V Srebrenici si v červenci připomněli čtrnáct let starý masakr, při kterém zemřelo na osm tisíc bosenských mužů a chlapců.

V Srebrenici si v červenci připomněli čtrnáct let starý masakr, při kterém zemřelo na osm tisíc bosenských mužů a chlapců. | foto: Reuters

Bosna stojí na pokraji občanské války, píše britský deník

  • 10
Bosna a Hercegovina je v krizi. Představitelé dvou autonomních regionů se dohadují nad podobou nové ústavy, s jejímž zněním nesouhlasí především bosenští Srbové. Požadují například zmínku o sebeurčení. Podle britského deníku The Daily Telegraph stojí země před politickým kolapsem a hrozí nové etnické střety.

Podle bosenských Srbů je současná situace v zemi "neudržitelná". Ani čtrnáct let po válce se stav zemi nezlepšil, ba právě naopak. Politika uvizla na mrtvém bodě, práci centrální vlády v parlamentu maří regionální síly a v zemi vzrůstají obavy z nových etnických střetů.

Ty v poslední době prohlubuje především spor ohledně nové ústavy, jež by měla nahradit poválečnou ústavu z roku 1995. Premiér Republiky srbské - jedné ze dvou hlavních samosprávných jednotek - Milorad Dodik prohlásil, že reformní ústava je proti Srbům zaujatá.

"Bosna je neudržitelný stát," citoval ho britský The Daily Telegraph. Reforma systému by podle něj podkopala pozici Srbů vůči Bosňanům a Chorvatům, dostali by se prý pod silnější centrální vládu.

Chceme referendum, říká premiér Dodik

Konstituční změny jsou "zbytečné a nepřijatelné", domnívá se Dodik a zároveň vyzval k uspořádání referenda, které by umožnilo začlenit do nové konstituce poznámku o sebeurčení. To by mohlo nakonec vést i k vyhlášení nezávislosti na Bosně.

Také Sulejman Tihić, předseda probosňácké Strany demokratické akce, se domnívá, že obavy jsou na místě. "Pokud to takhle půjde dál, vyvolá to konflikt. A je otázka, o jaký typ konfliktu půjde, a jestli se rozhoří do tří měsíců, půl roku nebo do roka."

Kritickou situaci přijedou v úterý do země řešit i zástupci Evropské unie a Spojených států. Se zástupci vlády se v Sarajevu setká švédský premiér Carl Bildt, eurokomisař pro rozšíření Unie Olli Rehn a náměstek americké ministryně zahraničí Jim Steinberg. Podle nich země potřebuje ústavní reformu, má-li vstoupit do EU a do NATO.

Válka v Bosně

- Etnické střety v Bosně přerostly na začátku devadesátých let ve válečný konflikt. V letech 1992 až 1995 v zemi zemřelo více než 100 tisíc lidí.

- Další dva miliony ze 4,2 milionu obyvatel musely přesídlit.

- V roce 1995 vznikly na základě daytonské mírové smlouvy dva bosenské silně autonomní regiony - muslimsko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny a Republika srbská; třetím je malý Distrikt Brčko.

.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video