Barbourula kalimantanensis

Barbourula kalimantanensis | foto: Profimedia.cz

Borneo vydalo stovku neznámých zvířat včetně slimáka s „šípy lásky“

  • 4
Žábu bez plic, která dýchá kůží, nebo slimáka, jenž stimuluje partnerku hormony, našli biologové v tropických pralesích ostrova Borneo. Za poslední tři roky objevili 123 nových druhů zvířat. Na Den Země o tom informoval Světový fond na ochranu přírody.

Nové druhy vědci zaregistrovali v pralesní oblasti o rozloze 220 tisíc kilometrů čtverečních (zhruba jako tři České republiky), již se říká Srdce Bornea. Od roku 2007 ji chrání Malajsie, Indonésie a sultanát Brunej, které se o ostrov dělí.

"Objevovali jsme v průměru tři nové druhy měsíčně, 123 za poslední tři roky a nejméně 600 za uplynulých patnáct let," řekl Adam Tomasek, šéf programu Světového fondu na ochranu přírody (WWF) Srdce Bornea.

"Tyto objevy ukazují bohatství a biodiverzitu na Borneu a dávají nám naději v nové objevy, z nichž některé by mohly přispět k léčbě takových nemocí, jako je rakovina nebo AIDS," dodal.

Slimák-Amor "rozvášňuje" svou partnerku

V srdci Bornea žije deset druhů primátů, více než 350 druhů ptáků, 150 druhů hadů a obojživelníků a je tu na 10 tisíc rostlinných druhů, které se nevyskytují nikde jinde ve světě, uvádí se ve zprávě WWF.

Nejdelší strašilka na světě Phobaeticus chani měří bez tykadel přes 30 centimetrů

Mezi novými druhy, které byly objeveny v roce 2008, je sedmicentimetrová žába s plochou hlavou Barbourula kalimantanensis, která nemá plíce a dýchá kůží.

ŽÁBA BEZ PLIC

Na Borneu byla objevena v roce 1978, popsána byla v roce 2008. Maličká sedmicentimetrová Barbourula kalimantanensis je zatím jedinou známou žábou na světě, která nemá plíce a dýchá pouze kůží. Podle vědců je to kvůli místu jejího výskytu, žije totiž ve studených, rychle tekoucích vodách. Tyto vody mají poměrně vysoký obsah kyslíku, takže jí okysličování prostřednictvím kůže dostačuje.

Téhož roku vědci objevili strašilku Phobaeticus chani, která je pro své tělíčko dlouhé 36 centimetrů (bez tykadel) považována za nejdelší hmyz na světě. Větvičkovitý tvar strašilce umožňuje, aby se zcela skryla v porostu. Objeveny byly jen tři kusy tohoto druhu.

Dalším pozoruhodným živočichem je slimák objevený na hoře Kinabalu, který vysílá malé "šípy lásky", jimiž dodává partnerce hormony, aby se zvýšila její reprodukční schopnost.

Přírodu ničí palmové plantáže

Vědci vyzvali Malajsii, Indonésii a Brunej, aby zajistily ochranu biodiverzity Srdce Bornea. "Víme, že pro jejich vlády je nemožné nerozvíjet těžbu v dolech, těžbu dřeva nebo vysazování olejových palem," uvádí Tomasek. "Požadujeme však, aby byla udržena rovnováha mezi zachováním přírody a trvalým rozvojem, abychom tuto unikátní oblast uchránili pro budoucí generace," řekl.

Borneo

Indonésie a Malajsie jsou největšími světovými výrobci palmového oleje, vyrábějí 85 procent světové produkce. Ekologické organizace to označují za jednu z hlavních příčin odlesňování, zejména na Borneu.

Podle Tomaseka je ochrana Srdce Bornea zásadní pro záchranu takových ohrožených druhů, jako je nosorožec sumaterský, slon indický bornejský či levhart Diardův a orangutani. "Je to poslední lokalita, kde mohou být tyto druhy dlouhodobě zachovány," zdůraznil.

Mapa Borneo

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video