Poražený David Vodrážka na kongresu ODS (20. června 2010)

Poražený David Vodrážka na kongresu ODS (20. června 2010) | foto: David Neff, MAFRA

Bolestné pro Vodrážku: povede výbor. Ani Paroubek už není řadový poslanec

  • 182
Na kongresu ODS vyletěl David Vodrážka z vedení strany. Teď dostal malou "kompenzaci", povede zahraniční výbor Sněmovny. To mu mimo jiné zajistí plat okolo 83 tisíc korun a nárok na služební vůz. Své předsedy ve čtvrtek zvolily i další výbory Sněmovny, na expředsedu ČSSD Jiřího Paroubka zbyla pozice místopředsedy rozpočtového výboru.

Vodrážkovi, který přišel o funkci prvního místopředsedy ODS, ustoupil jeho protikandidát ve vlastní straně David Šeich a Vodrážka měl cestu do funkce v prestižním zahraničním výboru volnou. Pozoruhodné je to i proto, že se před propadákem na kongresu občanských demokratů profiloval jako kandidát na ministra životního prostředí.

"Zatím jsem nezaznamenal, že by se k zahraniční politice vyjadřoval," řekl o Vodrážkovi iDNES.cz bývalý šéf zahraničního výboru Sněmovny, sociální demokrat Jan Hamáček ze sociální demokracie.

Další z důležitých výborů ve Sněmovně, rozpočtový, povede občanský demokrat Pavel Suchánek, který v tajné volbě na klubu ODS porazil jak Michala Doktora, tak Marka Šnajdra.

Šéf pražské ODS Boris Šťastný neměl protikandidáta při výběru kandidáta do čela zdravotního výboru, kam ho podle informací iDNES.cz navrhl předseda strany Petr Nečas. Výboru pro evropské záležitosti bude předsedat Jan Bauer, volebnímu Václav Mencl a z titulu předsedkyně Sněmovny stojí Miroslava Němcová v čele organizačního výboru.

Po třech výborech pro TOP 09, Věci veřejné a ČSSD

Stejný počet výbor - po třech - povedou ve Sněmovně TOP 09, Věci veřejné a sociální demokracie. Už včera iDNES.cz informoval o většině kandidátů do jejich čela a strany dnes nominace potvrdily.

TOP 09 bude mít ve Sněmovně předsedkyni školského výboru, kterou se stala Anna Putnová, a post předsedy zemědělského výboru získal bývalý lidovec Pavol Lukša. Do čela výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj usedl Stanislav Polčák.

Věci veřejné získaly zajímavé křeslo pro pražskou poslankyni Karolínu Peake, která nově povede ústavně-právní výbor místo Marka Bendy z ODS, jenž výboru předsedal v minulém volebním období. Šéfovat výboru pro životní prostředí bude Milan Šťovíček a předsedou výboru pro sociální politiku bude stranický expert "véček" Martin Vacek.

Místa se našla i pro opozici, ale sociální demokracie nedokázala pro svého bývalého předsedu Jiřího Paroubka získat pozici předsedy rozpočtového výboru, bývalý šéf strany bude alespoň jeho místopředsedou. Hospodářský výbor povede místopředseda oranžových Milan Urban, mandátový a imunitní Jeroným Tejc a do čela výboru pro obranu a bezpečnost se postaví exministr vnitra František Bublan.

Komunisté budou mít předsedu kontrolního výboru, který bude časem sloučen s petičním výborem. Výbor povede šéf strany Vojtěch Filip. "My jsme se snažili vyjít opozici vstříc s tím, že komunisté mají jeden výbor, a to kontrolní," řekl předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

Komunisté i sociální demokraté ještě ve čtvrtek protestovali proti tomu, že navržené rozdělení vedení výborů neodpovídá principu poměrného zastoupení.

PřeDSEDOVÉ SNĚMOVNÍCH výborů

POD VEDENÍM ODS
Rozpočtový výbor: Pavel Suchánek
Výbor pro evropské záležitosti: Jan Bauer
Zahraniční výbor: David Vodrážka
Výbor pro zdravotnictví: Boris Šťastný
Volební výbor: Václav Mencl
Organizační výbor: Miroslava Němcová

POD VEDENÍM ČSSD
Hospodářský výbor: Milan Urban
Výbor pro obranu a bezpečnost: František Bublan
Mandátový a imunitní výbor: Jeroným Tejc

POD VEDENÍM TOP 09
Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj: Stanislav Polčák
Zemědělský výbor: Pavol Lukša
Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu: Anna Putnová

POD VEDENÍM Věcí veřejných
Výbor pro životní prostředí: Milan Šťovíček
Ústavně právní výbor: Karolína Peake
Výbor pro sociální politiku: Martin Vacek

POD VEDENÍM KSČM
Kontrolní výbor:
Vojtěch Filip

Petiční výbor: předseda nezvolen


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video