Bomba zabíjela před ambasádou

  • 117
Při bombovém útoku před jordánským velvyslanectvím v Bagdádu zahynulo podle posledních odhadů až 12 lidí, přes padesát dalších bylo zraněno. Nálož podpálila několik automobilů, v nichž se našla čtyři ohořelá těla. Jordánsko, které podporovalo Spojené státy během války v Iráku, útok ostře odsoudilo.

Nálož, umístěná zřejmě v minibusu před ambasádou, explodovala kolem jedenácté hodiny místního času.

Výbuch zabil pět policistů, kteří střežili velvyslanectví. Na ulici zůstalo stát několik ohořelých vraků, na nichž ležel odmrštěný podvozek z dodávky. Víc z ní nezůstalo.

Silnou explozi cítili obyvatelé na stovky metrů daleko. Rozbila okna v širokém okolí úřadu, který je umístěn na západním okraji irácké metropole. Jedna ze zdí ambasády se zřítila, místo zahalil hustý černý dým.

V budově bylo při výbuchu přes třicet lidí. Podle Súdánce, který tu pracuje jako číšník, utrpěli lidé uvnitř spíše lehčí zranění. Sám krvácel z obličeje.

Krátce po výbuchu vtrhl do diplomatické mise dav mladých Iráčanů, kteří začali strhávat portréty krále Abdulláha II. a jeho otce krále Husajna. Vykřikovali protijordánská hesla.

Na místo dorazili američtí vojáci ve dvou tancích a šesti vozidlech Humvee. Úřad obklíčili a převzali nad ním kontrolu.

Válka vystupňovala napětí
Napětí mezi sousedícími státy se přiostřilo během války v Iráku, kdy Ammán vyjádřil oficiální podporu spojencům a povolil rozmístění jejich jednotek v zemi. Sympatie běžných Jordánců byly ale spíše na straně Saddáma Husajna.

Král Abdulláh II. poskytl před týdnem "humanitární azyl" dvěma dcerám svrženého iráckého diktátora. Jejich muži našli v Jordánsku útočiště již v roce 1996, kdy emigrovali z Iráku.

Čtvrt roku po válce ale v mnoha arabských státech panuje skepse ohledně úsilí spojenců v Iráku. Dvanáct států odmítlo připojit se k mírovým jednotkám, jak žádali Američané. Podle Damašku by to jen "legalizovalo koaliční okupaci vypleněné země".

Zlom má přinést Saddám
V okolí Tikrítu pokračuje horečné pátrání po Saddámovi. Američané si od jeho dopadení slibují mimo jiné posílení své pozice v Iráku. Při nočních zátazích zadrželi jen dva muže, považované za generály, a údajného velitele fidájínů.

Americký generál Ray Odierno se domnívá, že se Saddám pohybuje v přestrojení a často se přesouvá z místa na místo. "Stále je v pohybu, přesouvá se třikrát až čtyřikrát za den," uvedl s odvoláním na informace zpravodajských služeb.

Americký voják vykazuje novináře z prostoru před jordánskou ambasádou v Bagdádu, kde vybuchla nálož. (7. srpna 2003)


Video