Jedna z mešit prastarého města Timbuktu, které leží na území dnešního Mali.

Jedna z mešit prastarého města Timbuktu, které leží na území dnešního Mali. | foto: Profimedia.cz

Perla pouště je v ohrožení. Boje v Mali zasáhly i starobylé Timbuktu

  • 11
UNESCO se obává, že boje v africkém státě Mali poškodí starobylé město Timbuktu. Po převratu se moci v Mali chopila junta, asi třetinu území ale ovládají povstalci.

Severomaliské Timbuktu, nazývané též "perla pouště", je podle zdrojů agentury AFP v moci islamistů. Šéfka UNESCO Irina Bokovová vyzvala maliské úřady a povstalce, aby respektovali kulturní dědictví země.

Brána na Saharu

Bývalé obchodní město a centrum islámské vzdělanosti Timbuktu leží asi 800 kilometrů severovýchodně od metropole Bamako a je pomyslnou vstupní branou na Saharu. Město v roce 1 100 založili Tuaregové. Nachází se v něm mimo jiné tři významné mešity, 16 hřbitovů a podle BBC 700 000 rukopisů uchovávaných v asi 60 knihovnách. Nejstarší texty pocházejí ze 7. století z období předcházejícího vzniku islámu a jejich autoři se v nich zabývají přírodními vědami, dějinami a hudbou.

"Architektonické zázraky Timbuktu musejí být uchovány... jsou nezbytné k zachování identity maliského lidu a našeho světového dědictví," citovala Bokovovou AFP. 

Vojenská junta vládu v Mali svrhla před skoro dvěma týdny údajně kvůli chabému postupu proti povstání separatistických kmenů Tuaregů na severu země. Rebelové ale puče využili a ovládli asi třetinu země včetně Timbuktu.

Povstalci jsou rozděleni do dvou skupin. Jedna bojuje za nezávislost původních území Tuaregů a druhá je napojena na severoafrickou al-Káidu. Podle AFP prakticky celé Timbuktu ovládají stoupenci al-Káidy a islamistická skupina, jejíž název v překladu zní Ochránci islámu.

Islamisté prý vystrnadili tuarežské bojovníky a snaží se přesvědčit náboženské autority ve městě, aby se definitivně vzdaly moci.

Sankce a hrozba vojenské intervence

Africká unie ve středu uvalila na vůdce vojenské junty a na jeho spojence finanční a další sankce. Restrikce zahrnují zmrazení účtů a zákaz cestování. Unie již dříve převrat v Mali odsoudila a pozastavila této zemi členství.

Finanční a další sankce na Mali v pondělí uvalil další hospodářský blok zemí západní Afriky ECOWAS poté, co junta v čele se vzbouřeneckým kapitánem Amadouem Sanogou nesplnila požadavek bloku a nezačala předávat moc do rukou lidu.

ECOWAS také pohrozil vojenskou intervencí v Mali, když rozhodl povolat do akce své záložní ozbrojené síly. O způsobu jejich zapojení mají vojenské špičky začít rozhodovat tento týden.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video