Lékaři zveřejnili výsledky svého výzkumu na stránkách časopisu Nature Medicine.

Lékaři zveřejnili výsledky svého výzkumu na stránkách časopisu Nature Medicine.

Bolest ovlivňují geny, zjistili vědci

Vědci možná dají za pravdu lidem, kteří tvrdí, že jsou méně citliví vůči bolesti. Objevili totiž zřejmě gen, který lidské vnímání bolesti ovlivňuje. Odborníci doufají, že poznání, jak gen s označením GCH1 funguje, by jim mohlo pomoci vyvinout nové léky proti bolesti.

Lékaři zveřejnili výsledky svého výzkumu na stránkách časopisu Nature Medicine. Zkoumali skupinu čtyř set dobrovolníků a zjistili, že zhruba čtvrtina z nich nosí genetickou variantu, která je částečně chrání proti bolesti. Tři procenta z nich jsou díky svým genům vůči bolesti dokonce výjimečně odolná.

"Otevírá se před námi zcela nová cesta zkoumání toho, jak vzniká bolest," říká vedoucí výzkumu doktor Clifford Woolf z massachusettské nemocnice. "Naše studie prokázala, že míru, jakou prožíváme bolest, dědíme," dodává lékař.

"Gen bolesti" řídí činnost enzymu GTP, který následně ovlivňuje vylučování sloučeniny označované jako BH4. Právě aktivita BH4 a genu GCH1 se při bolesti zvyšuje.

Lékaři zjistili, že podají-li krysám lék, který potlačuje činnost enzymu GTP, citlivost vůči bolesti se výrazně sníží. Naopak injekce s BH4 ji znatelně zvyšuje. Potvrdil se tak předpoklad, že zvýšená aktivita genu po úrazu nebo nemoci může snížit bolest i předejít vzniku chronické bolesti.

Ze čtyř set lidí, kteří se zúčastnili testování, byli nejméně citliví a náchylní vůči vzniku chronické bolesti ti, u kterých lékaři nalezli dvě kopie ochranné podoby genu GCH1. Lidé s jedinou kopií jsou vznikem chronické bolesti ohroženi středně a lidé bez této varianty genu jsou v největším ohrožení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video