Syrská válka má od svého začátku v roce 2011 přes 230 000 obětí. Ilustrační...

Syrská válka má od svého začátku v roce 2011 přes 230 000 obětí. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sýrie bude opět vzkvétat, věří legendární plukovník. Zkrotil i an-Nusru

  • 95
Občanská válka v Sýrii pokračuje už čtvrtým rokem. Situace přerostla v komplikovaný konflikt, do kterého se přidal i Islámský stát. Skomírající vládní vojska zachraňují ikoničtí velitelé. Jedním z nich je i plukovník Sálih, který se svými muži drží na uzdě islamisty v kopcích u Džisr aš-Šugúr.

Ještě před pár měsíci byla vojska Bašára Asada Západem nenáviděná. Nyní jsou vládní bojovníci tiše tolerováni jako jedna z mála nadějí v boji proti Islámskému státu. Nejtvrdší boje svádějí se stoupenci radikální fronty an-Nusrá, kteří ovládají území okolo syrských měst al-Ziaráh a Džisr aš-Šugúr.

Urputný boj a odhodlanost syrské armády se projevila při jedné z operací hluboko v postavení nepřítele, jejímž cílem byla záchrana odříznutých asadovských vojáků. Odvážná akce se podařila. Bez jediné ztráty na životech. 

Aktuální boje v Sýrii

Ze Sýrie byly v úterý hlášeny boje jižně od Damašku. Odpůrci vlády zaútočili na vojenskou základnu severně od města Dará a údajně ji dobyli. Předchozí pokusy dobýt ji byly neúspěšné. "Je to druhá největší základna režimu na jihu Sýrie," řekl bývalý plukovník syrské armády Sábir Safar, který nyní bojuje s povstaleckou armádou.

Podle syrské televize se podařilo útok odrazit a mnoho z útočníků přitom padlo. Opoziční zdroje tvrdí, že rebelové na základnu vystřelili více než 100 raket, zničili dva tanky a některým se podařilo do objektu proniknout. "Po 24 hodinách bojů jižní fronta osvobodila základnu Brigáda 52 a vyhnala z ní vojáky," oznámil jeden z opozičních bojovníků.

Zdroj: ČTK 

Operaci vedl muž, který je pro své vojáky otcem, velitelem i žijící legendou. Muž, kterému jeho muži neřeknou jinak než plukovník Sálih.

Obyčejný muž z hor

Sálih, statný muž s tváří šéfa sicilské mafie, své muže řídí ze starého jednopodlažního domu kousek od fronty. Když ho někdo přijde navštívit, pohostí ho sytě rudými třešněmi a začne ho zahrnovat radami. Rázným vojenským hlasem, kterému se neodporuje. V rozhovoru pro server The Independent se nechal slyšet, že jeho jednotka nepoleví, dokud Sýrii nezbaví teroristů. Tak vláda označuje všechny povstalecké skupiny – Islámský stát i umírněnější rebely.

Plukovníkova slova jsou vzhledem k nedávnému obsazení Džisr aš-Šugúr a Palmýry islamisty odvážná. On však plně důvěřuje svým schopnostem i odhodlání vojáků. „Ano, ztráty měst. To se prostě ve válce stává. My však o sobě smýšlíme jako o lékařích, kteří vyřezávají nádor a bojují s bakteriemi, co infikovaly naše tělo. Postoupili jsme od plání řeky Ásí až k horám a nezastavíme se, dokud se Sýrie neuzdraví,“ věří Sálih. O budoucnosti země má jasno. Až skončí válka a teroristé budou poraženi, jeho vlast bude vzkvétat. Po řádných volbách, pochopitelně.

Sálih je podle svých slov obyčejným mužem, který si zakládá na čestném jednání a armádním pořádku. To samé vyžaduje od svých vojáků. A oni moc dobře vědí, že s nevhodným chováním před svým plukovníkem neuspějí. „Moji vojáci jsou čestní chlapi,“ chválí Sálih. Kdykoli jeho jednotka lapí některého z teroristů, nikdy se nesníží k násilí. Tak, jak zachází se zajatci Islámský stát (více o popravách zajatců islamisty se dočtete zde). Sálihovi muži zajatce vždy předají spravedlnosti – tedy do rukou oficiálních bezpečnostních složek a soudů. Že pro zajatce putování před soud stejně znamená rozsudek smrti, už v tichosti opomíjí.

Tvrdý přístup jako klíč k úspěchu

Sálihovi vojáci se shodují, že tvrdý přístup svého velitele je tím, co je drží pohromadě. Zároveň dodávají, že plukovník není bezhlavým velitelem, ale skvělým stratégem. S chladnou hlavou řeší zapeklité situace v terénu i při plánování na základně. A že se od něj klidného hlasu nedočkají? To nikomu nevadí. „Kdysi jsem přišel z hor, jižně odsud. To proto mluvím tak nahlas,“ vysvětluje s úsměvem Sáleh.

Dole pod kopcem jsou vidět trosky bojové techniky an-Nusry. Ještě předtím, než se jeho bojovníci stáhli směrem k vrškům, stačili v okolních vesnicích napáchat velká zvěrstva. „Támhle v té vesnici zmasakrovali více než sto mužů, žen a dětí. Alavitů,“ ukazuje Sálih prstem dolů do údolí na pobořené domky. 

Oběti války

Syrská válka má od svého začátku v roce 2011 přes 230 000 obětí. Oznámila to v úterý Syrská organizace pro lidská práva, která jako jediná vede statistiku bojů. Podle ní je mezi oběťmi asi 69 tisíc civilistů, z toho 11 500 dětí. Na straně syrské armády a jejích spojenců je zhruba 83 000 obětí, na straně opozice 41 000 a mezi islámskými radikály 31 000.

Zdroj: ČTK

Většina vesnic v oblasti je alavitská (alavité jsou muslimská náboženská skupina, která patří do šíitské větve islámu. Patří do ní i klan Asadů, pozn. red.) či šíitská. Pro sunnitské stoupence an-Nusry jsou takové vesnice jasným a snadným cílem. Paradoxní je, že se nezastaví ani před vraždami sunnitů. Jednoduše proto, že spolupracují s provládními vojáky. 

Jednotka plukovníka Sáliha je pro region jednou z mála nadějí na mír. Úkol mají jednoduchý – držet bojovníky an-Nusry v kopcích. Až přijde ten správný čas, Sálih zavelí k útoku. Islamisté jsou však dobře vyzbrojeni a podle posledních informací z bojiště chystají velkou ofenzivu. Potvrzují to i vojáci Sáliha. Při průzkumech prý viděli těžké zbraně islamistů a raketová hnízda připravená k boji.

„Sýrie kdysi byla tak krásným místem,“ smutní při vidině dalších bojů jeden z vojáků. Pak si však vzpomene na slova svého velitele. Až porazíme teroristy, naše vlast bude opět vzkvétat, řekne si potichu. Pak už slyší jen rázný hlas plukovníka Sáliha, který svolává své vojáky k poradě. Islamisté mohou zaútočit každým dnem a správný velitel musí být připraven na vše.

Jak si stojí Islámský stát v Sýrii a Iráku

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video