Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bojovník, který prožil několik životů

  15:52
„Mne nikdo nenutil, abych šel bojovat proti nacismu a potom proti komunismu. Musel jsem čekat, že se mnou nebudou jednat v rukavičkách, že dostanu výprask. Nikam jsem nemusel utíkat – mohl jsem žít v myslivně a chodit za holkama. Všechno jsem si vybral sám. A řeknu vám, ten život plný strastí bych nikdy nevyměnil... Jsem Čechoslovák a jako Čechoslovák doklepu svůj život.“ To bylo životní krédo plukovníka Pravomila Raichla, který doklepal ve svých jednaosmdesáti opravdu jako Čechoslovák – před měsícem přiletěl z lesů v americkém státu Oregon, kde přes čtyřicet let žil, na návštěvu republiky a dnes má ve strašnickém krematoriu pohřeb.

Tento rodák ze Skůry u Slaného zasvětil celý život boji proti komunismu a za svobodu Československa.

Těsně před popravou – výkon trestu pozastaven
Když v květnu 1939 prchal z protektorátu do Jugoslávie, chytili ho Maďaři a uvěznili. Tehdy utekl z vězení poprvé. Cesta na Balkán byla zavřená, zamířil tedy do Sovětského svazu. I tady ho zavřeli – sovětský vůdce Stalin považoval všechny uprchlíky za německé špiony. Osmnáctiletý Raichl putoval do pracovního tábora na Sibiři.

Byl to tábor vyhlazovací – vězňové tam přežívali nanejvýš čtyři roky. Mladý vzpurný Čech utekl i odtamtud. Chytili ho několik stovek kilometrů na západ ve Sverdlovsku. Bylo mu dvacet, když nad ním soud tajné policie NKVD vynesl rozsudek smrti. Důvod? Sabotáž – tím se rozuměl útěk – v době války. Ostatní uprchlíci z jiných táborů dopadli stejně.

Když pro něj přišli na popravu, zeptali se ho ještě pro jistotu: Vy jste Čechoslovák? Přisvědčil že ano. Pak se dověděl: Na základě sovětsko-československé dohody se výkon trestu pozastavuje. Ale místo propuštění ho poslali do dalšího tábora – na strašný poloostrov Kolyma. Tam protrpěl tři měsíce, než dostal povolávací rozkaz do Buzuluku.

„Nechovám nenávist k ruskému lidu,“ říkal. „Já jsem ho litoval. Babička nám dala poslední brambůrek. Když vám dává člověk, který má sám hlad, musíte si ho vážit. Rozlišoval jsem mezi bolševiky a obyčejnými lidmi.“

ČESKOSLOVENSKO VE ZVLÁŠTNÍCH SLUŽBÁCH

Česká televize vysílá od ledna na ČT 2 seriál Československo ve zvláštních službách. iDNES připravil ve spolupráci s autorem seriálu Karlem Pacnerem speciální přílohu o tomto projektu. Druhý svazek stejnojmenné čtyřdílné knihy o československých výzvědných službách vychází v nakladatelství Themis v březnu.

Nemluv s nikým o našich komunistech!
Do městečka Buzuluk, kde se tvořila čs. vojenská jednotka v SSSR, přijel v zuboženém stavu a omrzlé  nohy mu museli dlouho léčit. Tehdy tam bylo ještě tak málo vojáků, že všichni žili v jednom domě – i velitel podplukovník Ludvík Svoboda. O Vánocích 1941 je Svoboda příjemně překvapil: Chlapci, až se vrátíme domů, tak s těmi hvězdáři – tak všichni říkali komunistům – zatočíme. Avšak o půl roku později zatočili Sověti se Svobodou a velitel jednal a mluvil jako vyměněný.

Třebaže se podle předpisů armády první republiky nesměli vojáci sdružovat do politických stran, komunisté v Rusku toto pravidlo – byť zpočátku utajeně – neuznávali. Raichla jednou zastavil osvětový důstojník Bedřich Reicin s tím, že má na něho doporučení od českých komunistů z Moskvy včetně Gottwalda.

