Tamerlanovi věděl o jeho loňské cestě do Ruska, kde se měl údajně sejít s islámskými extremisty. Stejně tak se domnívá, že měl být obeznámen o jeho účtu na serveru YouTube, kde sdílel radikálně laděná videa.

Davis nicméně konstatoval, že "nedokáže říci, jestli by větší obeznámenost přispěla k tomu, aby se útoku jako takovému zamezilo". "Nemohu tvrdit, že bychom dospěli k jinému závěru než FBI," dodal.

FBI tvrzení vyvrací, útok prý naznačila s předstihem

Davisovo tvrzení nicméně vyvrací zpráva listu Los Angeles Times. Reportér tohoto deníku měl údajně možnost nahlédnout do hlášení výzvědné služby z 10. dubna 2013, které vzniklo pět dní před útokem na maratonu. V této osmnáctistránkové zprávě pak podle listu stojí, že cílový úsek závodu představuje potenciálně zranitelný bod a že by extremisté mohli použít "bomb malého měřítka" ke zranění sportovců a diváků.

Zpráva z dílny Bostonského regionálního výzvědného centra, jež zčásti financuje americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost, ovšem v závěru konstatuje, že během maratonu nehrozí žádné bezprostřední riziko. "FBI neidentifikovala žádného osamoceného pachatele nebo skupinu extremistů, kteří by představovali hrozbu pro bostonský maraton," cituje obsah hlášení výzvědné služby Los Angeles Times.

Možná pochybení prověřuje komise ministerstva

Učinit přítrž přehazování viny za útoky mezi jednotlivými státními orgány má nyní komise ministerstva pro vnitřní bezpečnost. Ve čtvrtek tato komise zahájila první ze série plánovaných slyšení prověřujících postup FBI i dalších státních agentur v případu bombových útoků v Bostonu.

Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost vzniklo v listopadu roku 2002 v reakci na obdobné selhání výzvědných služeb při teroristických útocích z 11. září. Jeho primárním cílem je prevence před případnými teroristickými útoky na půdě Spojených států.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video