Boje v Iráku končí, začíná obnova

  • 809
Šestadvacet dnů po zahájení války v Perském zálivu je prakticky dobojováno. Padl Tikrít, poslední Saddámova bašta. Organizovaná irácká armáda neexistuje, míní spojenci. Začínají hovořit o novém uspořádání Iráku. Někdejší vůdci jsou na útěku nebo mrtví. USA zvažují sankce vůči Sýrii.

ÚDER NA IRÁK
on-line reportáž

"Irácká armáda zkolabovala. Bojují už jen Saddámovi příznivci z řad cizinců," prohlásil britský premiér Tony Blair. Podle něho ještě dojde k bitvám, stejně jako k operacím na udržení míru.

Ani Pentagon už s velkými bitvami nepočítá. "Myslím, že se přesuneme do fáze malých, ale prudkých bojů," řekl na tiskové konferenci amerického ministerstva obrany generál Stanley McChrystal.

Mluví se o obnově a volbách
Spojenci začínají nastiňovat svou vizi nového Iráku. Podle Londýna potrvá uspořádání regulérních voleb nejméně rok. "Nově ustavené úřady v Bagdádu by však mohly začít pracovat do čtrnácti dnů," podotkl britský emisar v Iráku, generál Tim Cross.

OSN by také mohla už brzy zrušit program ropa za potraviny určený na pomoc iráckému obyvatelstvu. "Země by mohla během tří měsíců začít s prodejem ropy. Program OSN by tak mohl fungovat ještě jen chvíli poté," podotkl Cross.

VÁLKA V IRÁKU

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Interaktivní válečná kronika

Diplomacie
Poválečné pomoci má žehnat OSN

Hrozba
Bílý dům zvažuje sankce vůči Sýrii

Obnova
Do Bagdádu se vrací policie a pořádek

Válečný deník
Den 26: Je po válce

Česko
Irácká mise: proti jsou jen komunisté

Kořist
Mariňáci neváhají šmelit s trofejemi

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
*
Irák v datech * foto * pozadí krize

Ve městech stále neklid
V různých částech země zůstává jistý neklid, objevují se i ojedinělé útoky proti spojeneckým vojákům. V Mahmudíji jižně od Bagdádu bylo zraněno šest amerických vojáků, když na ně příslušník milicí hodil ruční granát.

Ve velkých městech se spojenci společně s Iráčany snažili obnovit pořádek a zamezit rabování. Britové v Basře začali uplatňovat praktiku "nulové tolerance". V Bagdádu začala opět fungovat policie. - více zde

Zavést zákon a pořádek
V Kirkúku na severu země se američtí velitelé sešli s tamními politickými a náboženskými vůdci, aby se společně pokusili zavést zákon a pořádek a obnovit dodávky pitné vody a elektrické energie.

Shodli se také na vytvoření osmnáctičlenného výboru, který má tvořit šest Kurdů, šest Arabů a šest Turkmenů. Mezitím několik desítek převážně mladých mužů pochodovalo ulicemi města a provolávali protiamerická hesla.

USA rozehrávají syrské karty
USA zvažují diplomatické a ekonomické sankce vůči Sýrii. Bílý dům viní iráckého souseda, že kolaboruje se Saddámovým režimem a má zakázané zbraně. Damašek obvinění odmítá. - více zde

"Chceme udržovat dialog se Sýrií, aby vědci, kteří dosud pracovali na vývoji zbraní hromadného ničení pro irácký režim, nenašli útočiště v Damašku," reagoval britský ministr obrany Geoff Hoon.

Padl Tikrít, Saddám nezvěstný
Americké jednotky dopoledne během zřejmě poslední klíčové operace irácké války obsadily centrum Tikrítu, jediného většího města, které dosud držely síly věrné Saddámu Husajnovi. - více zde

Dosud není známo, co se stalo se samotným iráckým prezidentem a dalšími vysokými představiteli iráckého vedení, o nichž se spekulovalo, že by se mohli ukrývat právě v Tikrítu. - více zde

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Americká armáda obsadila Tikrít


Video