Mladý voják se bránil: Co je to za blbost?! Reicin však pokračoval: Byls přece v Komunistickém svazu mladých… Raichl se rozčílil: Já nejsem komunista! Já žral maso na Sibiři a ty ze mne chceš udělat komunistu! Nespletl sis mne s bratrancem? Teprve potom si Reicin uvědomil svůj omyl: Pravoši, promiň. Ale nemluv o tom s nikým!

Než odešli na frontu, postavili naši vojáci most přes řeku Samarku. V roce 1918, když tudy ustupovali čs. legionáři před Rudou armádou, ho vyhodili do povětří. A protože ho Sověti nedokázali za čtvrt století znovu vybudovat, dali se do toho potomci těch legionářů. „Avšak místní lidé na naše chlapce z osmnáctého roku nevzpomínali ve zlém,“ připomínal Raichl. „Naopak – měli na ně dobré vzpomínky. Ani ten zničený most jim nevyčítali.“

Třetí útěk z vězení, tentokrát úspěšný
Za války byl Raichl šestkrát raněn, vrátil se jako podporučík. V armádě však nezůstal – nikdy nebyl disciplinovaným vojákem a navíc nezasloužené pronikání komunistů do vysokých funkcí ho štvalo.

Na podzim 1947 ho jeden kamarád přesvědčil, že komunisté chystají puč, a proto je třeba proti tomu spunktovat demokraticky smýšlející důstojníky, které znal z východní fronty. Byla to však past kontrarozvědky OBZ vedené podplukovníkem Reicinem. Začátkem listopadu Raichla zatkli – vznikla „mostecká špionážní aféra“.

Na jaře 1948, kdy už KSČ pevně ovládala republiky, proběhl s „pučisty“ proces. Raichl dostal provaz, ale tento rozsudek nakonec změnili v doživotní vězení. Začátkem ledna 1952 uprchl z vězení potřetí, tentokrát z obávaného Leopoldova s pěti kamarády. Dva z nich chytili, čtyři se dostali na Západ.

„Utekl jsem ke svému kamarádovi z vojny Adamu Skupému z vesnice od Nového Města nad Váhom,“ vzpomínal vděčně Raichl. „Ten mne ukrýval, i když věděl, že by ho za to taky oběsili. Potom jsem se vydal přes východní Německo do Berlína. I když jsem za války bojoval proti Sasům, tentokrát mně pomáhali. Vždycky jsem pomáhal lidem, kteří měli hlad – a jiní mně to zase vrátili.“

Ve srubu uprostřed lesů
Všichni čekali třetí světovou válku – Západ proti komunismu. Neúnavný Raichl nemohl zůstat stát vedle. Přihlásil se do čs. strážní roty. Tahle jednotka hlídala americké vojenské objekty a ve skutečnosti se měla stát zárodkem třetí generace čs. legií.

Když se však v autě těžce zranil a opět stál blízko smrti, už nemohl být vojákem. I s rodinou se odstěhoval do Spojených států. Čtyři roky dělal u pásu v továrně v Chicagu. „Avšak to nebyl život, po jakém jsem toužil. Sebral jsem proto rodinu, koupil srub v lesích na úpatí hory ve státu Oregon a všichni jsme se tam přestěhovali. Tam jsem také dělal ve fabrice, ale o víkendech jsem lovil jeleny. Navíc jsem se přihlásil na univerzitu – vystudoval jsem vojenskou historii a politologii.“

V devadesátých letech se začal Pravomil Raichl do republiky opět vracet. I když byl dost nemocen, několikrát přežil svou smrt – jak žertoval –, pořád létal za starými kamarády. Vojáci ho povýšili na plukovníka v záloze, prezident republiky mu loni udělil Řád Bílého lva.

