Bosna má svého ministra obrany

Bosenský ústřední parlament schválil prvního ministra obrany Republiky Bosna a Hercegovina. Srb Nikola Radovanović bude muset do letošního léta vytvořit funkční ministerstvo obrany, které bude mít pod kontrolou ozbrojené síly bosenských Srbů, Muslimů a Chorvatů.

Tím bude splněna klíčová podmínka přistoupení Bosny k programu NATO Partnerství pro mír. Z přítomných poslanců celobosenského parlamentu jich 25 hlasovalo pro Radovanoviče a pouze dva byli proti.

NATO slíbilo, že v červnu požádá Bosnu, aby přistoupila k Partnerství pro mír, pokud splní všechny požadavky aliance. Radovanović, bývalý důstojník jugoslávské a později bosenskosrbské armády, připustil, že průtahy, jež byly spojeny s jeho jmenováním, nedávají Bosně mnoho času, aby se kvalifikovala pro program NATO ještě před červnovým summitem aliance v Istanbulu, avšak přesto byl optimistický. "Myslím, že i v této krátké době je možno učinit dostatečný pokrok, abychom se kvalifikovali pro Partnerství pro mír," prohlásil Radovanović.

Bosna a Srbsko a Černá Hora jsou jediné evropské státy, které ještě nejsou členy šestačtyřicetičlenného Partnerství pro mír. Toto bezpečnostní fórum umožňuje užší spolupráci s armádami aliance.

Daytonskou mírovou smlouvou, jež ukončila bosenskou válku z let 1992-1995, byla Bosna a Hercegovina rozdělena na dva celky - na Republiku srbskou a na muslimsko-chorvatskou Federaci Bosny a Hercegoviny - které měly některé společné instituce. Dosud však mezi nimi nebylo ministerstvo obrany, protože ozbrojené síly obou celků byly navzájem nezávislé.

Koncem loňského roku se vedoucí představitelé obou celků dohodli, že vytvoří společné velení svých ozbrojených sil a společné ministerstvo obrany. Dohodli se rovněž, že prvním společným ministrem obrany bude bosenský Srb.

Radovanović dosud vedl odbor bezpečnosti na bosenském ministerstvu zahraničí. Má diplom londýnské Vojenské akademie a doktorát Oxfordské univerzity v oboru mezinárodních vztahů.

Bosenský parlament už rovněž schválil Radovanovičovy náměstky - Chorvata Marinu Pendeše a Muslima Enese Bečirbašiče.


Video