Protesty proti ruskému homofobnímu zákonu se konají po celém světě. V Londýně aktivisté přirovnávali Putina k Hitlerovi.

Protesty proti ruskému homofobnímu zákonu se konají po celém světě. V Londýně aktivisté přirovnávali Putina k Hitlerovi. | foto: AP

Bojkotujme olympiádu v Soči, zní světem kvůli ruskému homofobnímu zákonu

  • 833
Ve světě sílí vlna odporu proti ruskému homofobnímu zákonu. Za propagaci homosexuality mezi mládeží trestá viníky pokutami, vězením a cizince i vyhoštěním. Objevují se i výzvy k bojkotu zimní olympiády v Soči nebo k jejímu přemístění.

Ústrky proti ruským gayům se staly horkým tématem po celém světě, které může poznamenat olympijské hnutí obdobně, jako boj za práva Tibeťanů v případě pekingské olympiády z roku 2008, píše agentura AP.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) se mezitím dostává pod stále silnější tlak, aby se postavil ruským hrozbám, že policie bude během olympiády na dodržování homofobního zákona striktně trvat. Jeden z předních činitelů MOV dokonce prohlásil, že pokud se nenajde uspokojivé řešení, může se pořádání her přesunout na jiné místo mimo Ruska.

"Hlásí se k olympijské chartě, takže ji buď budou respektovat, nebo se s nimi rozloučíme," řekl norský činovník MOV Gerhard Heiberg. MOV nesmí podle něj zasahovat do ruské vnitřní politiky, ale zásady her musí hájit. "Nemůžeme ustoupit. Buď (Rusové) tyto zásady přijmou, nebo půjdeme jinam. Nemyslím ale, že to zajde tak daleko," řekl Heiberg.

Homofobní zákon

Ruský zákon, který má poměrně širokou podporu v konzervativní ruské společnosti, vyvolal kritiku ruských liberálů a odpor po celém světě. Přijatý zákon znemožňuje šíření informací, které by mohly v dětech vzbudit zájem o vztahy s lidmi stejného pohlaví nebo odpor k tradičním rodinným hodnotám. Zákon taktéž zakazuje jakékoliv veřejné projevy a hlášení se k homosexuální komunitě a umožňuje pronásledování gay aktivistů.
Příliš tudíž nepřekvapí, že až do roku 1993 byla homosexualita v Rusku brána jako trestný čin a teprve v roce 1999 přestala být klasifikována jako duševní nemoc.
Moskevský parlament letos kromě něj schválil i ustanovení, které zakazuje adopci ruských sirotků zahraničními homosexuálními páry.

Neobvykle ostře kritizují ruský zákon i někteří němečtí politici. "Vyloučením homosexuálů ze společnosti učinilo Rusko další velký krok k otevřené diktatuře," prohlásila německá ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusserová-Schnarrenbergerová.

Nepřijatelné jsou represe vůči homosexuálům pro ministra zahraničí Guida Westerwelleho. Případný bojkot olympiády v Soči by však podle něj hnutí gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů spíš poškodilo.

Němečtí politici po bojkotu her většinou nevolají, ale někteří mají za to, že by se olympiáda v Rusku konat neměla. Křesťanskodemokratický politik Jens Spahn v listu Welt am Sonntag označil za groteskní, mají-li se hry konat v zemi, která s pomocí zákonů vytáhla do boje proti homosexuálům.

Sociálně demokratický poslanec Johannes Kahrs se domnívá, že olympiáda by se místo v Soči měla konat v kanadském Vancouveru, který zimní olympijské hry hostil v roce 2010. Kahrs soudí, že ruští sportovci by z her měli být vyloučeni.

K boji proti Putinovi vyzývají i herci z Hollywoodu

Asi nejvehementněji se do ruského zákona pustily hvězdy showbyznysu. Mezi bojovníky proti právní normě se zařadil například americký herec a scénárista Harvey Fierstein, jeho britský kolega Stephen Fry nebo herec George Takei známý z akční sci-fi Star Trek.

Fierstein v listě The New York Times obvinil Putina, že vyhlásil válku homosexuálům. "Putinova kampaň proti gayům, lesbám a bisexuálům je nechutná, je to démonizování menšiny s cílem politického zisku. Jako by to opsali z nacistické učebnice," uvedl americký herec.

K boji proti Putinovi se připojil oscarový scénárista Dustin Lance Black, který vyzval kolegy z Hollywoodu k rozhodné akci. "Žádné jiné odvětví na ně nemá větší vliv než to naše," napsal v listu Hollywood Reporter. "V roce 2012 utržili v Rusku za 50 nejsledovanějších filmů 900 milionů dolarů (17,5 miliardy korun). Bezmála každý z nich byl od nás," uvedl.

Fry v otevřeném dopise premiérovi Davidu Cameronovi přirovnal Putinův "barbarský, fašistický zákon" k perzekuci Židů v nacistickém Německu. Vyzval, aby byla olympiáda bojkotována.

Šéf Downing Street 10 nicméně, stejně jako americký prezident Barack Obama, bojkot odmítli. Odůvodnili to tak, že by zmařil naděje západních účastníků na životní sportovní úspěch.

Není jasné, zda ruský prezident Vladimir Putin, který sporný zákon v červnu podepsal, protestům naslouchá. Nepochybně ale ví, že po světě sílí výzvy k bojkotu olympiády v Soči. Přitom on si na ní mimořádně zakládá.

Vedení MOV je přesvědčeno, že Rusku na pořádání her záleží natolik, že se za každou cenu postará, aby skončily úspěchem. Na pořádání olympiády, nejnákladnější v historii olympijského hnutí, už Moskva utratila 50 miliard dolarů (970 miliard korun). MOV volí podle AP prostředky "tiché diplomacie", aby zajistil, že ruská policie nebude porušování homofobního zákona stíhat.

Šéf MOV Jacques Rogge v pátek oznámil, že dostal z Moskvy písemné ujištění o tom, že zákon hry nijak neovlivní. Některé paragrafy podle něj ale stále vyvolávají nejasnosti, a tak MOV trvá na vysvětlení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video