Minulý týden tento bojovník, který vlastně prožil několik životů, v Plzni mezi přáteli zemřel.

Autor:

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Trest pro Le Penovou je to samé, co chtěli udělat mně, míní Trump

Americký prezident Donald Trump přirovnal pondělní odsouzení vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penové ke svým právním bitvám ve Spojených státech. Verdikt označil za velmi důležitý,...

1. dubna 2025  6:19

Izraelci v noci udeřili na velitele Hamásu v Bejrútu, tři mrtví

Izraelská armáda na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.

1. dubna 2025  6:08

Prodloužené volno o Velikonocích láká. Zvedlo poptávku po letenkách

Ačkoli cena letenek během státních svátků vzrůstá, řada Čechů si ji ani přes vyšší cenu nechce odepřít. Letos dokonce zájem o velikonoční lety vzrostl až o třetinu v závislosti na konkrétních datech....

1. dubna 2025

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

1. dubna 2025

Informace z dat se hodí nejen u přijímaček. Jak si poradit s grafy a tabulkami

Premium

Vývoj nezaměstnanosti, výsledky voleb, aktuální kurzy cizích měn. Umět číst v grafech a orientovat se v tabulkách představuje v moderním světě důležitou dovednost. Natrénujte si ji v dalším dílu...

1. dubna 2025

Revmatiků v Česku přibývá. Pomáhá jim nová léčba, k většině se však nedostane

Premium

Bolestí kloubů, tedy revmatoidní artritidou, trpí v Česku 163 tisíc pacientů. Jejich počet se zvětšuje rok od roku, někteří z pacientů sotva překročili čtyřicítku. Na onemocnění existuje nová léčba,...

1. dubna 2025

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back

Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...

Řídí politiku soudci? Le Penová není první hříšník, doplatila na přísnější metr

Premium

Prezidentské ambice Marine Le Penové, šéfky poslanců tvrdě pravicové strany Národní shromáždění (RN), notně pohasly. Není to za poslední dobu v Evropě poprvé, kdy soud vyřadil ze hry hlavního...

1. dubna 2025

Měl zachytit lochnesku, po půl století fotoaparát z jezera vylovili

Pod hladinou skotského jezera Loch Ness objevila robotická ponorka více než půl století starý fotoaparát, který měl podle plánu zachytit obrázek lochneské příšery. Přístroj umístěný v neprodyšné...

31. března 2025  23:11

Fico žertoval o nadávkách od Leyenové. Opozice jeho vtip vzala vážně

Slovenský premiér Robert Fico vyvolal rozruch, když na tiskové konferenci ironicky popsal telefonát s předsedkyní Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou. Tvrdil, že mu „strašně vynadala“, ale...

31. března 2025  22:48

Policie stíhá bývalého hokejistu Otakara Janeckého. Kvůli parkovacímu domu

Radní Pardubic a bývalý hokejista Otakar Janecký (Žijeme Pardubice) je trestně stíhán kvůli zakázce na stavební dozor při budování městského parkovacího domu. To, že čelí stíhání, přiznal na jednání...

31. března 2025  18:42,  aktualizováno  22:22

Znásilňuj, ale s ochranou, smála se. Rusku odsoudili na Ukrajině na pět let

Ukrajinský soud v Kyjevě odsoudil v nepřítomnosti k pěti letům vězení ruskou občanku Olgu Bykovskou, která svého manžela, ruského vojáka, vybízela ke znásilňování Ukrajinek. O rozsudku, který soud...

31. března 2025  22:09

Zpochybňujete rozsudek nad Le Penovou? To je nepřijatelné, čílí se justice ve Francii

Klíčová osobnost francouzské krajní pravice Marine Le Penové míní, že se jí soud záměrně snaží zabránit v kandidatuře na prezidentku v roce 2027. Tvrdí, že je nevinná. Francouzská soudní rada dala...

31. března 2025  21:19,  aktualizováno