Hassan bojoval jako člen Hizballáhu na straně armády Bašára Asada. Bez

Hassan bojoval jako člen Hizballáhu na straně armády Bašára Asada. Bez angažování Hizballáhu by povstalci Kusajr zřejmě udrželi. | foto: Profimedia.cz

Bojuji za to, čemu věřím. Člen Hizballáhu vypráví o bitvě o Kusajr

  • 68
Před pár dny armáda Bašára Asada oznámila, že dobyla klíčovou baštu povstalců Kusajr. Na své straně měla při obléhání města velkou výhodu. V jejích řadách totiž bojovali členové Hizballáhu. Jeden z jeho bojovníků nyní v rozhovoru prozradil, jak boje o Kusajr probíhaly.

Hassan poskytl unikátní rozhovor serveru latimes.com. Jeho reportéři se s ním setkali v jedné z budov na okraji libanonského Bejrútu. Když Hassan novináře vítal, měl na hlavě kšiltovku hluboce zaraženou do čela a jeho oči nervózně těkaly po neobvyklých návštěvnících.

Pomoc Sýrii

Český červený kříž

Distribuce potravin a přikrývek, poskytování zdravotnické pomoci a dodávky léčiv.
číslo účtu 222885/5500, variabilní symbol 333
nebo DMS CCK na telefonní číslo 87 777.

Člověk v tísni
Přímá humanitární pomoc raněným a lidem, kteří museli prchnout ze svých domovů. ČvT dále podporuje podzemní síť syrských lékařů Doctors Coordinate of Damascus.
č. ú. 92329232/0300
DMS SYRIE na telefonní číslo 87 777.

Charita ČR
Pomoc při disribuci jídla a jiné materiální pomoci obyvatelům v zasažených městech i uprchlíkům.
č. ú. 55660022/0800 , var. s. 182
DMS CHARITACR na telefonní číslo 87 777

Cena všech DMS 30 Kč, z nichž 27 Kč jde na pomoc Sýrii.

Své příjmení neprozradil, nemá totiž povolení mluvit s médii. O všem ostatním se však rozpovídal více než podrobně. Středobodem rozhovoru byla samozřejmě jeho účast v tuhých bojích o syrský Kusajr, kde Hizballáh vůbec poprvé otevřeně bojoval bok po boku s vojáky syrského režimu.

Hassan měl na starosti velení nad několika malými údernými jednotkami. "Byla to klasická pouliční válka. Chodili jsme místnost po místnosti, dům od domu," popisuje téměř 40letý Hassan a dodal, že mu bitva o Kusajr připomínala spíše souboj velkých gangů než střet klasických armád. Během bojů ztratila jeho jednotka čtyři muže, ztráty celého Hizballáhu se pak podle zahraničních pozorovatelů pohybovaly v řádech stovek mrtvých bojovníků.

Dělám to, v co věřím, tvrdí Hassan

Libanonec také připomněl, že i na straně rebelů bojuje celá řada lidí ze zahraničí. V bojích prý narazil na Libyjce, Tunisany a dokonce i pár "bloňdáků". Tak Hassan říká povstaleckým bojovníkům, kteří do Sýrie přicestovali ze západních zemích jako Kanada, Amerika nebo Velká Británie (více o zahraničních bojovnících v Sýrii čtěte zde a zde).

Technici Hizballáhu se prý během bojů v jednu chvíli dokázali nabourat do rádiového vysílání rebelů, kteří v té době stále drželi některé čtvrti Kusajru. "Do vysílaček jsme pak anglicky křičeli 'Game Over' a podobné věci," vypráví s úsměvem Hassan.

Domů se podle svých slov dostal 5. června, tedy ve chvíli, kdy syrská armáda a Hizballáh ohlásily definitivní obsazení Kusajru (více o dobytí čtěte zde). Už nyní však očekává, že bude poslán na jiná bojiště v Sýrii. Zatím však neví kam. Nabízí se boji zmítané Aleppo nebo samotný Damašek.

"Hizballáh nemůže pokrýt celou Sýrii. Ti, kteří to tvrdí, jsou hloupí. V zemi existuje několik strategických bodů a ty jsou důležité," vysvětluje Hassan a dodává, že prostředí bojů jednoduše miluje. "Člověk tak dělá něco, čemu věří a nedělá to pro peníze. To je obrovský rozdíl," rozloučil se Hassan s reportéry.

Kusajr potřebuje humanitární pomoc

Tuhé boje zmítaly Kusajrem téměř tři týdny. Pro obě znepřátelené strany syrského konfliktu se jedná o strategicky významný bod. Leží totiž na důležité a v poslední době téměř jediné zásobovací cestě mezi Libanonem a Sýrií. A z Libanonu do Sýrie proudí také bojovníci hnutí Hizballáh.

V Kusajru bylo po dobu střetů uvězněno téměř 20 tisíc civilistů. Mnoho z nich bylo zraněno, což vedlo zástupce OSN k žádosti o vytvoření humanitárního koridoru, kterým by do města mohla proudit pomoc. To však Damašek odmítal. Zatím se k poskytnutí humanitární pomoci nevyjádřil ani po skončení bojů. Nepomohl tomu ani tlak ze strany představitelů OSN.

Konec dvouletého syrského konfliktu je podle všeho v nedohlednu. Spojené státy a Rusko sice chtějí uspořádat v Ženevě mezinárodní konferenci, ale syrská opozice si pro svou účast klade podmínky, které jsou pro Damašek nesplnitelné - především odchod Bašára Asada (více o účasti opozice na konferenci čtěte zde).

Více než dvouletý konflikt v Sýrii si podle nejnovější bilance Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) vyžádal nejméně 94 tisíc mrtvých. Reálné číslo obětí na obou stranách se ale podle šéfa této opoziční exilové organizace Ramího Abdar Rahmána pohybuje kolem 120 tisíc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue