Jeden z masových hrobů poblíž Srebrenice. Masakr je považován za jednu z největších brutalit od druhé světové války.

Jeden z masových hrobů poblíž Srebrenice. Masakr je považován za jednu z největších brutalit od druhé světové války. | foto: Profimedia.cz

Bosenské úřady objevily masový hrob, zřejmě s oběťmi ze Srebrenice

  • 9
Bosenské úřady odkryly v blízkosti vesnice Mršići na severovýchodě země masový hrob s nejméně dvaceti lidskými ostatky. Podle agentury AFP by mohlo jít o takzvaný druhotný hrob s oběťmi masakru ze Srebrenice. Ta je od místa nálezu vzdálena asi 40 kilometrů.

Exhumace lidských ostatků bude podle Lejli Čengičové, mluvčí Institutu pro pohřešované, trvat několik dní.

Úřady objevily v okolí Srebrenice, někdejší muslimské enklávy na srbském území v Bosně, doposud na sedm desítek masových hrobů. Druhotné hroby využívali vojáci k zamaskování masakrů.

Bosenští Srbové obléhali Srebrenici téměř po celou válku. Muslimové na oplátku podnikali noční výpady do okolních srbských vesnic, aby se zmocnili jídla. Podle Srbů přitom zabili okolo 3 500 obyvatel.

V létě 1995 během několika dní povraždili bosenští Srbové v Srebrenici na osm tisíc místních chlapců a mužů, které pak ukryli do masových hrobů. Úřady zatím identifikovaly asi 5 600 lidí.

Za hlavního viníka masakru je považován bývalý bosenskosrbský generál Ratko Mladič, který je stále na útěku. Z podílu na vraždění muslimů v Srebrenici je obviněn i někdejší předák bosenských Srbů Radovan Karadžič, který byl loni zatčen a bude se zodpovídat před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii.

Válka v bosně

Válka v Bosně, kterou ukončila v prosinci 1995 daytonská mírová dohoda, si podle posledních výzkumů vyžádala asi 100 tisíc životů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video