Bomby zasáhly bagdádské tržiště

  • 3546
Poslední nálet na Bagdád zasáhl obytnou čtvrť a rušné tržiště. Na ulici umírali lidé. Svědci napočítali asi patnáct těl. Rakety poničily tři domy a zapálily několik aut. Nad čtvrtí se vznášel hustý dým. Lidé vynášeli mrtvé a zraněné v plachtách. "Obětí je mnoho," sdělil ministr informací Muhammad Sahháf.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

Tržiště ve čtvrti Šaab zasáhly kolem půl desáté dvě rakety. Podle bagdádské civilní obrany je obětí nejméně třináct. Na třicet lidí exploze zranila.

Rakety těžce poškodily tři blízké obytné domy a několik obchodů. Sanitky s půlměsícem odvezly desítky zraněných. Hasiči bojují s několika požáry. Po explozi vzplanula mimo jiné cisterna s ropou.

Na tržiště se seběhly davy lidí. „Není boha kromě Alláha. Obětujeme za tebe svou krev a duši, Saddáme,“ vykřikovali někteří rozhněvaní Bagdáďané.

Civilní ztráty nálety nezastaví
Nejmenovaný americký představitel přiznal, že jakkoli jsou spojenci mimořádně obezřetní, aby předešli civilním ztrátám, občas se stane nehoda.

Britský ministr obrany Geoff Hoon upozornil, že riziko civilních obětí poroste s tím, jak budou vzdušné síly podporovat pozemní vojsko směřující na Bagdád. Hoon také uvedl, že irácký prezident Saddám Husajn ztratil kontrolu nad jižní částí země.

Navzdory incidentu spojenecké nálety na metropoli pokračují. Kolem 15. hodiny (13:00 SEČ) zazněla nad městem série výbuchů. Zpravodajka agentury Reuters Samia Nachúlová je popsala jako nejsilnější za celý den.

Mezinárodní Červený kříž zveřejnil bilanci předchozích náletů. V úterý podle něj zahynulo osm lidí a šedesát skončilo v péči lékařů. Je mezi nimi šest těžce zraněných dětí. Pondělní spojenecký útok zabil šest lidí a pět desítek jich zranil.

Washington: Irácké velení funguje
Podle USA existují náznaky, že Bagdád znovu kontroluje své vojenské síly. Po prvním útoku přitom tvrdily, že je irácké velení rozvráceno. Situace na bojišti to potvrzovala, některé irácké jednotky vůbec nebojovaly. Teď ale vykazují mnohem větší koordinaci.

Zdroje z velení připustily, že se nadále pokoušejí navazovat kontakty s iráckými důstojníky a přimět je ke kapitulaci. To může být i důvod, proč zatím spojenci nebombardovali irácké ministerstvo obrany.

Spojenci směřují k metropoli
Americká námořní pěchota obnovila ráno postup severně od města Násiríja směrem na Bagdád. Dělostřelectvo cestou ostřeluje všechna místa, kde by se mohli ukrývat iráčtí vojáci.

Postup se ale zastavil na dálnici číslo 7 zhruba čtyřicet kilometrů severně od Násiríje, ve městě Aš Šatrá. Pěchota se tu podle zpravodaje agentury Reuters Seana Maguira setkala s ozbrojeným odporem.

Americké tajné služby odpoledne uvedly, že vstříc koaličním vojskům postupuje kontingent Republikánské gardy a tisícovka vojenských vozidel. Oddíl asi 3000 gardistů byl podle ČTK spatřen na dálnici číslo sedm a dalších 2000 mužů na jiné silnici. Americké velitelství pohyb gard popírá.

Velitelé pěchoty očekávají i další útoky polovojenských jednotek a ozbrojenců z řad Saddámových fidájínů, neboli mučedníků.

Spojenecké jednotky postupující přes Nadžaf jsou přes tři sta kilometrů hluboko v iráckém vnitrozemí a nacházejí se na dohled metropole. Americké vrtulníky se již dostaly do bojů s Republikánskými gardami, k pozemním střetům zatím nedošlo.

V noci se oblastí prohnala bouřka a pršelo. Nad Bagdádem zatím písečná bouře ustala a výrazně se zlepšila viditelnost. Američtí vojáci očekávají silný odpor iráckých polovojenských jednotek, které je už přinutily zdržet se dva dny v Násiríji.

Bombardování neustává
Americká letadla za úsvitu zaútočila na pozice Republikánské gardy jižně od metropole. Cílem bombardování bylo také ministerstvo informací, satelitní centrum a televize v centru města. Nálet přišel bez varování po pětihodinové pauze.

Desítky detonací se ozývaly hlavně z periferie na jih od metropole, kde drží pozice elitní jednotky věrné Saddámu Husajnovi. Ty brání Bagdád před spojeneckými vojáky postupujícími z jihu a jihozápadu od Násiríje a Karbaly.

Bombardování Bagdádu začalo po pětihodinové pauze za rozbřesku a trvalo přes dvě hodiny. Katarská televize Al-Džazíra vysílala záběry hořících budov. Z centra města, kde stojí ministerstvo informací a státní televize, stoupal kouř.

Podle zpravodajů agentury Reuters nezazněly před náletem výstražné sirény a tichá zůstala rovněž protiletadlová obrana.

Cíl bombardování: televize
Pentagon uvedl, že na televizi mířily bomby a řízené střely Tomahawk. Popřel, že by byla při nočním útoku použita nová zbraň, mikrovlnná e-bomba. Ta je schopna vytvořit silný elektromagnetický výboj, který vyřadí z provozu veškerou elektroniku v okolí, od radarů po laptopy nepřítele.

Ráno ukazovala irácká satelitní televize jen prázdnou obrazovku, kterou chvílemi oživil statický obrázek, pravděpodobně důkaz toho, že se technici pokoušejí obnovit nepřetržité vysílání. To se jim nakonec podařilo před půl jedenáctou.

Televize Šabáb, která vysílá z budovy státní televize a řídí ji Saddámův starší syn Udaj, obnovila vysílání tři hodiny po náletu. V 9 hodin místního času z ní zazněly verše z Koránu. AFP přitom tvrdila už v úterý, že kanál nefunguje.

Bagdád by v televizi ztratil mocný propagandistický nástroj, který v pondělí rozrušil Spojené státy záběry mrtvých a zajatých amerických vojáků. Také při prvním konfliktu v Zálivu v roce 1991 přišel úder proti televizi šestého dne války.

Britský ministr obrany Geoff Hoon řekl ráno BBC, že cílem nočního bombardování nebyla státní televize, ale irácká velitelská a kontrolní zařízení.

PŘEČTĚTE SI:
- předchozí vývoj
- předchozí vývoj

Spojenecké rakety zasáhly bagdádskou obytnou čtvrť a rušné tržiště. Zemřelo nejméně čtrnáct lidí. (26. března 2003)


Video