Bolívie kvůli nepokojům změnila prezidenta

Bolívie zažila dramatický den. Po dlouhých nepokojích, které nebyly daleko k občanské válce, prezident Gonzalo Sánchez de Lozada nabídl svou rezignaci. Kongresu se proto sešel k naléhavé schůzi a demisi přijal. Následně do úřadu jmenoval viceprezidenta Carlose Mesu. Ten navrhuje předčasné volby.

Odstupující prezident v rezignačním dopise napsal, že doufá, že Kongres vyřeší problémy v zemi. Zároveň vyjádřil obavy, že to nebude příliš jednoduché.

Kongresmani přijali jeho demisi 84 hlasy ku 26.

V průběhu pátku odstoupivší prezident ještě na výzvy k odstoupení prohlašoval, že to nehodlá udělat, protože by to Bolívii přivedlo k rozkladu.

Zpráva o dopise vyvolala v ulicích metropole La Paz nadšení. Mnoho lidí tancovalo a zpívalo národní hymnu.

"Konečně ten kriminálník padl," komentoval situaci jeden odborový předák.

Před nabídkou demise probíhaly v pátek mohutné demonstrace, jichž se účastnily se jich desetitisíce rolníků, horníků, studentů a indiánů. Nepokoje, které Bolívie zažívá již přes měsíc, si vyžádaly již téměř osm desítek obětí. - více o nepokojích zde

Nový prezident navrhuje předčasné volby
Nový bolívijský prezident Carlos Mesa ihned po svém zvolení navrhl uspořádání předčasných voleb. Mesa, který má podle ústavy právo dosloužit Sánchezův mandát do roku 2007, v inauguračním projevu před poslanci požádal o zkrácení svého pobytu v prezidentském úřadu na minimum.

Řekl, že povede pouze přechodnou vládu do zmíněného referenda a voleb. Zároveň přislíbil reformu energetického zákona, který se stal terčem kritiky opozice a zdrojem masových protestů.

Proti Sánchezovi se zvedla vlna odporu právě kvůli jeho plánům vyvážet plyn přes sousední Chile do USA. Jeho odpůrci se netajili obavami, že z exportu budou mít prospěch nadnárodní společnosti.

Opozice navrhuje příměří
Jeden z vůdců bolivijské opozice Evo Morales v reakci na změny ve vedení státu nabídl novému prezidentovi příměří. "Nový prezident potřebuje určitý čas, aby mohl odpovědět na požadavky účastníků masových protestů," řekl.

Mesa, novinář a historik, se ujímá funkce v době, kdy Bolívie prochází nejhorší krizí za uplynulých 20 let. Země má vážné hospodářské a sociální problémy, většina z osmi milionů obyvatel této latinskoamerické země musí vyžít z týdenního platu necelých pěti dolarů (asi 150 korun).

"Ujímám se úřadu v době, která má z hlediska bolivijských dějin zásadní význam. V sázce je náš osud, proto vás vyzývám, pomozte mi," řekl nový prezident v inauguračním projevu.

"Mou první povinností je vyslechnout to, co zaznívalo z úst tisíců lidí při protestech v uplynulých týdnech," dodal prezident.

Nový bolívijský prezident Carlos Mesa. Novinář a historik se ujímá funkce v době, kdy Bolívie prochází nejhorší krizí za uplynulých 20 let. (18. října 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video