Na Šumavě vznikly čtyři nové naučné stezky. Ilustrační snímek

Na Šumavě vznikly čtyři nové naučné stezky. Ilustrační snímek | foto: Lesy ČR

Bolševický val i pozůstatky sklářských hutí odhalí nové stezky na Šumavě

  • 15
Na Šumavě vyrostly čtyři nové naučné stezky. Věnují se historii sklářství, vojenskému opevnění, přírodě a historii známé hory Špičák. Dva a půl milionu korun investovala do tří stezek Železná Ruda, unikátní obnova rašeliniště je k vidění u Soumarského mostu.

"První stezka se nazývá Utajená obrana, což je ten bolševický val, který byl na hranici. Půjde zejména o otevřené bunkry, které se nyní dočišťují, protože byly všechny zakopané pod zemí," uvedl starosta Michal Šnebergr.

Na sklářské cestě jsou stále vidět pozůstatky hutí i první nejjednodušší způsob výroby skla na Železnorudsku. Město zaplatilo v projektu kromě infotabulí a značení také drobné stavební úpravy cest, lávek a podobně.

Špičácká stezka seznamuje s přírodou a historií této hory. Dotační podmínkou bylo, aby město dokončilo stezky do 31. října, což splní. Za posledních deset let se stezky takového rozsahu a kvality na Železnorudsku neotevřely. Město už dokončilo jejich značení a osazení informačními tabulemi, otevření pro turisty chystá na novou sezonu od května 2012.

Naučná stezka má partnera i na bavorské straně

Správa parku plánovala již dlouho zřídit na vytěženém a později revitalizovaném rašeliništi u Soumarského mostu naučnou stezku pro veřejnost. Dlouho však chyběly finance. "Až letos jsme byli úspěšní a byla nám přiznána podpora zhruba 85 tisíc euro, což je 85 % nákladů," sdělil Josef Štemberk ze správy parku.

Partnerem projektu na bavorské straně je spolek KuLaMu z bavorského Haidmühle. Z jeho iniciativy vzniká podobný projekt naučné stezky na revitalizovaném rašeliništi Haidfilz. Pozemek rašeliniště o rozloze téměř 70 ha patří městu Volary.

"Asi v polovině 19. století započala těžba rašeliniště takzvaným borkováním, která byla nahrazena od 60. let minulého století průmyslovou těžbou. Tu provázelo systematické odvodnění plochy a v roce 2000 byla těžba ukončena," doplnila Eva Zelenková ze správy parku.

Revitalizace trvala dva roky, původní druhy se vracejí rychle

Správa se ještě před ukončením těžby dohodla s tehdejším podnikem Rašelina Soběslav s. r. o., že zde nebude provedena klasická rekultivace, nýbrž projekt revitalizace lokality. Tak byly, místo srovnání plochy a vysázení dřevin, vyhloubeny mělké bazény k zachycení srážkové vody a přehrazeny odtokové strouhy.

"Revitalizační práce trvaly dva roky, tedy v letech 2002 až 2004," řekla Zelenková. Odborníci, kteří chodí do této lokality buď sami nebo s exkurzemi, konstatovali, že vrácením vody do bývalého rašeliniště se tam až překvapivě rychle opět vyskytují rostlinné druhy, které tam dříve rostly.

Přístup návštěvníků bude zajištěný po 1,5 kilometru dlouhém chodníku, s jehož budováním už se začalo. Povede od vodáckého kempu až k téměř 10 metrů vysoké dvoupatrové vyhlídkové věži. Lokalita je blízko Stožce a není daleko ani od vlakové zastávky Soumarský most. "Bavorští návštěvníci pak mohou nasednout na vlak v Novém Údolí," dodal Josef Štemberk.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video