Bojím se, že to přijde znovu

  • 40
Je to den bolestných vzpomínek, ale také přemítání o současnosti. Spojené státy si dnes připomínají druhé výročí teroristických útoků, při nichž zahynulo na tři tisíce lidí, a pokusí se zhodnotit výsledek dvou let "globální války proti terorismu". Není to snadné hodnocení.

Dvě třetiny Američanů jsou podle nových průzkumů přesvědčeny, že jejich země je nyní bezpečnější, než bývala přede dnem, kde na ni zaútočili fanatičtí únosci.

Přesto Američané považují riziko nových útoků za vysoké. Téměř tři čtvrtiny z nich si podle průzkumu televize ABC myslí, že je jen otázka času, kdy teroristé naplánují nové útoky. A méně než polovina věří, že je v silách americké vlády tomuto riziku čelit.

Dotáhneme válku do konce, říkají nyní Američané. Dodávají však, že to potrvá ještě dlouho. "Je to složité, vše se protahuje. Najednou je jasné, že vše bude těžší, než si lidé mysleli," shrnuje názor mnohých George Drapeau z městečka Armonk u New Yorku.

Město, kde teroristé zaútočili unesenými letadly na věže Světového obchodního centra, dnes vypadá méně nervózně než před rokem v ulicích je méně policistů a úřady uvádějí, že celková bezpečnostní opatření nejsou tak drastická jako vloni.

Na newyorské Broadwayi to na první pohled vypadá, že se vše vrátilo k normálu. Návštěvník nepozoruje nic mimořádného. Američané však vnímají všechno jinak a průzkumy jasně dokládají, že strach je stále hluboce zakořeněný v jejich myslích.

Podle listu New York Times se v tomto městě bojí nových útoků dvě třetiny dotázaných, což je více než před rokem. 

Jak útoky 11. září změnily Ameriku
Dnešní Amerika je jiná, než byla před útoky v roce 2001, a dokonce jiná, než byla před rokem. Central Park je o víkendu zase plný lidí a vracejí se i zahraniční turisté. Na ulicích si na první pohled ničeho zvláštního nevšimnete. A podobné to je i v dalších amerických městech.

Ale mnohé věci se ve skutečnosti změnily. Možná je tolik nevidí turista, ale Američané určitě. Země nepřekonala tragédii 11. září snadno. Horor se stále vrací - obrazně i doslova. Ještě tento týden, krátce před druhým výročím atentátů, byly v těsné blízkosti Ground Zero nalezeny na jedné budově zbytky lidských kostí a tkání jedné z obětí.

A klíčové jsou také zprávy o tom, jak se vyvíjí situace v Iráku. Co chvíli hlavní televize přinášejí průzkumy, jež kontrolují, jakou má americký prezident George Bush ve válce proti terorismu, která začíná být enormně nákladná, podporu.

FBI je denně v pohotovosti a tisíce agentů v zemi pátrají po jakýchkoli náznacích, že by USA mohly být ohroženy. Neuplyne měsíc, aby nepadlo varování, že se něco chystá, že někde dopadli dalšího podezřelého s napojením na Al-Kajdu.

Minulý týden byl obviněn již druhý syn bývalého iráckého diplomata v USA z toho, že napomáhal bývalé irácké rozvědce. Bezpečnostní opatření v zemi jsou zpřísněna na všech frontách. Zkomplikovalo se cestování letadly.

Kontroly na letištích jsou přísnější a prohlíží se vše. Lidé sundávají i boty, aby se zjistilo, zda v podrážkách někdo neukrývá nálož. Doba, kterou tráví na letištích před odletem, se tak značně prodloužila.

"Kdysi jsem prostě přišel na letiště deset minut před odletem," říká David Gardner, který se často pohybuje mezi Bostonem a New Yorkem. "Dnes se mi na tuto kratší vzdálenost už skoro nevyplatí letět. Padesát minut strávím cestou na letiště, kde musím být hodinu a půl před odletem, další téměř hodinu pak trvá let. Autem mi to zabere méně než čtyři hodiny," dodává.

Kromě toho nyní na 30 000 komerčních letů denně nad územím USA stráží asi 4000 ozbrojených agentů. Podle průzkumu, který provedl nedávno list US Today, však jsou mnozí přepracovaní, a navíc i nedostatečně vyškolení, což vyvolává další rizika. Americké úřady nyní oznámily, že do konce listopadu má být vyškoleno a do provozu zapojeno dalších asi 5000 takových strážců.

Bezpečnostní opatření se však zdaleka netýkají jen letišť a letecké dopravy. Zpřísněn byl i dohled nad takovými objekty, jako je přehradní nádrž Kensico uprostřed panenské přírody severně od New Yorku. Jde o jednu z nádrží pitné vody pro toto město.

"Donedávna se tu lidé mohli procházet po přehradní hrází a jezdit auty. Dnes je to už zakázáno a musíme nádrž objíždět," říká usedlík George Drapeau. Přesto se co chvíli objevují nové a nové "díry" v bezpečnostním mechanismu ochrany různých důležitých objektů, jako jsou například přístavy.

Američané jsou připravováni na to, že teroristické útoky se mohou kdykoli opakovat. A snaží se s tímto vědomím i žít. Jsou zároveň odhodlaní postavit se nepříteli. Většina obyvatel vyvěsila v této nejisté době ještě více vlajek, než je obvyklé, a zatím podporuje svého prezidenta.

S tím, jak se válka proti terorismu prodlužuje, jaký vrazila klín mezi Ameriku a Evropu, si však stále více obyvatel země začíná klást více otázek. Kdy to všechno skončí a jakou za to zaplatí cenu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video