Bolivijci bojují o plyn v ulicích

  • 3
Bolívií zmítají nepokoje, které nemají daleko k občanské válce. Při střetech s policií a armádou zemřely desítky lidí. Zraněných jsou stovky. Nespokojenost s politikou vlády a prezidenta přerostla ve všeobecný hněv vůči "vykořisťovatelům" a cizincům - "gringům". Úřady evakuovaly zahraniční turisty.

FOTOGALERIE

Policie a armáda potlačují demonstrace násilím. K ostrým střetům došlo například ve městě Cochabamba. Situaci popsal český fotograf a cestovatel, který si nepřál uvést své jméno.

"Utíkal jsem z La Pazu, kde se střílí a ten den tam bylo šedesát mrtvých. Všude palba z kulometu, slzný plyn. Zachránil nás Bolivijec, který nás schoval ve sklepě. Prchal jsem s padesáti kily na zádech před pomstychtivou luzou," píše e-mailem.

Posledním vojenským speciálem odletěl do Cochabamby, odkud se mu nakonec podařilo dostat do Chile. "Naše letadlo ohrožoval minomet," uvedl.

Mnoho turistů podle něj prchlo ze země přes zelenou hranici do Peru. V Bolívii nejsou v bezpečí.

"Banditi zastaví autobus, vymlátí okna a oloupí turisty. Projet se dá jen před svítáním, když je vojáci rozeženou. Násilí je namířeno hlavně proti Američanům a všem bílým. Všude jsou skupiny těžkooděnců se samopaly a minomety."

Bolivijci se perou o plyn
Nepokoje trvají už měsíc. Vyvolal je plán vlády v čele s třiasedmdesátiletým prezidentem Sánchezem de Lozadou vyvážet zemní plyn do Spojených států a Mexika.

Lidé se obávají, že peníze za plyn zůstanou v kapsách cizinců a zkorumpovaných úředníků a nepomohou zmírnit hluboké sociální rozdíly v zemi, kde dvě třetiny obyvatel tvoří chudí indiáni.

"Znárodněme náš plyn, nic nesmí padnout do rukou cizích firem," volají lidé v ulicích. Nechtějí, aby vláda rozprodávala přírodní zdroje, aniž by to přispělo k rozvoji země. Za hranicí už zmizelo mnoho stříbra, cínu či ropy.

Vláda chce navíc na nátlak USA omezit pěstování koky, které je tradičním a mnohdy i jediným výdělkem venkovanů v horských oblastech.

Zemi ovládl chaos a násilí
Neomezená generální stávka proti vývozu plynu přes neoblíbené Chile začala 29. září. Z obchodů mizí poslední zboží, školy jsou zavřené, doprava ochromena.

Demonstranti žádají odchod hlavy státu. Podle ministra zahraničí Carlose Saavedry není demise adekvátním řešením krize. Prezident ve středu přislíbil, že vyhlásí
referendum o vývozu zemního plynu. Konkrétní termín ale nestanovil.

Do metropole La Pazu směřují rozzuření horníci i venkované. Proti pořádkovým silám použili kameny a dynamit. Policisté a vojáci jim odpověděli plastikovými projektily a slzným plynem. Cesty do hlavního města střeží i letadla a tanky.

ČTĚTE TAKÉ:
Protesty proti vládě rostou

Bolivijští studenti se po protivládní demonstraci střetli s policií. (15. října 2003)

Rozzuření Bolivijci svrhli z mostu pět vagonů. Vadí jim, že železnici v zemi spravuje chilská firma. (15. října 2003)

Bolivijský prezident Gonzalo Sánchez de Lozada vysvětluje, jak chce ukončit nepokoje. (15. října 2003)

Student hází kameny na policii během násilných srážek, které propukly po protivládní demonstraci. (15. října 2003)

Demonstranti pochodují hlavním městem La Paz. (13. října 2003)

Demonstrant přeskakuje barikádu na ulici v metropoli La Paz. (13. října 2003)

Muž krvácí po protestu v El Alto, který násilně rozehnaly tisíce vojáků a tanky. (12. října 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video