Bojoví psi, pijí o šábesu krev nemluvňátek

V diskusi o „bojových psech“ diskutující rádi pronášejí velká slova o bezpečnosti či nebezpečnosti těch, či oněch psů, aniž by byli schopni říct, kteří psi to mají být a proč by měli být člověku nebezpečnější než jiní, srovnatelně velcí psi. Jsou bojoví psi ti, za které je považují Angličané? Tj. japonská Tosa – inu a Americký pitbulterier, ale nikoliv Anglický bulteriér či Anglický staffordshireský bulteriér?? Nebo ti, za které je považují Američané, tj. žádní? Nebo ti, za které je považují Němci, tj. téměř všichni, kromě psů německých? „Bojový pes“ je v každé zemi jiný, nikdy to ale není vlastní plemeno!

Přívlastek bojový, byl novináři dán těm psům, kteří byli šlechtěni k určité formě agrese k jiným psům, tak jako je tomu u jezevčíka vs. liška, barzoje vs. vlk, či služebních plemen vs. člověk.

Potvrzují snad statistiky vyšší nebezpečnost těchto psů lidem? Angličtí bulteriéři jsou nás chováni přes třicet let. Pitbulteriéři a spol. dvanáct let. V dost hojných počtech, často lidmi, kteří by neměli chovat ani křečka. Přesto u nás nedošlo ani k jednomu případu těžšího zranění, způsobeného těmito plemeny.

Podle údajů Státní veterinární správy, je množství zranění, způsobených těmito psy, někde na hranici statistické chyby. Tyto údaje potvrzují i údaje Federace evropských veterinářů (FVE) či Asociace amerických veterinářů (AVMA).

Jenže jestliže zmrzačení mladé dívky vlčákem (léto 2000, Česká Lípa) vyvolá sotva pozornost, v případě škrábnutí dítěte pitbulteriérem (léto 2000, Milovice) vyvolá hysterii v řadě médií.

Jestliže usmrcení dvou malých dětí malamutem (Budapešť) média sotva zaregistrují, usmrcení školáka pitbulteriérem (Hamburg) spolehlivě naplní titulní stránky novin a vede k příjímání drastických zákonů i pronásledování lidí, chovajících tyto psy.

Za celou záležitostí není nic víc, než potřeba vybít (často oprávněnou) nenávist části veřejnosti k pejskařům, saturování odvěké lidské potřeby mít zlého, ošklivého nepřítele na kterého lze ukázat prstem (a který se pokud možno nemůže bránit) a často i konkurenční boj mezi chovateli.

Vladimír Fárek
mailto:farek@PF.UJEP.CZ

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video