Pozdezřelí z vraždy Borise Němcova: Bachajev, Eskerchanov a bratři Gubaševovi...

Pozdezřelí z vraždy Borise Němcova: Bachajev, Eskerchanov a bratři Gubaševovi (3. října 2016) | foto: Reuters

Rusko soudí Čečence za vraždu Němcova. Stále se však neví, kdo ji zaplatil

  • 43
Vojenský soud v Moskvě začal řešit vraždu Borise Němcova - někdejšího ruského vicepremiéra, který po Putinově nástupu k moci patřil mezi nejhlasitější kritiky Kremlu. Prokuratura z jeho loňské smrti viní pět Čečenců, kteří za ni údajně měli dostat zaplaceno. Úřady však dosud nevědí od koho.

Boris Němcov

Známý opozičník Boris Němcov upozorňuje na korupci při přípravě olympijských...

Zavražděný opozičník Boris Němcov byl v letech 1997 až 1998 ruským vicepremiérem. Kremlu v té době vládl Boris Jelcin.

Když moc nad Ruskem převzal Vladimir Putin, liberálně smýšlející Němcov se stal jedním z jeho nejhlasitějších kritiků.

Působil v opoziční straně Svaz pravicových sil a v roce 2010 byl jedním z prvních signatářů kampaně „Putin musí odejít“. Prohlašoval, že se Rusko proměnilo ve fašistický režim.

Zavražděn byl 27. února 2015, v předvečer protestního pochodu.

Eskorta předvedla v pondělí do soudní síně v Moskvě pět Čečenců, kteří se podle prokuratury na vraždě podíleli. Prokurátorka o nich mluví jako o „bezprostředních vykonavatelích nájemné vraždy“, kteří za svůj čin údajně inkasovali přinejmenším 15 milionů rublů - při současném kurzu zhruba 5,8 milionu korun.

Šéfem skupiny, který koncem února 2015 nedaleko Kremlu nakonec sám vypálil šest ran a Němcova usmrtil, byl podle prokuratury Zaur Dadajev, někdejší elitní voják. Spadal pod velení vůdce čečenské autonomie a Putinova přítele Ramzana Kadyrova.

Automobil, ve kterém Dadajev následně ujel z místa činu, podle kriminalistů řídil Anzor Gubašev. Ve vozidle s ním údajně seděl ještě Beslan Šabanov, ten se však soudního líčení nedožil. Když se jej policie v Čečensku pokoušela zatknout, spáchal sebevraždu.

Další tři podezřelí - Ramzan Bachajev, Temirlan Eskerchanov a Šahid Gubašev - sice na místě činu nebyli, prokuratura je však přesvědčená, že pomáhali obstarat zbraň a celý útok zorganizovat.

Všech pět obviněných Čečenců odmítá, že by se na vraždě podíleli a dostali za ni peníze. K činu se podle ČTK původně přiznali, nakonec však svá slova vzali zpět - čečenská policie si je údajně vynutila mučením.

Kriminalisté však podle svých slov mají důkazy o tom, že Dadajevova skupina opozičního aktivistu nejen zavraždila, ale před samotným činem i několik měsíců sledovala.

Ve vraždě má prsty Kadyrov, věří pozůstalí

Ruský prezident Vladimir Putin označil vraždu Borise Němcova za „odporný a cynický čin“. Už loni v únoru slíbil, že úřady pachatele vypátrají a poženou k odpovědnosti.

Policie však stále neví, kdo si Němcovovu smrt objednal. Jeho příbuzní jsou přesvědčení, že kauza nebude nikdy objasněna. Vraždu podle nich zosnovali přímo lidé blízcí Putinovu Kremlu a vyšetřování není objektivní.

Policie na přelomu roku označila za organizátora vraždy Ruslana Muchudinova. Po bývalém důstojníkovi čečenského praporu Sever vyhlásila mezinárodní pátrání.

„Ano, mohl být organizátorem na nejnižší úrovni. Ale vraždu si objednali vysoce postavení lidé,“ řekl k tomu advokát Němcovovy dcery Vadim Prochorov (psali jsme o tom zde).

Skuteční viníci podle něj pocházejí z nejbližšího okolí čečenského vládce Ramzana Kadyrova. Obvinění Muchudina, který se zřejmě skrývá v Saúdské Arábii, má podle něj od Kadyrova odvést pozornost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue